Daxili bazar araşdırmalarının aparılması
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 may 2019-cu il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, ölkəmizdə rəqabətqabiliyyətli istehsalın stimullaşdırılması məqsədilə daxili bazar araşdırmasının aparılması üçün mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə maliyyə dəstəyi göstərilir.
Daxili bazar araşdırmasının aparılması üçün dəstək tədbirləri Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən həyata keçirilir.
Mikro sahibkarlıq subyektinin müraciəti əsasında aparılan hər bir daxili bazar araşdırmasına çəkilən xərcin 80%-i, kiçik sahibkarlıq subyektinin müraciəti ilə həyata keçirilən araşdırmaya çəkilən xərcin 50%-i dövlət tərəfindən qarşılanır. Orta sahibkarlıq subyektləri isə bu dəstək mexanizmi çərçivəsində ödənişsiz təlim və seminarlardan, informasiya dəstəyindən yararlana bilər.
Hər bir daxili bazar araşdırmasının aparılmasına görə ödənilən dəstək məbləği 20 min manata qədərdir. Bazar araşdırmasının aparılması üçün sahibkarlar fərdi və ya qrup halında müraciət edə bilərlər.
Daxili bazar araşdırması əldə etmək istəyən KOB subyektləri e-KOB portalı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

Проведение внутреннего исследования рынка
В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 29 мая 2019 года, в целях стимулирования конкурентоспособного производства в нашей стране, субъектам микро-, малого и среднего бизнеса оказывается финансовая поддержка в проведении исследования внутреннего рынка.
Агентство развития малого и среднего бизнеса (АРМСБ) принимает меры по поддержке в проведении исследования внутреннего рынка.
80 % затрат на каждое исследование внутреннего рынка, проводимое по заявке субъекта микробизнеса, и 50 % затрат на исследование, проводимое по заявке субъекта малого бизнеса, покрывается государством. В рамках этого механизма поддержки субъекты среднего бизнеса могут воспользоваться бесплатными тренингами, семинарами и информационной поддержкой.
Размер поддержки, выплачиваемой на каждое исследование внутреннего рынка, составляет до 20 тысяч манатов. Предприниматели могут подавать заявки на исследование рынка индивидуально или группами.
МСП желающие получить исследование внутреннего рынка, могут подать заявку через портал электронного МСП.