Sahibkarlar “Bakı KOB evi”nə daha çox hansı dövlət xidmətləri üçün müraciət edirlər
2024-cü ilin I rübündə “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara göstərilən xidmətlərin 72 mindən çoxu 10 dövlət qurumu tərəfindən təqdim edilib.
2024-cü ilin yanvar-mart aylarında “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlıq subyektlərinə 80349 xidmət göstərilib ki, onlardan 72537-i (90,28%) dövlət qurumlarının (“G2B”), 7812-i (9,72%) isə özəl qurumların (“B2B”) xidmətləridir.
Biznes subyektlərinə göstərilmiş xidmətlərin 72 mindən çoxu 10 dövlət qurumu tərəfindən təqdim edilib. “Bakı KOB evi”nə müraciət edən sahibkarlar daha çox Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə – 64133 (79,82%), İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinə – 5778 (7,19%), Dövlət Vergi Xidmətinə – 1183 (1,47%), Fövqəladə Hallar Nazirliyinə – 297 (0,37%), Dövlət Gömrük Komitəsinə – 296 (0,37%) müraciət ediblər. Siyahıda növbəti yerləri İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi bölüşür.
Sahibkarlar adıçəkilən qurumlara biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, lisenziya və icazələr, mənşə sertifikatı və digər sənədlərin alınması, vergi və gömrük məsələləri ilə bağlı müraciət ediblər.
Qeyd edək ki, “Bakı KOB evi”ndə 50-yə yaxın dövlət və özəl qurum tərəfindən sahibkarlara biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan “G2B” və “B2B” xidmətlər göstərilir.

В первом квартале 2024 года более 72 тысяч услуг были предоставлены предпринимателям в «Доме МСП в Баку» десятью государственными организациями.
В январе-марте 2024 года в «Бакинском доме МСП» субъектам предпринимательства было оказано 80 349 услуг, из которых 72 537 (90,28%) предоставлены государственными учреждениями (G2B), а 7 812 (9,72%) — частными учреждениями (B2G).
Более 72 тысяч услуг, оказанных субъектам бизнеса, были предоставлены 10 государственными учреждениями.
Предприниматели, обратившиеся в «Бакинский дом МСП», чаще всего обращаются в Министерство цифрового развития и транспорта – 64133 (79,82%), в Государственную службу по антимонопольному регулированию и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики – 5778 (7,19%), в Государственную налоговую службу – 1183 (1,47%), в Министерство по чрезвычайным ситуациям – 297 (0,37%), в в таможенный комитет – 296 (0,37%).
В списке следующие
места делят Министерство экономики, Государственное агентство по использованию минерально-сырьевых ресурсов, Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA), Агентство продовольственной безопасности Азербайджана и Министерство сельского хозяйства.
Предприниматели обратились в указанные учреждения по вопросам получения бланка разрешения на осуществление грузоперевозок, знака отличия, карточек тахографа, лицензий и разрешений, свидетельства о происхождении и других документов, налоговых и таможенных вопросов.
Отметим, что около 50 государственных и частных организаций предоставляют предпринимателям услуги “G2B” и “B2B”, необходимые для бизнес-деятельности.