Sahibkarlar “Bakı KOB evi”nə daha çox hansı dövlət xidmətləri üçün müraciət edirlər
2024-cü ilin I rübündə “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara göstərilən xidmətlərin 72 mindən çoxu 10 dövlət qurumu tərəfindən təqdim edilib.
2024-cü ilin yanvar-mart aylarında “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlıq subyektlərinə 80349 xidmət göstərilib ki, onlardan 72537-i (90,28%) dövlət qurumlarının (“G2B”), 7812-i (9,72%) isə özəl qurumların (“B2B”) xidmətləridir.
Biznes subyektlərinə göstərilmiş xidmətlərin 72 mindən çoxu 10 dövlət qurumu tərəfindən təqdim edilib. “Bakı KOB evi”nə müraciət edən sahibkarlar daha çox Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə – 64133 (79,82%), İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinə – 5778 (7,19%), Dövlət Vergi Xidmətinə – 1183 (1,47%), Fövqəladə Hallar Nazirliyinə – 297 (0,37%), Dövlət Gömrük Komitəsinə – 296 (0,37%) müraciət ediblər. Siyahıda növbəti yerləri İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi bölüşür.
Sahibkarlar adıçəkilən qurumlara biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, lisenziya və icazələr, mənşə sertifikatı və digər sənədlərin alınması, vergi və gömrük məsələləri ilə bağlı müraciət ediblər.
Qeyd edək ki, “Bakı KOB evi”ndə 50-yə yaxın dövlət və özəl qurum tərəfindən sahibkarlara biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan “G2B” və “B2B” xidmətlər göstərilir.

What government services do entrepreneurs most frequently request at the "Baku SMB House"?
During the first quarter of 2024, more than 72 thousand services were rendered to entrepreneurs at the "Baku SMB House" by ten government organizations.
In January-March 2024, the "Baku SMB House" provided 80,349 services to entrepreneurship entities, of which 72,537 (90.28%) were provided by government institutions (G2B), and 7,812 (9.72%) by private institutions (B2G).
More than 72 thousand services provided to business entities were offered by 10 government institutions.
Entrepreneurs who approached the "Baku SMB House" most frequently sought assistance from the Ministry of Digital Development and Transportation - 64,133 (79.82%), the State Service for Antimonopoly Regulation and Consumer Market Control under the Ministry of Economy - 5,778 (7.19%), the State Tax Service - 1,183 (1.47%), the Ministry of Emergency Situations - 297 (0.37%), and the Customs Committee - 296 (0.37%).
The Ministry of Economy, the State Agency for Mineral Resources Utilization, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Food Safety Agency of Azerbaijan, and the Ministry of Agriculture occupy the same positions in the list.
Entrepreneurs applied to these institutions for obtaining a permit form for cargo transportation, a badge of distinction, tachograph cards, licenses and permits, certificates of origin and other documents, and tax and customs issues.
It's worth noting that approximately 50 public and private organizations offer entrepreneurs the "G2B" and "B2B" services essential for conducting business activities.