Model Müəssisənin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramını uğurla başa çatdıran sahibkarlıq subyektlərinə sertifikatlar verilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən Azərbaycan Texniki Universitetində yaradılmış KOB Model Müəssisəsinin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramının birinci mərhələsini başa çatdıran şirkətlərə sertifikatlar təqdim edilib.
Təlim proqramından işçi geyimlərin, tibbi vasitələrin, işıqlandırma və aydınlatma sistemlərinin, zəfəran və metalın istehsalı, mühəndislik fəaliyyəti ilə məşğul olan şirkətlər faydalanıb. Bu şirkətlərə istehsal prosesində istifadə edilən avadanlıqların məhsuldarlığının artırılması, vaxt itkisinin minimuma endirilməsi və əlavə xərclərin azaldılması istiqamətində təlimlər keçirilib. Təlimlər Türkiyədən dəvət olunmuş, model müəssisə sahəsində ixtisaslaşan mütəxəssislər tərəfindən tədris olunub. Həmçinin mütəxəssislər tərəfindən istehsal prosesində müəyyən edilmiş israfın qarşısının alınması məqsədilə müəssisələrdə monitorinq aparılıb və nəticələr şirkətlərə təqdim edilib.
Qeyd olunan təlimlər ödənişsiz olaraq, KOBİA tərəfindən təmin olunan dövlət dəstəyi hesabına keçirilib.
KOB Model Müəssisəsinin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramının birinci mərhələsinin başa çatması ilə bağlı təşkil olunmuş tədbirdə KOBİA və Türkiyədən dəvət olunmuş təlimçilər tərəfindən KOB Model Müəssisəsinin iş prosesi, təlimlərin məqsədi və faydası barədə məlumat verilib. Proqramı uğurla başa vurmuş şirkət təmsilçiləri təqdimatlarla çıxış edərək model müəssisədə öyrəndikləri və istehsal prosesində tətbiq etdikləri metodların müəssisələrində məhsuldarlığın və səmərəliliyin artırılmasında faydalı olduğunu qeyd ediblər.

Business entities successfully completing the training program "Learn and Change" of the model enterprise were awarded with the certificates.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) presented certificates to companies successfully completed the initial phase of the training program "Learn and Change" which was conducted at the SMB Model Enterprise located at the Azerbaijan Technical University.
The companies operating in various sectors, including those specializing in workin clothes, medical equipment, lighting systems, saffron, metal production, and engineering services the training program benefited from the training program.These companies have undergone training aimed at enhancing the productivity of production equipment, minimizing downtime, and reducing extra costs. The training sessions were led by specialists from Turkiye specializing in the sector of model enterprises.Furthermore, the specialists also conducted on-site monitoring at enterprises to identify and prevent inefficiencies in the production process, with the results subsequently presented to the companies.
These training sessions were provided free of charge, funded by the state support facilitated by KOBİA.
KOBİA and trainers invited from Turkiye provided insights into the workings, objectives, and advantages of the training during the event commemorating the conclusion of the initial phase of the training program "Learn and Change" at the SMB Model Enterprise. The representatives of the company who have successfully completed the program made the presentations and noted that the methods taught at the model enterprise and applied in the production process are useful for improving productivity and efficiency at their enterprises.