Model Müəssisənin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramını uğurla başa çatdıran sahibkarlıq subyektlərinə sertifikatlar verilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən Azərbaycan Texniki Universitetində yaradılmış KOB Model Müəssisəsinin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramının birinci mərhələsini başa çatdıran şirkətlərə sertifikatlar təqdim edilib.
Təlim proqramından işçi geyimlərin, tibbi vasitələrin, işıqlandırma və aydınlatma sistemlərinin, zəfəran və metalın istehsalı, mühəndislik fəaliyyəti ilə məşğul olan şirkətlər faydalanıb. Bu şirkətlərə istehsal prosesində istifadə edilən avadanlıqların məhsuldarlığının artırılması, vaxt itkisinin minimuma endirilməsi və əlavə xərclərin azaldılması istiqamətində təlimlər keçirilib. Təlimlər Türkiyədən dəvət olunmuş, model müəssisə sahəsində ixtisaslaşan mütəxəssislər tərəfindən tədris olunub. Həmçinin mütəxəssislər tərəfindən istehsal prosesində müəyyən edilmiş israfın qarşısının alınması məqsədilə müəssisələrdə monitorinq aparılıb və nəticələr şirkətlərə təqdim edilib.
Qeyd olunan təlimlər ödənişsiz olaraq, KOBİA tərəfindən təmin olunan dövlət dəstəyi hesabına keçirilib.
KOB Model Müəssisəsinin “Öyrən və dəyiş” təlim proqramının birinci mərhələsinin başa çatması ilə bağlı təşkil olunmuş tədbirdə KOBİA və Türkiyədən dəvət olunmuş təlimçilər tərəfindən KOB Model Müəssisəsinin iş prosesi, təlimlərin məqsədi və faydası barədə məlumat verilib. Proqramı uğurla başa vurmuş şirkət təmsilçiləri təqdimatlarla çıxış edərək model müəssisədə öyrəndikləri və istehsal prosesində tətbiq etdikləri metodların müəssisələrində məhsuldarlığın və səmərəliliyin artırılmasında faydalı olduğunu qeyd ediblər.

Субъектам предпринимательства, успешно завершившим программу обучения «Учись и меняйся» модельного предприятия, выданы сертификаты.
Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) были вручены сертификаты компаниям, завершившим первый этап программы обучения «Учись и меняйся» Модельного предприятия МСП, созданного в Азербайджанском Техническом Университете.
Программа обучения принесла пользу компаниям, занимающимся производством рабочей одежды, медицинского оборудования, систем освещения и освещения, шафрана и металла, а также инженерной деятельностью. Этим компаниям были проведены тренинги по повышению производительности используемого в производственном процессе оборудования, минимизации потерь времени и снижению дополнительных затрат. Тренинги проводились приглашенными из Турции специалистами, специализирующимися в области модельного предприятия. Также специалистами был проведен мониторинг на предприятиях в целях предотвращения выявленных отходов в производственном процессе и результаты были представлены компаниям.
Указанные тренинги проводились бесплатно за счет государственной поддержки, предоставляемой KOBİA.
На мероприятии, организованном в связи с завершением первого этапа программы обучения «Учись и меняйся» Модельного предприятия МСП, КОБИА и приглашенные тренеры из Турции проинформировали о процессе работы Модельного предприятия МСП, целях и преимуществах обучения. Представители компании, успешно завершившие программу, выступили с презентациями и отметили, что методы, которые они изучают на модельном предприятии и применяют в производственном процессе, полезны для повышения производительности и эффективности на их предприятии.