KOB-ların yaşıl iqtisadiyyatda roluna dair panel müzakirələr
“Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans çərçivəsində iki panel iclas təşkil olunub.
İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans panel müzakirələrlə davam edib.
“KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” mövzusunda paneldə İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, Dövlət Vergi Xidməti rəisinin müavini Samirə Musayeva, “SmartNation” Platformasının rəhbəri, COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Şəbnəm Məmmədova, “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin layihə direktoru Eşli Roulands, energetika üzrə ekspert Cahangir Əfəndiyev və “Sustainera Solutions” şirkətinin partnyoru İlkin Hacıyev yaşıl iqtisadiyyatın inkişafda rolunun artırılmasında dövlətin prioritetləri, karbon izi indikatorlarının ixraca təsiri, bərpa olunan enerji tərəfdaşlığı vasitəsilə KOB-ların potensialının artırılması, enerji səmərəliliyinin karbon emissiyasının azaldılmasında rolu, xalis sıfır hədəflərinə çatmaqda KOB-ların əhəmiyyəti, KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidinin sürətləndirilməsi üçün potensialın artırılması barədə məlumat veriblər.
“İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzusunda paneldə isə Energetika Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsi müdirinin müavini Eldar Əhmədov, Mərkəzi Bankın Dayanıqlı maliyyə şöbəsinin aparıcı iqtisadçısı Kənan Məmmədov, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin fəxri direktoru Cavanşir Abdullayev, strateji və idarəetmə məsələləri üzrə ekspert və “Caspian Group”un təsisçi partnyoru Mehman Abbas, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Strategiya ofisi direktorunun müavini Berk Öztürk yaşıl maliyyənin genişlənməsi sahəsində vizyona və strateji planlara, Enerji Fondunun yaşıl keçidin maliyyələşdirməsi üçün mexanizmlərinə, maliyyə bazarı iştirakçılarının yaşıl maliyyələşməyə hazırlığı barədə fikirlərini bölüşüblər.

Panel discussions on the role of SMBs in the green economy
During the conference on "The role of small and medium enterprises in the green economy," two panel sessions were arranged.
Backed by the ministries of economy, ecology, and natural resources, and conducted by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the conference proceeded with panel talks.
In the panel on "The necessity of the green transition for SMBs," participants included Huseyn Huseynov, head of the department of Sustainable development and social Policy of the Ministry of Economy, Samira Musayeva, deputy head of the state tax service, Shabnam Mammadova, head of the "SmartNation" Platform and member of the COP29 Organizing Committee, Ashley Rowlands, Project Director of "ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy" LLC, energy expert Jahangir Afandiyev, and Ilkin Hajiyev, partner of "Sustainera Solutions. " They discussed the government's priorities in enhancing the role of the green economy, the impact of carbon footprint indicators on exports, increasing the potential of SMBs through renewable energy partnerships, the role of energy efficiency in reducing carbon emissions, the importance of SMBs in achieving net-zero targets, and the potential to accelerate the green transition of SMBs.
In the panel on "Climate finance and SMBs," Eldar Ahmadov, deputy head of the Economic Department of the Ministry of Energy, Kenan Mammadov, lead Economist of the Sustainable finance department of the Central Bank, Javanshir Abdullayev, honorary director of the Azerbaijan Bank Training Center, Mehman Abbas, expert in strategic and management issues and founding partner of "Caspian Group," and Berk Öztürk, deputy director of the Strategy office of the International Bank of Azerbaijan, shared their visions and strategic plans for expanding green finance, mechanisms for financing the green transition through the Energy Fund, and the preparedness of financial market participants for green financing. Subsequent to discussions on both panels, the entrepreneurs' questions were addressed.