KOB-ların yaşıl iqtisadiyyatda roluna dair panel müzakirələr
“Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans çərçivəsində iki panel iclas təşkil olunub.
İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans panel müzakirələrlə davam edib.
“KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” mövzusunda paneldə İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, Dövlət Vergi Xidməti rəisinin müavini Samirə Musayeva, “SmartNation” Platformasının rəhbəri, COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Şəbnəm Məmmədova, “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin layihə direktoru Eşli Roulands, energetika üzrə ekspert Cahangir Əfəndiyev və “Sustainera Solutions” şirkətinin partnyoru İlkin Hacıyev yaşıl iqtisadiyyatın inkişafda rolunun artırılmasında dövlətin prioritetləri, karbon izi indikatorlarının ixraca təsiri, bərpa olunan enerji tərəfdaşlığı vasitəsilə KOB-ların potensialının artırılması, enerji səmərəliliyinin karbon emissiyasının azaldılmasında rolu, xalis sıfır hədəflərinə çatmaqda KOB-ların əhəmiyyəti, KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidinin sürətləndirilməsi üçün potensialın artırılması barədə məlumat veriblər.
“İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzusunda paneldə isə Energetika Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsi müdirinin müavini Eldar Əhmədov, Mərkəzi Bankın Dayanıqlı maliyyə şöbəsinin aparıcı iqtisadçısı Kənan Məmmədov, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin fəxri direktoru Cavanşir Abdullayev, strateji və idarəetmə məsələləri üzrə ekspert və “Caspian Group”un təsisçi partnyoru Mehman Abbas, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Strategiya ofisi direktorunun müavini Berk Öztürk yaşıl maliyyənin genişlənməsi sahəsində vizyona və strateji planlara, Enerji Fondunun yaşıl keçidin maliyyələşdirməsi üçün mexanizmlərinə, maliyyə bazarı iştirakçılarının yaşıl maliyyələşməyə hazırlığı barədə fikirlərini bölüşüblər.

Панельные дискуссии о роли МСП в зеленой экономике
В рамках конференции «Роль малого и среднего бизнеса в зеленой экономике» были организованы две панельные дискуссии.
При поддержке Министерства экономики, окружающей среды и природных ресурсов и Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) конференция продолжилась панельными дискуссиями.
На панели на тему «Необходимость перехода субъектов МСП к зеленой экономике» выступили начальник отдела Устойчивого развития и социальной политики Министерства Экономики Гусейн Гусейнов, заместитель начальника Государственной Налоговой Службы Самира Мусаева, руководитель платформы «SmartNation» и член Организационного Комитета COP29 Шабнам Мамедова, директор проектов «ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy» ООО Эшли Роулендс, эксперт по энергетике Джангир Эфендиев и партнер компании «Sustainera Solutions» Илькин Гаджиев. Они представили информацию о государственных приоритетах в развитии зеленой экономики, влиянии показателей углеродного следа на экспорт, увеличении потенциала МСП через партнерство в области возобновляемой энергии, роли энергоэффективности в снижении углеродных выбросов, значении МСП в достижении целей нулевого уровня углеродных выбросов и повышение потенциала для ускорения перехода МСП к зеленой экономике.
На панельной дискуссии на тему «Климатическое финансирование и МСП» заместитель начальника отдела Экономики Министерства Энергетики Эльдар Ахмедов, ведущий экономист отдела Устойчивого финансирования Центрального Банка Кенан Мамедов, почетный директор Центра Банковского обучения Азербайджана Джаваншир Абдуллаев, эксперт по стратегическим и управленческим вопросам и партнер-основатель «Caspian Group» Мехман Аббас, заместитель директора Стратегического офиса Международного Банка Азербайджана Берг Озтюрк поделились своими взглядами и стратегическими планами по расширению зеленого финансирования, механизмами финансирования зеленого перехода через Энергетический Фонд и готовностью участников финансового рынка к зеленому финансированию. После завершения дискуссии на обеих панелях были даны ответы на вопросы предпринимателей.