AQEM yanında İşgüzar Şuraya 2025-2026-cı illərdə KOBİA sədrlik edəcək
İşgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, qarşılıqlı fəaliyyət üçün yeni imkanların araşdırılması, KOB-ların inkişafına dəstək məsələləri 2025-2026-cı illərdə İşgüzar Şuranın gündəliyində duran məsələlərdir.
Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) yanında İşgüzar Şuraya 2025-2026-cı illərdə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) sədrlik edəcək.
AQEM-in İşgüzar Şurasının onlayn formatda keçirilmiş iclasında KOBİA nümayəndələri də iştirak ediblər. İclasda KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov 2025-2026-cı illərdə AQEM-ə Azərbaycanın sədrliyi dövründə İşgüzar Şuranın gündəliyinə dair fikirlərini bölüşüb. Qeyd edilib ki, KOBİA-nın İşgüzar Şuraya sədrliyi dövründə iştirakçı ölkələrin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi, qarşılıqlı fəaliyyət üçün yeni imkanların araşdırılması, kiçik və orta biznesin inkişafına dəstək məsələləri diqqət mərkəzində olacaq.
İclasda cari məsələlərlə yanaşı, İşgüzar Şuranın iclasının və biznes forumun keçirilməsinə dair də fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, AQEM-in bu il mart ayında qəbul etdiyi qərarla Azərbaycan 2025-2026-cı illər üzrə təşkilatın sədri seçilib. Hazırda təşkilatın 28 üzvü var.

Strengthening cooperation between business circles, exploring new opportunities for interaction, and supporting the development of SMBs are the key issues on the agenda of the Business Council for 2025-2026.
In 2025-2026, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) will chair the Business Council under the Asia Cooperation and Confidence-Building Measures Council (AGEM).
Representatives of KOBİA also participated in online meeting of the AGEM Business Council.
During the meeting, the Chairman of the Management Board of KOBİA, Mr. Orhan Mammadov, shared his thoughts on the agenda of the Business Council during Azerbaijan's presidency in AGEM for 2025-2026. It was emphasized that during KOBİA's chairmanship in the Business Council, the expanding cooperation among the business communities of participating countries, exploring new opportunities for collaboration, and supporting the development of small and medium-sized enterprises are to take the center stage.
Alongside current issues at hand, there was an exchange of views on organizing the Business Council meeting and the business forum at the meeting.
It should be noted that Azerbaijan was elected as the chair of the organization for 2025-2026 by the decision of AGEM in March of the current year.