Oman və Qətərin işgüzar dairələri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
Səfərlər zamanı Oman və Qətərin müvafiq qurumları ilə görüşlər keçirilib, KOBİA nümayəndələri müxtəlif tədbirlərdə iştirak ediblər.
KOB sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək və 5-ci Duqum Forumunda iştirak məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Oman Sultanlığındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) nümayəndələri Omanda səfərdə olublar.
KOBİA nümayəndələri Maskat şəhərində KOB İnkişaf Fondunun sədri Salim Əl Zəvəvi və KOB İnkişaf İdarəsinin vitse-prezidenti Qais Əl Toubi ilə görüşüb. Görüşlərdə sahibkarlığın inkişafı sahəsində Azərbaycan və Oman arasında əməkdaşlıq, o cümlədən KOB-ların imkanlarını artırmaq üçün birgə təlim proqramlarının təşkili, hər iki regiondan biznesləri birləşdirəcək şəbəkələşmə tədbirlərinin keçirilməsi, ticarət missiyalarının təşkili müzakirə edilib, KOB-lara dəstək sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində KOBİA nümayəndələri 5-ci Duqum Forumuna qatılıblar. Forumun “Qlobal texnologiya və təcrübələrin investisiyaları mavi iqtisadiyyata təşviq etməsi” mövzusunda panel müzakirədə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov KOB-lar üçün mavi iqtisadiyyatdakı imkanlar, KOBİA-nın fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Qətərə səfər zamanı isə Doha şəhərində KOBİA və Qətər Ticarət və Sənaye Palatasının təşkilatçılığı, “Marsol Group” və İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyasının (İCMA) dəstəyi, Azərbaycan və Qətərdən olan 60-dan çox iş adamının iştirakı ilə Dəyirmi Masa təşkil olunub.
Səfər çərçivəsində həmçinin KOBİA nümayəndələri Qatar İnkişaf Bankının tabeliyində Qətər İxracın İnkişafı, Maliyyə və Təşviq Agentliyinin (Tasdeer) icraçı direktoru Xalid Abdulla Əl Mana və Qətər İş Adamları Assosiasiyasının Baş direktoru Sara Abdallah ilə görüşüb. Görüşlərdə Azərbaycan və Qətər sahibkarları arasında mövcud əməkdaşlıq, biznes əlaqələrinin genişləndirilməsi imkanları, hər iki ölkənin KOB-ları arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi məqsədilə KOBİA və müvafiq qurumlar arasında münasibətlərin inkişafı məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin, səfər zamanı KOBİA və Azərbaycan sahibkarları arasında görüş keçirilib. Görüşdə Körfəz ölkələri ilə işgüzar əməkdaşlığın genişləndirilməsi və ticarət əlaqələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Обсуждены возможности сотрудничества с деловыми кругами Омана и Катара
Во время визитов были проведены встречи с профильными учреждениями Омана и Катара, представители KOBİA приняли участие в различных мероприятиях.
При поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Султанате Оман представители Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) посетили Оман для обсуждения возможностей сотрудничества в сфере МСП и участия в V Дугумском форуме.
В Маскате представители KOBİA встретились с председателем Фонда развития малого и среднего бизнеса Салимом аль-Завави и вице-президентом Департамента развития малого и среднего бизнеса Кайсом аль-Туби. На встречах обсуждалось сотрудничество между Азербайджаном и Оманом в области развития предпринимательства, включая организацию совместных программ тренинга для повышения возможностей малого и среднего бизнеса, проведение сетевых мероприятий для налаживания связей между бизнес-субъектами обоих регионов, организацию торговых миссий и обмен опытом в поддержке МСП.
В рамках визита представители KOBİA приняли участие в V Дугумском форуме. Во время панельной дискуссии форума на тему «Инвестиции в глобальные технологии и практики для содействия развитию голубой экономики» председатель правления KOBİA Орхан Маммадов проинформировал о возможностях «голубой экономики» для МСП и о деятельности KOBİA.
В ходе визита был проведен круглый стол с участием более 60 бизнесменов из Азербайджана и Катара, организованный KOBİA и Торгово-промышленной палатой Катара при поддержке Marsol Group и Национальной Ассоциации Общества бизнесменов. В рамках визита представители KOBİA также встретились с исполнительным директором Агентства по развитию, финансам и продвижению экспорта Катара (Tasdeer) при Банке развития Катара Халидом Абдуллой аль-Мана и генеральным директором Ассоциации бизнесменов Катара Сарой Абдаллах.
На встречах состоялся обмен мнениями о текущем сотрудничестве между азербайджанскими и катарскими предпринимателями, возможностях расширения деловых связей, а также о развитии отношений между KOBİA и соответствующими организациями в целях укрепления связей между МСП обеих стран. Также в ходе визита состоялась встреча представителей KOBİA с азербайджанскими предпринимателями, где обсуждались вопросы расширения делового сотрудничества и торговых связей со странами Персидского залива.