Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün onlara yalnız güzəştli şərtlərlə kreditlər ayrılmır, həm də Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən qrantlar təqdim olunur ki, bu da onların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və layihələrinin həyata keçirilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Qrant vəsaitinin ayrılması KOBİA tərəfindən təşkil edilən müsabiqələr əsasında həyata keçirilir. KOB-ların təqdim etdiyi layihələrə qrantlar Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq olunmuş “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq verilir. Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş müvafiq qaydaya görə, müsabiqə təqvim ili ərzində iki dəfədən çox olmadan aparılır. KOBİA-nın bu məqsədlə elan etdiyi qrant müsabiqələrində KOB subyektlərinə aid olan istənilən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər iştirak edə bilərlər.
Bu vaxta kimi keçirilmiş üç müsabiqə çərçivəsində qrant almaq üçün Agentliyə təhsil üzrə 282, dəstək üzrə 256, tədqiqat sahəsi üzrə 68, elm üzrə 56, digər sahələrdə isə 101 layihə təqdim olunub. İndiyədək keçirilmiş müsabiqələr çərçivəsində 39 KOB subyektinin layihəsinə qrant vəsaiti ayrılıb. Onlardan 5-i təhsil, 1-i elm, 4-ü tədqiqat, 29-u isə dəstək sahəsinə aiddir. Bu layihələr bir sıra sahələr üzrə yanacağa qənaət, müxtəlif qurğuların, onlayn platformaların və proqram təminatının hazırlanması, təkrar emal, tullantısız istehsal, beynəlxalq sertifikatların və patentlərin alınması, qadın sahibkarlığının inkişafı, KOB-ların faydalanması üçün tədqiqat işlərinin aparılması və s. kimi sahələri əhatə edir.
KOBİA-dan aldığı qrant hesabına tədqiqat aparan fərdi sahibkar, 2020-ci ildə innovasiya və sahibkarlıq istiqaməti üzrə Prezident mükafatına layiq görülmüş Elmar Əsgərzadə “vergilər.az”ın müxbiri ilə söhbətində vurğulayıb ki, bu qrantlar ideyası və təcrübəsi olan sahibkar üçün gözəl dəstəkdir. KOBİA-dan elm sahəsi üzrə layihə üçün 20 min manatlıq qrant alan müsahibimiz qeyd edib ki, tədqiqatlarının məqsədi daxili yanma mühərrikləri üçün daha innovativ formatda, ətraf mühitə heç bir ziyan vermədən yanacağa qənaət edən qatqıların hazırlanması olub: “Bu qatqının hazırlanmasında məqsəd mühərrikdə sürtünmənin azaldılmasıdır. Sürtünmə azalanda mühərrikə az güc düşür və o, daha minimal yanacaq sərf edir, həmçinin ətraf mühitə atılan karbon qazının miqdarı aşağı olur”.
E.Əsgərzadə əlavə edib ki, layihə çərçivəsində sintez olunmuş materialın kimyəvi tərkibi araşdırılıb və bir neçə testdən sonra arzulanan nəticə alınıb. Daha sonra əsas triboloji təcrübələrin aparılması üçün material həm Azərbaycanda, həm də Türkiyədə testdən keçirilib. Nəticələrə əsasən, alınan məhsul mühərrik yağına qatıldıqda ona mənfi təsir etmir. Bu qatqı mühərrikdəki sürtünmə qüvvəsini zəiflədərək həm yanacaq sərfiyyatını azaldır, həm də mühərrikin ömrünü uzadır.
Sahibkar diqqətə çatdırıb ki, layihə komandası 2021-ci ilin oktyabr ayında “Climate-Kic” tərəfindən təşkil edilən “Maritime Climaccelerator” proqramının iştirakçısı olub. Bir illik proqram həm gəmilərdə pulsuz testləri təmin edir, həm də Avropa şirkətləri ilə əməkdaşlığa şərait yaradır. Proqram iştirakçıları, eyni zamanda, 25 min avro investisiya əldə etmək imkanı qazanırlar.
E.Əsgərzadə bildirib ki, tədiqatların nəticələri hələlik kommersiya məqsədilə tətbiq edilmir: “Sənayedə sürtünmənin baş verdiyi səthlərdə - kompressorlarda, nasoslarda, çarxlarda tədqiqatın nəticələrindən istifadə etmək olar. Məhsulumuzdan istifadə olunması məqsədilə gəmi şirkətləri ilə əməkdaşlıq etməyə çalışırıq. Bundan başqa, məhsulumuzu sığorta etdirmək istəyirik ki, o, gəmiyə hansısa zərər vurarsa, dəyən zərər avtomatik olaraq ödənilsin. Perspektiv planlarımızda təcrübələri uğurla yekunlaşdırıb bazara çıxmaq istəklərimiz dayanır”.

Для расширения доступа микро, малых и средних предприятий в Азербайджане к финансовым ресурсам им предоставляются не только кредиты на льготных условиях, но также предоставляются гранты Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), что позволяет им расширить доступ к финансовым ресурсам и воплотить свои проекты в жизнь.
Выделение грантовых средств осуществляется на основе конкурсов, организованных KOBİA. Гранты для проектов, представленных малыми и средними предприятиями (МСП), выделяются в соответствии с "Положением о финансировании проектов в области образования, науки, исследований и поддержки, связанных с развитием малого и среднего предпринимательства", утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2020 года. Согласно соответствующему правилу, утвержденному Кабинетом Министров, конкурс проводится не более двух раз в календарный год. В грантовых конкурсах, объявленных KOBİA, могут участвовать любые юридические лица, принадлежащие к субъектам МСП, а также физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без создания юридического лица.
В рамках трех проведенных конкурсов в МСП было представлено 282 проекта в области образования, 256 в области поддержки, 68 в области исследований, 56 в области науки и 101 в других областях. В результате проведенных конкурсов гранты были выделены проектам 39 МСП. 5 из них относятся к образованию, 1 к науке, 4 к исследованиям и 29 к области поддержки. Эти проекты включают в себя различные области, такие как экономия топлива в нескольких секторах, разработка различных устройств, онлайн-платформ и программного обеспечения, переработка, безотходное производство, получение международных сертификатов и патентов, развитие женского предпринимательства, проведение исследований в пользу МСП и так далее.
Эльмар Асгарзаде, индивидуальный предприниматель, проводящий исследования на основе гранта, полученного от KOBİA и награжденный премией Президента за инновации и предпринимательство в 2020 году, подчеркнул в разговоре с журналистами "vergilar.az", что эти гранты представляют собой важную поддержку для предпринимателя с идеей и опытом. Наш собеседник, получивший грант в размере 20 000 манатов от KOBİA для проекта в области науки, отметил, что цель его исследования заключается в разработке топливосберегающих добавок для внутренних сгорающих двигателей в более инновационном формате без вреда для окружающей среды: "Цель разработки этой добавки - снижение трения в двигателе. "При снижении трения двигатель использует меньше мощности и меньше топлива, а также снижается количество выбросов углекислого газа в окружающую среду".
Эльмар Асгарзаде добавил, что химический состав материала, синтезированного в рамках проекта, был исследован, и желаемый результат был получен после нескольких тестов. Позднее материал был протестирован как в Азербайджане, так и в Турции для проведения базовых трибологических экспериментов. На основе результатов полученного продукта не оказывает негативного воздействия, когда его добавляют в масло двигателя. Слабя трение в двигателе, эта добавка снижает расход топлива и продлевает срок службы двигателя.
Предприниматель отметил, что команда проекта была участником программы "Maritime Climaccelerator", организованной "Climate-Kic" в октябре 2021 года. Программа длится один год и предоставляет как бесплатные испытания на судах, так и возможность сотрудничества с европейскими компаниями. В то же время участники программы получают возможность получить 25 000 евро инвестиций.
Эльмар Асгарзаде сказал, что результаты исследований пока не применяются в коммерческих целях: "Результаты исследований могут использоваться на поверхностях, где происходит трение в промышленности - компрессоры, насосы, колеса. Для сотрудничества с судоходными компаниями с целью использования нашего продукта, мы работаем. Кроме того, мы хотим застраховать наш продукт, так чтобы, если он вызовет какой-либо ущерб судну, ущерб будет автоматически оплачен. В наших перспективных планах мы хотим успешно завершить эксперименты и войти на рынок".