Startaplar yeni biznes istiqaməti kimi sürətlə inkişaf edir və unikal ideyaları ilə davamlı yeniliklər gətirməklə həyatımızı asanlaşdırırlar. Son dövrlər uğurlu azərbaycanlı startaplarımızın sayı sürətlə artmaqdadır. Buna səbəb həm də dövlət tərəfindən startap ekosisteminə göstərilən diqqət, innovativ ideyaların yaranmasını və inkişafını dəstəkləyən dövlət dəstəyi mexanizmlərinin işə salınmasıdır. Bu cür dəstəklər gəncləri stimullaşdırmaqla yeni ideyaların yaranmasına və startap layihələrini inkişaf etdirməklə ölkə hüdudlarından kənara çıxarmağa dəstək olur.
Bu yaxınlarda Azərbaycan startapı “Dr.Agro” Niderland şirkəti tərəfindən satın alınıb. Onlayn təhsil platforması olan “Metatesk” startapının təsisçisi Günay İmanzadə “Forbes” jurnalının dərc etdiyi “30 UNDER 30” siyahısında yer alıb. Azərbaycanlı gənclər tərəfindən qurulmuş “Unibroad” təhsil platforması dünyanın ən yaxşı təhsil startapları arasında London şəhərində “Microsoft”, “Meta”, “Samsung” kimi şirkətlərin məhsulları ilə birgə sərgilənib. Kağız çeklərin rəqəmsallaşması platforması olan “Recepta” startapı isə ölkəmizi 7-9 may tarixlərində Əbu-Dabi şəhərində keçirilən və dünyanın 100-ə yaxın ölkəsindən startapların öz layihələrini investorlara təqdim etdiyi İllik İnvestisiya Toplantısında (AIM Congress) təmsil edərək, münsiflər heyətinin favorit layihələri arasında yer alıb.
Azərbaycan startaplarının qeyd edilən uğurları yalnız son bir neçə ayda əldə olunmuş nailiyyətlərdir. Bu startapları birləşdirən başlıca ortaq nöqtə isə onların layihələrinin inkişafına dövlət tərəfindən dəstək göstərilməsidir. Adıçəkilən layihələrin dördünə də Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təmin etdiyi dövlət dəstəyi çərçivəsində “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Bu sənəd layihələri 3 il müddətində innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən azad edib. Bu isə startaplara layihə üzərindən əldə etdikləri qazancı layihənin daha da inkişaf etdirilməsinə yönəltməyə imkan verib. Sənəd həm də yerli və xarici investorlardan sərmayə cəlb edilməsi zamanı layihəyə üstünlük qazandırır, müvafiq ekosistemə daha asan inteqrasiya etməkdə dəstək olur. “Dr. Agro” layihəsi isə “Startap” şəhadətnaməsi ilə yanaşı, KOBİA tərəfindən keçirilmiş 4-cü qrant müsabiqəsinin qalibi kimi 16 min manat həcmində maliyyə dəstəyi də alıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar-aprel aylarında KOBİA tərəfindən mikro və kiçik sahibkarlara 22, indiyədək isə 145 “Startap” şəhadətnaməsi verilib. KOBİA tərəfindən keçirilmiş 4 qrant müsabiqəsi çərçivəsində isə aralarında startap layihələrinin də olduğu 58 layihənin maliyyələşdirilməsinə dəstək məqsədilə ümumilikdə 1 mln. manatdan çox qrant vəsaiti ayrılıb.
Adıçəkilən startaplar dövlət dəstəyi hesabına layihələrini inkişaf etdirmiş və dünya bazarına çıxara bilmiş Azərbaycan startaplarından yalnız bir neçəsidir. Dövlətin də dəstəyi ilə hazırda layihələrini inkişaf etdirən, onları gəlirli biznesə çevirmək yolunda uğurla addımlayan startaplarımızın daha böyük nailiyyətləri isə qarşıdadır.

Стартапы быстро развиваются как новое направление бизнеса и облегчают нашу жизнь, внедряя непрерывные инновации с уникальными идеями.
В последнее время число успешных азербайджанских стартапов стремительно растет. Причиной тому также является внимание, уделяемое государством экосистеме стартапов, запуск механизмов государственной поддержки, поддерживающих создание и развитие инновационных идей. Такая поддержка способствует созданию новых идей путем стимулирования молодежи и вывода за пределы страны путем развития стартап-проектов. Недавно азербайджанский стартап был приобретен голландской компанией «Dr.Agro».
Основатель онлайн-образовательной платформы «Metatesk» Гюнай Иманзаде включен в список «30 UNDER 30», опубликованный журналом «Forbes». Образовательная платформа «Unibroad», созданная азербайджанской молодежью, входит в число лучших образовательных стартапов мира в Лондоне с продукцией таких компаний, как «Microsoft», «Meta», «Samsung» был дан.
А стартап “Recepta”, являющийся платформой для оцифровки бумажных чеков, представлял нашу страну на ежегодном инвестиционном собрании (AIM Congress), которое прошло 7-9 мая в Абу-Даби и на котором стартапы из почти 100 стран мира представили свои проекты инвесторам. Отмеченные успехи азербайджанских стартапов-это достижения, достигнутые только за последние несколько месяцев. А главной общей чертой, объединяющей эти стартапы, является государственная поддержка развития их проектов. Все четыре упомянутых проекта получили сертификат "стартап" в рамках государственной поддержки, предоставляемой Агентством развития малого и среднего бизнеса (КОБИА). Этот документ освободил проекты от налога на прибыль или доход по доходам, полученным от инновационной деятельности в течение 3 лет. Это позволило стартапам направить свои доходы от проекта на дальнейшее развитие проекта. Документ также дает преимущество проекту при привлечении инвестиций от местных и иностранных инвесторов, поддерживает более легкую интеграцию в соответствующую экосистему.
Проект «Dr.Agro» помимо сертификата «Startap» получил финансовую поддержку в размере 16 тысяч манатов как победитель 4-го грантового конкурса, проводимого KOBİA. Отметим, что в январе-апреле 2024 года KOBİA выдала микро и малым предпринимателям 22, а до сих пор 145 сертификатов «Startap». В рамках 4 грантовых конкурсов, проведенных KOBİA, на поддержку финансирования 58 проектов, включая стартап-проекты, выделено более 1 млн. манатов грантовых средств.
Вышеупомянутые стартапы - это лишь некоторые из азербайджанских стартапов, которые за счет государственной поддержки развили свои проекты и смогли вывести их на мировой рынок. А еще большие достижения наших стартапов, которые при поддержке государства в настоящее время развивают свои проекты и успешно идут по пути превращения их в прибыльный бизнес.