Azərbaycan 47-ci Beynəlxalq Bağdad Yarmarkasında iştirak edir
İraqın Bağdad şəhərində 47-ci Beynəlxalq Bağdad Yarmarkası (47th Baghdad International Fair) keçirilir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şirkətləri sözügedən tədbirə qatılıb.
"Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində Azərbaycanın çay, bitki yağları, qənnadı məmulatları, kolbasa və sosis məhsulları, nar şirəsi, limonad və mineral sular, konservlər və digər məhsullar nümayiş olunur. Stenddə B2B görüşlər üçün ayrılmış xüsusi yerlərdə Azərbaycan sahibkarları xarici ölkələrdən olan həmkarları ilə görüşlər keçirir, məhsul ixracına dair müzakirələr aparırlar.
Stenddə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və AZPROMO da təmsil olunur. Burada ziyarətçilərə sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər, ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilir, müvafiq çap materialları təqdim edilir.

Azerbaijan at the 47th International Baghdad Fair
The 47th Baghdad International Fair is taking place in Baghdad, Iraq. Azerbaijani companies took part in the event with, which was organized by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO and supported by the Ministry of Economy.
The single nation stand "Made in Azerbaijan" features tea, vegetable oils, confectionary, sausages and hot dogs, pomegranate juice, lemonade and mineral waters, canned food, and other Azerbaijani products. Azerbaijani entrepreneurs interact with colleagues from other countries in designated B2B meeting areas at the stand to discuss product export.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and AZPROMO are also represented at the stand. Visitors are informed about the support and services offered to entrepreneurs, the splendid business and investment environment created in our country, and appropriate printed materials are available here.
It should be underlined that over 800 companies from 20 countries are represented at the fair, which will be held until January 19.