150-yə yaxın iş adamının iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan və Türkiyə arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu imkanları müzakirə edilib.
Türkiyənin Qəhrəmanmaraş şəhərindən olan bir qrup iş adamı Türkiyə Yüz İli Əməkdaşlıq və Həmrəylik Platformasının dəstəyi ilə ölkəmizdə səfərdədir. Səfər çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı və platformanın dəstəyi ilə “Bakı KOB evi”ndə Türkiyə və Azərbaycan iş adamları arasında birgə əməkdaşlıq və qarşılıqlı investisiya imkanları müzakirə edilib.
Tədbirdə hər iki ölkədən xidmət, kənd təsərrüfatı, sənaye, İKT, tikinti, turizm və s. sektorlarda fəaliyyət göstərən 150-yə yaxın iş adamı iştirak edib.
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Sadıqov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcı, Qəhrəmanmaraş Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Mustafa Buluntu, Türkiyə Yüz İli Əməkdaşlıq və Həmrəylik Platformasının sədri Cengiz Aygör iki ölkə arasında iqtisadi, ticarət və investisiya sahəsində əməkdaşlığa, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu imkanlarına, eləcə də zəlzələdən əziyyət çəkmiş Qəhrəmanmaraşda həyata keçirilən yenidənqurma işlərində Azərbaycanın roluna dair fikirlərini bölüşüblər. Qeyd edilib ki, iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələr müxtəlif sektorları əhatə etməklə çoxşaxəlidir. Məqsədimiz ticarət əlaqələrində KOB-ların rolunu artırmaq, birgə layihələri genişləndirməkdir. Ölkələrimiz sosial və humanitar sahədə də əməkdaşlıq edirlər. Türkiyənin müxtəlif bölgələrində baş vermiş zəlzələnin ilk günündən Azərbaycan Türkiyənin yanında olub. Zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə təsis olunmuş "Qardaş köməyi" platforması üzərindən Azərbaycan iş adamları tərəfindən də ianələr edilib, qida və qeyri-qida yardımları olunub. Azərbaycan hazırda Qəhrəmanmaraşda humanitar fəaliyyətini davam etdirərək yenidənqurma və bərpa işlərində iştirak edir, burada “Azərbaycan” yaşayış məhəlləsi inşa olunur.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO tərəfindən ölkəmizin əlverişli investisiya mühiti və sərmayə qoyuluşu imkanları barədə təqdimat keçirilib, tekstil, tikinti, kənd təsərrüfatı, logistika, turizm, ticarət, qablaşdırma, elektrik sənayesi, elm və təhsil sahələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan və Türkiyə iş adamları arasında B2B görüşlər təşkil olunub.

Meeting held between businesspersons from Kahramanmarash of Türkiye and local entrepreneurs
At the event attended by about 150 businesspersons, economic and trade cooperation prospects and mutual investment between Azerbaijan and Türkiye were the subject of discussion.
A group of businesspersons from the city of Kahramanmarash of Türkiye is visiting our country with the support of the Türkiye Hundred Years Cooperation and Solidarity Platform. Joint cooperation and mutual investment avenues between businesspersons of Türkiye and Azerbaijan were discussed at the "Baku SMB House" organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and with the support of the platform.
Some 150 businesspersons from both countries operating in the service, agriculture, industry, ICT, construction, tourism, etc. sectors attended the event.
Sadiq Sadigov, Chairperson of the Board of the State Housing Development Agency, Orkhan Mammadov, Chairperson of the Board of KOBİA, Cahit Bagji, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Türkiye to Azerbaijan, Mustafa Buluntu, Chairperson of Kahramanmarash Chamber of Commerce and Industry, and Cengiz Aygor, Chairman of Türkiye Hundred Years of Cooperation and Solidarity Platform, shared their perspectives on economic, trade and investment cooperation between both countries, mutual investment prospects, as well as the role of Azerbaijan in the reconstruction works in Kahramanmarash, which suffered from the earthquake. It was pointed out that the economic relations between these two countries are multifaceted, along with covering various sectors. Our objective is to boost the role of SMBs in trade relations and expand joint projects. Furthermore, our countries cooperate in the social and humanitarian sphere. Azerbaijan has supported Türkiye since the first day of the earthquake that struck several different areas of Türkiye. Azerbaijani businesspersons donated food and non-food aid through the "Brotherly Help" platform established to eliminate the consequences of the earthquake. Azerbaijan is involved in reconstruction and restoration works in the city of Kahramanmarash, where the "Azerbaijan" residential area is being built, in addition to carrying out humanitarian work there.
As part of the event, AZPROMO held a presentation on the outstanding investment environment and investment prospects of our country, B2B meetings were held between businesspersons of Azerbaijan and Türkiye operating in the fields of textiles, construction, agriculture, logistics, tourism, trade, packaging, electric power industry, science, and education.