Bakıda keçirilən Beynəlxalq Sərgi və Konfrans Təşkilatçılarının İllik Toplantısı çərçivəsində KOB-ların inkişafında sərgilərin rolu müzakirə edilib.
Yanvarın 16-da Bakıda Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının (ASTA) təşkilatçılığı və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə Beynəlxalq Sərgi və Konfrans Təşkilatçılarının İllik Toplantısı öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq sərgi və konfrans təşkilatçılarının görüşü Bakıda ilk dəfədir ki, keçirilir. Tədbirin məqsədi beynəlxalq sərgi və konfransların təşkilinin əhəmiyyəti və səmərəliliyinin vurğulanması, bu qəbildən olan tədbirlərdə iştirak qaydaları haqqında ətraflı məlumat vermək, sərgi və konfransların keçirilməsində dövlət dəstəyi və əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən bu sahəyə aid bir sıra digər aktual məsələləri müzakirə etməkdir.
Toplantı çərçivəsində “Bakı KOB evi”ndə “Kiçik və orta sahibkarlığın inkişafında beynəlxalq sərgilərin rolu: dövlət dəstəyi və əməkdaşlıq perspektivləri” adlı tədbir təşkil olunub. Tədbirdə beynəlxalq sərgi və konfrans təşkilatçısı olan “ICA Group” şirkətinin Çin, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Polşa və Azərbaycan filiallarının, eləcə də “ICA Eurasia”, “Caspian Event Managment”, “Kongress servis”, “Vista”, “Lentewenc”, “ITE E&C”, “Iteca Uzbekistan”, “Iteca Kazakhstan”, “ICA Turkiye” və “Iteca Caspian” şirkətlərinin nümayəndələri, sərgi tərəfdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, ASTA-nın İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov, sərgi sənayesi eksperti Stiven Mörte çıxış edərək Beynəlxalq Sərgi və Konfrans Təşkilatçılarının İllik Toplantısına, eləcə də sərgilərin KOB-ların inkişafında, satış imkanlarının genişləndirilməsində, məhsul və xidmətlərinin tanıdılmasında roluna, sərgilərin təşkili sahəsində dövlət-özəl əməkdaşlığına dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində KOBİA-ya 2023-cü il ərzində sərgilərin təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə sertifikat təqdim edilib.
Sonra Beynəlxalq Sərgi və Konfrans Təşkilatçılarının İllik Toplantısının iştirakçıları “Bakı KOB evi”nin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Beynəlxalq Sərgi və Konfrans Təşkilatçılarının İllik Toplantısı 17-18 yanvar tarixlərində “ICA EVENTS” şirkətinin satış və marketinq komandasının illik toplantısı ilə öz işini “Hyatt Regency” mehmanxanasında davam etdirəcəkdir.
Qeyd edək ki, son dövrlərdə Azərbaycan regionun beynəlxalq tədbirlər məkanına çevrilib. Ölkəmizdə təşkil edilən çoxsaylı beynəlxalq sərgi və işgüzar tədbirlər bunun əyani göstəricisidir. Bu tədbirlər müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələrini bir araya gətirərək, regionun müxtəlif ölkələrindən olan şirkətlər üçün təcrübə mübadiləsi, işgüzar əlaqələrin qurulması və yeni imkanlar yaradan platforma rolunu oynayır. Ümumilikdə isə, sərgilər biznesin inkişafına müsbət təsir edən və regionda iqtisadi fəallığı artıran multiplikator effekti yaradır. Mehmanxanalar, restoranlar, nəqliyyat şirkətləri və digər müəssisələr artan ziyarətçi axını sayəsində əlavə gəlir qazanmaq imkanı əldə edirlər. Bundan başqa, sərgilərin təşkili şəhər infrastrukturunun, həmçinin turizm və mehmanxana sənayesinin inkişafına təkan verir, Azərbaycanda investisiya mühitini yaxşılaşdırır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan sərgi sahəsinin mütəxəssislərinin Bakıda toplanması heç də təsadüfi deyil. Belə ki, ölkəmiz regionun ən böyük tədbirlərinə uğurla ev sahibliyi edir. Bunu BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29 kimi mötəbər tədbirin təşkilinin Azərbaycana həvalə edilməsi bir daha sübüt edir. Eyni zamanda 25 ildən artıqdır ki, Azərbaycanda sərgi sənayesinin ən mühüm istiqamətlərini əhatə edən çoxsaylı sərgilər də keçirilib.

Professionals of international exhibition industry in Baku
As part of the Annual Meeting of International Exhibition and Conference Organisers held in Baku, the role of exhibitions in the development of SMBs was the subject of discussion.
On January 16, the annual meeting of International Exhibition and Conference Organisers started its work in Baku with the organization of the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA) and the support of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
The meeting of International Exhibition and Conference Organisers is taking place in Baku for the first time. The event aims to underline the significance and efficiency of organizing international exhibitions and conferences, furnish detailed information about the rules of participation in such events, discuss the avenues of state support and cooperation in holding exhibitions and conferences, as well as a variety of other relevant issues in this matter.
As part of the meeting, an event "The role of international exhibitions in the development of small and medium entrepreneurship: state support and cooperation prospects" was held at Baku SMB House. The event was attended by the representatives of China, Kazakhstan, Uzbekistan, Türkiye, Poland and Azerbaijan branches of "ICA Group", an international exhibition and conference organizer, as well as "ICA Eurasia", "Caspian Event Management", "Congress servis", "Vista", "Lentewenc", "ITE E&C", "Iteca Uzbekistan", "Iteca Kazakhstan", "ICA Turkiye" and "Iteca Caspian", and exhibition partners.
Speaking at the event, Orkhan Mammadov, Chairperson of the Board of KOBİA, Farid Mammadov, Chairperson of the Board of ASTA, Steven Morte, expert of the exhibition industry, shared their insights on the Annual Meeting of International Exhibition and Conference Organisers, as well as the role of exhibitions in the development of SMBs, expanding sales prospects, promoting products and services, and public-private cooperation in the field of organizing exhibitions.
Within the scope of the event, KOBİA was honored with a certificate for its assistance in organizing exhibitions in 2023.
Subsequently, the participants of the Annual Meeting of International Exhibition and Conference Organisers familiarized themselves with the activities of Baku SMB House.
The Annual Meeting of International Exhibition and Conference Organisers will continue its work on January 17-18 with the annual meeting of the sales and marketing team of "ICA EVENTS" at the "Hyatt Regency" hotel.
It is worth highlighting that Azerbaijan has recently emerged as a host country for international events in the region. A variety of international exhibitions and business events held in our country are an obvious manifestation in this respect. These events bring together representatives of numerous industries and serve as a platform for firms from different countries of the region to exchange experience, establish business relationships and shape new prospects. In general, exhibitions have a multiplier effect that benefits business development and boosts economic activities in the region. Hotels, restaurants, transport firms and other businesses are given the opportunity to improve their revenue as a result of the increasing number of visitors. Furthermore, organizing exhibitions encourages the growth of city infrastructure, as well as tourism and hotel industry, and improving the investment climate in Azerbaijan.
It is no coincidence that exhibition experts around the globe have gathered here in Baku. Thus, our country successfully serves as a host to the largest regional events. This is demonstrated once again by the fact that Azerbaijan was entrusted with organizing the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). For over 25 years, Azerbaijan has hosted various exhibitions spanning the most significant aspects of the exhibition industry.