Səfər Azərbaycan və Avstriyanın iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, əməkdaşlıq imkanlarının nəzərdən keçirilməsi, KOB-lara göstərilən dəstək alətləri barədə qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsi məqsədilə təşkil olunub.
Azərbaycan və Avstriyanın işgüzar dairələri, xüsusilə KOB subyektləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, mümkün əməkdaşlıq imkanlarının nəzərdən keçirilməsi, eləcə də bu ölkədə biznesə dəstək alətləri barədə məlumat və təcrübə mübadiləsi məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) nümayəndələri Vyana şəhərində səfərdə olub.
Azərbaycan Respublikasının Avstriya Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutan səfər çərçivəsində Avstriyanın biznesə dəstək göstərən müxtəlif qurumlarında görüşlər keçirilib.
Avstriya Biznes Agentliyinin idarəedici direktoru Rene Tritsçer və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov arasında görüşdə hər iki ölkənin biznesə dəstək mexanizmləri barədə qarşılıqlı məlumat verilib, iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, bu sahədə mövcud potensialdan istifadə və hər iki qurumun prosesə verə biləcəyi dəstək müzakirə edilib. “B2B” əlaqələrin genişləndirilməsi, eləcə də agentliklər arasında sistemli məlumat və təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün əməkdaşlıq sənədinin imzalanması, biznesin müxtəlif sahələri üzrə qarşılıqlı biznes missiyaların təşkili də görüşdə müzakirə edilən məsələlər arasındadır.
Avstriya Federal İqtisadiyyat Palatasının vitse-prezidenti Filip Qadi ilə görüşdə iş adamları arasında biznes və ticarət sahəsində əlaqələrə, investisiya qoyuluşu imkanlarına, işgüzar əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün KOBİA və palatanın birgə təşəbbüslərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Avstriyanın Federal Əmək və İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri Florian Frauşer ilə görüşdə ölkələrimiz arasında biznes sahəsində əməkdaşlıq imkanları, iş adamlarının iştirakı ilə birgə təşəbbüslərin reallaşdırılmasına dəstəyə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Avstriya-Azərbaycan Ticarət Palatasının nümayəndələri ilə görüşdə isə palatının hər iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin genişlənməsinə öz töhfəsini verdiyi vuğulanıb, palatanın ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün planları, işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün KOBİA-nın dəstəyi müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Avstriyadakı Səfirliyində KOBİA nümayəndələri və azərbaycanlı iş adamları arasında görüş keçirilib. Görüşdə Avstriyada çalışan azərbaycanlı iş adamlarının fəaliyyətinə, iki ölkə arasında investisiya qoyuluşu, ticarət əlaqələrinin inkişafı və əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər zamanı həmçinin KOBİA nümayəndələri Vyana şəhərində azərbaycanlı sahibkarın "GalerieGünes" xalça mağazasında, “Meixner Vermessung” şirkətində olublar.

Делегация КOBİA посетила Австрию
Визит был организован с целью расширения отношений между Азербайджанскими и Австрийскими бизнесменами, рассмотрения возможностей сотрудничества, обмена взаимной информацией и опытом в области инструментов поддержки МСП.
Представители Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса(KOBİA)   посетили Вену с целью расширения отношений между деловыми кругами Азербайджана и Австрии, особенно в сфере МСП, рассмотрения возможностей сотрудничества, а также обмена информацией и опытом в области инструментов поддержки бизнеса в этой стране.
В рамках визита, организованного при поддержке Посольства Республики Азербайджан в Республике Австрия, прошли встречи в различных Австрийских учреждениях поддержки бизнеса.
На встрече между Рене Тричером, Генеральным директором Агентства по Развитию Бизнеса Австрии, и Орханом Маммадовым, председателем Совета Директоров КОBİA, была обменена информация о механизмах поддержки бизнеса в обеих странах. Рассматривались вопросы развития сотрудничества предпринимателей, оптимального использования потенциала в данной сфере и взаимной поддержки со стороны обеих институций. На встрече был подписан документ о сотрудничестве для укрепления “B2B” отношений, запланирован систематический обмен информацией и опытом между агентствами, а также организация взаимных бизнес-миссий в различных сферах предпринимательства. В ходе встречи с вице-президентом Австрийской Федеральной Торгово-промышленной Палаты Филиппом Гади предприниматели обсудили деловые и торговые отношения, инвестиционные возможности, а также обсудили совместные инициативы КОBİA и палаты для дальнейшего развития делового сотрудничества.
На встрече с Флорианом Фраушером, руководителем отдела Федерального Министерства труда и Экономики Австрии, обсуждались идеи по возможностям сотрудничества между нашими странами в сфере бизнеса и поддержки реализации совместных инициатив с участием предпринимателей.
На встрече с представителями Торгово-промышленной Палаты Австрия-Азербайджан было отмечено, что палата способствует расширению отношений между предпринимателями обеих стран, обсуждались планы палаты по развитию экономических и торговых связей между двумя странами, а также обсуждалась поддержка КОВİA в содействии развитию сотрудничества между деловыми сообществами.
В ходе визита состоялась встреча представителей КОВİA с азербайджанскими предпринимателями в Посольстве Азербайджана в Австрии. На встрече обсуждались взгляды на деятельность азербайджанских бизнесменов, работающих в Австрии, вопросы инвестиций, развития торговых отношений и возможностей сотрудничества между двумя странами. Во время визита представители КОВİA также посетили магазин ковров "GalerieGünes" азербайджанского предпринимателя в городе Вена и компанию "Meixner Vermessung".