İnvestisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 1 fevral tarixli Fərmanı ilə investisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri təsdiq edilib.
Bu istiqamətlər aşağıdakılardır:
1. Yerli xammal bazasına (metal filiz, neft, qaz, kimya, tikinti materialları və pambıq sahələri) əsaslanan istehsal layihələri;
2. Bərpa olunan enerji mənbələri hesabına enerji istehsalı layihələri;
3. Tullantıların idarə olunması və təkrar emalı layihələri;
4. Dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihələri;
5. Özəl sənaye məhəllələrinin yaradılması layihələri;
6. 2023-cü il yanvarın 1-dən sonra investisiya müsabiqələri vasitəsilə özəlləşdirilən qeyri-neft sənayesi müəssisələrinin istehsal layihələri;
7. Azərbaycan Respublikasında istehsalı ilk dəfə təşkil edilən, yerli məhsullarla özünü təminetmə səviyyəsini (idxalın əvəzlənməsini) və ya qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının artırılmasını təşviq edən iqtisadi fəaliyyət sahələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən “Azərbaycanda ilk” (“First in Azerbaijan”) layihələri;
8. Hava gəmilərinin istismarı və onlara texniki xidmət göstərilməsi layihələri;
9. Dəmir yolunun hərəkət tərkibinin təmiri və onun ehtiyat hissələrinin istehsalı layihələri;
10. Hərbi təyinatlı məhsulların istehsalı layihələri;
11. Alüminium məhsullarının istehsalı layihələri;
12. Dövlət-özəl tərəfdaşlığı (dövlətin satınalma öhdəliyi ilə özəl sektor tərəfindən həyata keçirilən elektrik enerjisi istehsalı layihələri daxil olmaqla) layihələri;

By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 1, 2024, directions of the strategic investment projects for which the investment promotion document is to be issued have been approved have been approved.
These include:
1. Production projects based on local raw material base (metal ore, oil, gas, chemical, construction materials and cotton fields);
2. Energy production projects from renewable energy sources;
3. Waste management and recycling projects;
4. Sea water desalination projects;
5. Projects of establishment of private industrial districts;
6. Production projects of non-oil industry enterprises privatized through investment competitions after January 1, 2023;
7. "First in Azerbaijan" projects implemented aimed at establishing areas of economic activities, whose production is organized for the first time in the Republic of Azerbaijan, promoting the level of self-sufficiency with local products (substitution of imports) or boosting the export potential of the non-oil sector;
8. Aircraft operation and maintenance projects;
9. Projects for the repair of the rolling stock of the railway and the production of its spare parts;
10. Projects for the production of military products;
11. Aluminium products manufacturing projects;
12. Public-private partnership projects (such as private sector projects to generate power with government purchasing obligations);