İnvestisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 1 fevral tarixli Fərmanı ilə investisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri təsdiq edilib.
Bu istiqamətlər aşağıdakılardır:
1. Yerli xammal bazasına (metal filiz, neft, qaz, kimya, tikinti materialları və pambıq sahələri) əsaslanan istehsal layihələri;
2. Bərpa olunan enerji mənbələri hesabına enerji istehsalı layihələri;
3. Tullantıların idarə olunması və təkrar emalı layihələri;
4. Dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihələri;
5. Özəl sənaye məhəllələrinin yaradılması layihələri;
6. 2023-cü il yanvarın 1-dən sonra investisiya müsabiqələri vasitəsilə özəlləşdirilən qeyri-neft sənayesi müəssisələrinin istehsal layihələri;
7. Azərbaycan Respublikasında istehsalı ilk dəfə təşkil edilən, yerli məhsullarla özünü təminetmə səviyyəsini (idxalın əvəzlənməsini) və ya qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının artırılmasını təşviq edən iqtisadi fəaliyyət sahələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən “Azərbaycanda ilk” (“First in Azerbaijan”) layihələri;
8. Hava gəmilərinin istismarı və onlara texniki xidmət göstərilməsi layihələri;
9. Dəmir yolunun hərəkət tərkibinin təmiri və onun ehtiyat hissələrinin istehsalı layihələri;
10. Hərbi təyinatlı məhsulların istehsalı layihələri;
11. Alüminium məhsullarının istehsalı layihələri;
12. Dövlət-özəl tərəfdaşlığı (dövlətin satınalma öhdəliyi ilə özəl sektor tərəfindən həyata keçirilən elektrik enerjisi istehsalı layihələri daxil olmaqla) layihələri;

Направления стратегических инвестиционных проектов, для которых предполагается выдача документа по стимулированию инвестиций, были утверждены
Указом Президента Азербайджанской Республики от 1 февраля 2024 года утверждены направления стратегических инвестиционных проектов, для которых предполагается выдача документа по стимулированию инвестиций.
Этими направлениями являются:
1. Проекты по производству на основе местной сырьевой базы (металлическая руда, нефть, газ, химическая, строительные материалы и хлопковые поля);
2. Проекты по производству энергии из возобновляемых источников;
3. Проекты по управлению отходами и их переработке;
4. Проекты по опреснению морской воды;
5. Проекты по созданию частных промышленных районов;
6. Проекты по производству предприятий нефтяной промышленности, приватизированных через инвестиционные конкурсы после 1 января 2023 года;
7. Проекты "Первые в Азербайджане", реализуемые в направлении создания областей экономической деятельности, производство которых организовано впервые в Республике Азербайджан, обеспечение уровня самообеспеченности продукцией местного производства (субституция импорта) или увеличение экспортного потенциала нефтяного сектора;
8. Проекты по эксплуатации и обслуживанию воздушных судов;
9. Проекты по ремонту подвижного состава железной дороги и производству его запчастей;
10. Проекты по производству военной продукции;
11. Проекты по производству алюминиевых изделий;
12. Проекты общественно-частного партнерства (включая проекты по производству электроэнергии, реализуемые частным сектором с обязательством ее покупки со стороны государства);