Startapçı: Şirkətlər arasında əlaqələri sadələşdirən rəqəmsal biznes kartları martda bazara daxil olacaq
Hazırda iqtisadi layihələrin icrası üçün böyük maliyyə vəsaiti və ya digər hər hansı bir böyük dəstəyə (məkan, biznes alətləri və sair) ehtiyac olmur. Belə ki, proqram və texnologiyaya, iqtisadiyyatda innovativliyə əsaslanan bir sıra bu tip layihələri startap adlandırırlar. İlk dəfə ABŞ-da tətbiq olunan startap layihələrinin əhatə dairəsi getdikcə genişlənir. Azərbaycanda da bu layihələrə maraq artmaqda davam edir. Ölkəmizdə də startapçılara qurumlar, o cümlədən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) dövlət dəstəyi göstərir. KOBİA-nın sahibkarlara təqdim etdiyi “Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
“Startap” şəhadətnaməsi almış sahibkarlardan biri də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) “Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi” kafedrasının müəllimi, AzMİU-nun İnnovativ biznes inkubatoru mütəxəssisi, Radiasiya problemləri İnstitutunun nüvə kimyası ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru Ramin Əkbərovdur.
AZƏRTAC-a müsahibəsi zamanı “Bucard” startapının təsisçisi Ramin Əkbərov fəaliyyətinin son 6 ilində 3 startap yaratdığını bildirib.
İndiyədək 200-dən çox tələbəyə və məktəbliyə startap üzrə təlimlər keçdiyini diqqətə çatdıran Ramin Əkbərov hazırda da mentorluq fəaliyyətini davam etdirdiyini vurğulayıb.
“Təsis etdiyim startaplarla bir sıra beynəlxalq proqramlara qoşulmuşam. Bizim startap komandamız 2022-ci ildə Bakıda “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində keçirilən “Take Off Baku Startup Summit”in finalçısı olub. Seçilmiş 6 startapdan biri bizə məxsus idi. Türkiyə ekosistemində sürətləndirmə proqramı qazanmışıq. Hazırda üzərində işlədiyimiz “Bucard” startapı ilə bazara daxil oluruq. “Bucard” startapı əlaqələrin optimal menecmentini təmin edən bir platformadır”, - deyə startapçı qeyd edib.
Yaratdığı rəqəmsal biznes şəbəkəsi platforması (www.bucard.az) barədə məlumat verən R.Əkbərov bildirib ki, bu layihəyə başlamaq üçün tələb olunan əsas resurs insan kapıtalı olub. Təxminən 1,5 il ərzində hazırlanan layihə peşəkar əlaqələrini inkişaf etdirmək istəyən sahibkarlar üçün nəzərdə tutulur. Avanqard rəqəmsal biznes kart platforması olan “Bucard” biznes şəbəkəsi və peşəkar münasibətlərin idarə edilməsi sahəsində transformasiyaedici və innovativ qüvvə kimi ərsəyə gətirilib. Platforma istifadəçiləri rəqəmsal biznes kartları tərtib etmək, profilləri əlavə məlumatlarla artırmaq, məhsul və xidmətləri nümayiş etdirmək, vahid və sadələşdirilmiş platforma daxilində potensial biznes sözlərinə görə perspektivlərini araşdırmaq üçün münasib alətlərlə təchiz edir.
Startapçı sahibkarın sözlərinə görə, bu platforma biznes mühitində şirkətlər arasında qarşılıqlı əlaqələri sadələşdirir, iş adamlarına biznes əlaqələrinin sadələşdirilməsi üçün ən müasir həll olan rəqəmsal biznes kartları təqdim edir: “Bucard” fərdiləşdirməni təmin etməklə yanaşı, məlumatların paylaşılmasını da asanlaşdırır. Bu sistem QR kod, NFC və unikal axtarış sistemi vasitəsilə istifadəçilər arasında çox sadə məlumatların paylaşılması imkanı yaradır, müxtəlif kateqoriyalar üzrə məlumatları daxil etməklə hərtərəfli profil təqdim etmək səlahiyyəti verir. Platforma açar sözlər və ya müəyyən meyarlar əsasında müvafiq əlaqələrin qurulmasını sürətləndirir, əlçatan məkan daxilində bütün biznes əlaqələrini birləşdirir”.
Startapçı əlavə edib ki, çoxşaxəli platformada istifadəçilər məhsul və xidmət kataloqlarını təqdim etməklə yanaşı, videotəqdimatlar edə, iş və xidmətlərini nümayiş etdirə, biznes yerlərini xəritədə qeyd etməyə imkan verən portfel funksiyasını inteqrasiya edə bilərlər. Virtual olaraq kataloqlaşdırıla bilən bu kartlar adi biznes kartlarını qat-qat üstələyirlər. Onun sözlərinə görə, “Bucard”ın üstün cəhəti onun həm də reklam etmək imkanı verən funksionallığıdır. “Şəxsi” və “Biznes” paketlərinə abunə olan istifadəçilər məhsul və xidmətlərini “Bucard” istifadəçilərinə nümayiş etdirməklə bazar imkanlarını genişləndirə və bununla da bazarda nüfuzlarını artıra bilərlər. Bu, istifadəçilərə potensial müştərilərlə əlaqə yaratmağa və platforma vasitəsilə satışlarını artırmağa imkan verir.
R.Əkbərov həmçinin bildirib ki, hazırda 100-dən çox aktiv istifadəçi bazasına malik olan platforma ilə bağlı aparılan işlər bitmək mərhələsindədir, yaxın zamanlarda tam funksionallığı ilə istifadəyə veriləcək.
“Biz hal hazırda böyük bir komanda ilə çalışırıq. Burada müxtəlif universitetlərin təcrübəçiləri var və uzun illərdir öz sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən peşəkar mütəxəssisləri tərəfindən icra olunur. Eyni zamanda, bizə əlavə dəstək komandası da mövcuddur. Ötən ilin oktyabr ayında İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələri üzrə layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 4-cü qrant müsabiqəsi keçirdi. Bizim startapımız bu müsabiqənin qalibi oldu. Hazırda startapımızla bazara daxil olmağa hazırlaşırıq. Startapımızın qlobal hədəfi var. Amma öncə hər bir startap kimi biz də ölkə daxilində başlamalıyıq. Müəyyən bir düzəlişlərimizi etdikdən, inkişaf etdikdən sonra təbii ki, biz dünya bazarına çıxmağı nəzərdə tutmuşuq. Bunun üçün ilkin danışıqlar da aparmışıq. Ümidvarıq ki, ilin sonuna qədər artıq xarici bazarda “Bucard” brendini xarici ölkə vətəndaşları da görə biləcək”, - deyə Ramin Əkbərov vurğulayıb.

В настоящее время для реализации экономических проектов не требуются большие финансовые средства или какая-либо другая крупная поддержка (пространство, бизнес-инструменты и т. д.). Так, ряд проектов такого типа, основанных на программном обеспечении и технологиях, инновационности в экономике, называют стартапами. Сфера стартап-проектов, впервые реализованных в США, становится все более обширной. В Азербайджане также продолжает расти интерес к этим проектам. В нашей стране стартаперов также поддерживают учреждения, в том числе Агентство по развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA). Сертификат «Стартап», предоставляемый KOBİA предпринимателям, освобождает субъектов МСП от уплаты налога на прибыль и доходы от инновационной деятельности сроком на 3 года.
Одним из предпринимателей, получивших сертификат «Стартап», является преподаватель кафедры «Чрезвычайные Ситуации и безопасность жизнедеятельности» Азербайджанского Университета Архитектуры и Строительства (АУАС), специалист Инновационного бизнес-инкубатора АУАС, доктор философии по специальности ядерная химия Института Радиационных проблем Рамин Акберов. В интервью «Азертадж» основатель стартапа «Bucard» Рамин Акберов сообщил, что за последние 6 лет своей деятельности создал 3 стартапа.
Отметив, что до сих пор более 200 студентов и школьников прошли обучение по стартапам, Рамин Акберов подчеркнул, что и в настоящее время продолжает наставническую деятельность.
«Я присоединился к ряду международных программ со стартапами, которые я основал. Наша команда стартапов стала финалистом «Take Off Baku Startup Summit», проводимого в 2022 году в Баку в рамках Фестиваля Аэрокосмических и Технологических Технологий «TEKNOFEST Азербайджан». Один из 6 выбранных стартапов принадлежал нам. Мы выиграли программу ускорения в экосистеме Турции. Мы выходим на рынок со стартапом «Bucard», над которым мы сейчас работаем. Стартап «Bucard» - это платформа, которая обеспечивает оптимальное управление отношениями», отметил стартапер.
Предоставляя информацию о созданной им платформе цифровой бизнес-сети (www.bucard.az), Р.Акберов отметил, что основным ресурсом, необходимым для запуска этого проекта, был человеческий капитал. Проект, рассчитанный примерно на 1,5 года, предназначен для предпринимателей, которые хотят развивать свои профессиональные связи. “Bucard”, Авангардная платформа для цифровых бизнес-карт, зародилась как трансформирующая и инновационная сила в области бизнес-сетей и управления профессиональными отношениями. Платформа предоставляет пользователям доступные инструменты для создания цифровых визитных карточек, дополнения профилей дополнительной информацией, демонстрации продуктов и услуг, а также изучения потенциальных бизнес-слов в рамках единой и упрощенной платформы.
По словам стартапер предпринимателя, эта платформа упрощает взаимодействие между компаниями в бизнес-среде, предоставляя бизнесменам цифровые визитные карточки, которые являются самым современным решением для упрощения деловых отношений: «Bucard» не только обеспечивает персонализацию, но и облегчает обмен информацией. Эта система позволяет очень просто обмениваться информацией между пользователями с помощью QR-кода, NFC и уникальной поисковой системы, предоставляя вам возможность предоставить исчерпывающий профиль, вводя информацию по различным категориям. Платформа ускоряет установление соответствующих отношений на основе ключевых слов или определенных критериев, объединяя все бизнес-связи в пределах доступного пространства».
Стартапер добавил, что на универсальной платформе пользователи могут не только предоставлять каталоги продуктов и услуг, но и проводить видеопрезентации, демонстрировать свои работы и услуги, а также интегрировать функцию портфолио, которая позволяет отмечать местоположение своего бизнеса на карте. Эти карты, которые можно каталогизировать виртуально, намного превосходят обычные визитные карточки. По его словам, преимуществом «Bucard» является его функциональность, которая также позволяет рекламировать. Пользователи, подписавшиеся на пакеты «Личный» и «Бизнес», могут расширить свои рыночные возможности, продемонстрировав свои продукты и услуги пользователям «bucard», тем самым повысив свою репутацию на рынке. Это позволяет пользователям общаться с потенциальными клиентами и увеличивать продажи через платформу.
Р.Акберов также отметил, что работа над платформой, которая в настоящее время имеет более 100 активных пользователей, находится на завершающей стадии, в ближайшее время она будет запущена с полным функционалом.
«В настоящее время мы работаем с большой командой. Здесь работают стажеры из разных университетов, и им руководят профессионалы, работающие в своей области в течение многих лет. В то же время у нас также есть дополнительная команда поддержки. В октябре прошлого года Агентство по развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) при министерстве экономики провело 4-й конкурс на финансирование проектов в сфере образования, науки, исследований и поддержки. Наш стартап стал победителем этого конкурса. В настоящее время мы готовимся выйти на рынок с нашим стартапом. У нашего стартапа глобальная цель. Но сначала, как и любой стартап, мы должны начать внутри страны. После того, как мы внесли определенные коррективы, улучшились, естественно, мы должны были выйти на мировой рынок. Для этого мы также провели предварительные переговоры. Надеемся, что до конца года бренд «Bucard» на внешнем рынке смогут увидеть и иностранные граждане», подчеркнул Рамин Акберов.