150-dən çox yerli şirkətin məhsul və xidmətlərinin sərgisi keçirilir
Sərginin məqsədi Azərbaycan şirkətlərinin fəaliyyətini geniş kütləyə tanıtmaq, onlar üçün yeni bazarlar açmaq, satış imkanlarını genişləndirmək və şirkətlər arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.
İyunun 24-də Bakı Ekspo Mərkəzində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və “Marsol Group”un birgə təşkilatçılığı ilə “5-ci yerli şirkətlərin tanıtım sərgisi”nə start verilib.
Sərginin açılışına həsr olunmuş tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, eləcə də müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Milli Məclisinin deputatı Tahir Mirkişili, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Osman Xaliyev, “Kapital Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə, "İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyası" İctimai Birliyinin və “Marsol Group”un İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev çıxışlarında müvafiq olaraq ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafı, özəl sektora göstərilən dəstək tədbirləri, yerli məhsulların ixrac imkanları, sərgilərin məhsul və xidmətlərin tanıdılmasında və biznes subyektlərinin bazarlara çıxışında önəmi barədə fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Yerli şirkətlərin tanıtım sərgisi” 2019-cu ildən etibarən keçirilir. Sərginin əsas məqsədi Azərbaycan şirkətlərinin fəaliyyətini geniş kütləyə tanıtmaq, onlar üçün yeni bazarlar açmaq, satış imkanlarını genişləndirmək və şirkətlər arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Builki sərgidə qida, İKT, təhsil, inşaat, sənaye, logistika, tekstil və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 150-dən çox yerli şirkətin məhsul və xidmətləri, o cümlədən bir sıra yeni brendlər nümayiş olunur. İyunun 26-dək davam edəcək sərgi həmçinin iş adamları, sahibkarlar və təchizatçı şirkətlər arasında yeni əməkdaşlıqların qurulmasına imkan verəcək.
Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyası, “Kapital Bank” ASC və s. dövlət və özəl təşkilatlar sərginin tərəfdaşları sırasındadır.
KOBİA bu dəfə də sərgidə KOB subyektlərinin ödənişsiz olaraq iştirakına dəstək məqsədilə ayrıca stendlə təmsil olunur. Stenddə kənd təsərrüfatı, İKT, təhsil, xidmət, tekstil, suvenir, keramika istehsalı, sənaye və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 10 KOB subyektinin məhsul və xidmətlərini təqdim etməsi üçün şərait yaradılıb.

The aim of the exhibition is to promote the activities of Azerbaijani companies among the general public, open up new markets for them, expand sales opportunities, and foster cooperation between companies.
On June 24, the "5th Advertising Exhibition of Local Companies" launched at the Baku Expo Center, jointly organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and Marsol Group.
The opening ceremony was attended by senior officials from relevant government structures, representatives of entrepreneurial associations, and businessmen from various sectors.
During their speeches, Mr. Tahir Mirkishili, Member of the National Assembly, Mr. Sahib Mamedov, Deputy Minister of Economy, Mr. Anar Aliev, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population, Mr. Mammad Abbasbayli, Head of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, Mr. Orkhan Mammadov, Chairman of KOBİA's Management Board, Mr.Osman Khalilov, Chairman of the Entrepreneurship Development Fund, Mr. Farid Hidayatzade, Board Member of Kapital Bank, and Mr. Turan Mustafayev, Chairman of the Public Association "National Association of Businessmen" and Marsol Group, shared their views on the development of entrepreneurship in our country, measures to support the private sector, opportunities for exporting local products, the importance of exhibitions in promoting products and services, and enabling businesses to access the new markets. It should be noted that the "Fair for Promoting Domestic Companies" has been held since 2019.
The main goal of the exhibition is to popularize the activities of Azerbaijani companies among the general public, to open up new sales markets for them, to expand sales opportunities, and to develop mutually beneficial cooperation between companies. This year, the exhibition features products and services from over 150 domestic companies operating in food, ICT, education, construction, industrial, logistics, textile, and other sectors, including several new brands. The exhibition that is to last until June 26 also aims to facilitate new partnerships between businessmen, entrepreneurs, and supplier companies.
The Entrepreneurship Development Fund, State Employment Agency, National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, National Association of Businessmen, “Kapital Bank” CJSC, and other state and private organizations are partners of the exhibition. This time, KOBİA is also represented with a separate stand supporting SMBs in the exhibition free of charge.
The stand showcases agricultural, ICT, educational, service, textile, souvenir, ceramic, industrial, and other products and services. Conditions have been created to present products and services from 10 SMBs operating in these areas.