KOB subyektlərinin 79 layihəsinə təqribən 1,4 mln. manat qrant ayrılıb
KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dəstək məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2024-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində 21 layihəyə 374488 manat həcmində qrant ayrılıb.
İndiyədək isə KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dəstək üçün 5 qrant müsabiqəsi təşkil edilib. Bu müsabiqələrə təqdim edilmiş layihələrdən 79-na 1426955 manat məbləğində qrant dəstəyi göstərilib.
Növbəti, 6-cı qrant müsabiqəsi 2024-cü ilin ikinci yarısında keçiriləcəkdir.
Qrant müsabiqələrinin keçirilməsi, layihələrin ekspertizası, maliyyələşdirilməsi, monitorinq və hesabatlılıq məsələləri Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, həyata keçirilir. Qaydaya əsasən, müsabiqəyə təqdim olunan layihələr müxtəlif dövlət və özəl qurumları təmsil edən 7 nəfərdən ibarət Ekspert Komissiyası tərəfindən qiymətləndirilir. Layihələr müvafiq qayda ilə müəyyən edilmiş 14 meyara (layihənin mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin icrası üçün lazımi təcrübənin və maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər) uyğun olaraq, 1-5 ballıq sistem üzrə qiymətləndirilir və layihələrin ekspertizasının nəticələrinə dair yekun qərar sadə səs çoxluğu ilə təsdiq edilir. Ekspertizanın əsas məqsədi müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrin məzmununun və onların yerinə yetirilməsi imkanlarının qiymətləndirilməsindən və maliyyələşdirilməsinin məqsədəuyğunluğunun müəyyən edilməsindən ibarətdir. Ekspert Komissiyasının kollegial şəkildə qiymətləndirdiyi ən yüksək nəticə əldə etmiş layihələr müsabiqənin qalibi elan olunur və Agentlik tərəfindən həmin layihələrin maliyyələşdirilməsi barədə qərar qəbul edilir.
Layihələrin seçilməsi KOBİA tərəfindən şəffaflıq, bərabərlik, səmərəlilik və nəticəlilik meyarlarının üstünlüyü prinsiplərinə riayət olunmaqla həyata keçirilir. Müsabiqənin nəticələri, o cümlədən qalib gəlmiş KOB subyekti, onun layihəsi və ayrılmış qrant barədə məlumatlar Agentliyin saytında yerləşdirilir. Qrant müsabiqələrində qalib gəlməyən layihələr təkmilləşdirməklə növbəti müsabiqələrə təqdim oluna bilər. Həmçinin, layihə sənədlərinin hazırlanmasında Agentliyin KOB inkişaf mərkəzlərinin dəstəyindən də yararlanmaq mümkündür. Qrant ayrılmış bütün layihələrin Agentlik tərəfindən yaradılmış Monitorinq Qrupu tərəfindən icra gedişatı yoxlanır, monitorinq edilir.

На 79 проектов субъектов (МСП) был выделен грант в размере примерно 1,4 млн манатов
В целях поддержки финансирования проектов МСП по направлениям образования, науки, исследований и поддержки Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) в январе-июне 2024 года 21 проекту был выделен грант в размере 374488 манатов.
До настоящего времени было организовано 5 грант конкурсов для оказания финансовой поддержки проектам МСП в области образования, науки, исследований и поддержки.
Из представленных на эти конкурсы проектов 79 получили грант поддержку в размере 1 426 955  манатов.
Очередной, 6-й конкурс грант запланирован во второй половине 2024 года.
Вопросы проведения грантовых конкурсов, экспертизы, финансирования, мониторинга и отчетности по проектам будут осуществляться в соответствии с «Правилом финансирования образовательных, научных, научно-исследовательских и вспомогательных проектов, связанных с развитием микро, малого и среднего предпринимательства», утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2020 года. Согласно положению, проекты, участвующие в конкурсе, будут оцениваться экспертной комиссией в составе 7 человек, представляющих различные государственные и частные учреждения. Проекты оцениваются по 1-5-балльной системе на основании 14 критериев, изложенными в соответствующем положении (влияние проекта на развитие микро, малого и среднего предпринимательства, инновационность, наличие обоснованной идеи, возможности применения в практических целях, наличие необходимого опыта и материально-технической базы для реализации проекта и другие), а окончательное решение по итогам экспертизы проектов утверждается простым большинством голосов. Основная цель экспертизы состоит в оценке содержания представленных на конкурс проектов и их потенциал реализации, а также в определении целесообразности их финансирования. Проекты, получившие наивысший результат по коллегиальной оценке Экспертной Комиссии, объявляются победителями конкурса, и Агентство принимает решение о финансировании этих проектов.
Отбор проектов осуществляется KOBİA с соблюдением принципов прозрачности, равенства, эффективности и приоритетности критериев эффективности. Результаты конкурса, в том числе информация о победившем субъекте МСП, его проекте и выделенном гранте, публикуются на сайте Агентства. Проекты, не победившие в грантовых конкурсах, могут быть представлены для участия в последующих конкурсах путем доработки. Также при подготовке проектной документации можно воспользоваться поддержкой центров развития МСП Агентства.
Все проекты, на которые выделен грант, проверяются и контролируются Группой Мониторинга, созданной Агентством.