Sahibkarların KOB klaster üçün nəzərdə tutulan güzəştlər barədə məlumatlandırılması üçün onlayn görüş təşkil olunub.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə KOB klasterləşmə ilə bağlı sahibkarlıq subyektlərinin maarifləndirilməsi məqsədilə görüş keçirilib.
40-dan çox sahibkarın iştirak etdiyi onlayn görüşə müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri də qatılıb.
Görüşdə KOB klaster anlayışı, klasterləşmənin üstünlükləri, Vergi Məcəlləsində KOB klaster üçün nəzərdə tutulan vergi güzəştləri, KOB klaster şirkəti, KOB klaster şəhadətnaməsinin əldə edilməsi qaydaları barədə məlumat verilib, klasterləşmə sahəsində KOB-lar arasında əməkdaşlıq, müxtəlif sektorlarda, xüsusilə ölkəmiz üçün ənənəvi və prioritet olan kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, tikinti, turizm və s. sahələrdə klaster şirkətlərinin yaradılmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, mikro, kiçik və orta sahibkarlar KOB klaster yaratmaqla bir sıra vergi güzəştləri əldə edə bilərlər. Belə ki, KOB klaster şirkəti müvafiq reyestrə daxil edildiyi tarixdən 7 il müddətinə mənfəət, KOB klaster fəaliyyətində istifadə olunan torpaqlara görə torpaq və əmlak vergisindən, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı üçün ƏDV-dən azaddır. KOB klasterin iştirakçısı olan şəxs isə 7 il müddətində KOB klaster şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında təqdim etdiyi mal üzrə əldə etdiyi mənfəət və ya gəlirin kapital xarakterli xərclərinin çəkilməsinə yönəldilən hissəsinin mənfəət və ya gəlir vergisindən azad olunur. KOB klaster üçün nəzərdə tutulan güzəştlərdən yararlanmaq istəyən kommersiya hüquqi şəxs KOB klaster şirkətinin şəhadətnaməsini almalıdır. Bunun üçün kommersiya hüquqi şəxs KOBİA-ya yazılı və ya elektron qaydada müraciət etməlidir.

The online meeting was arranged for informing entrepreneurs on incentives considered for SMB clusters.
The meeting was held for raising awareness of entrepreneurs regarding SMB clustering with the organization by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
The representatives of relevant state institutions also attended the online meeting whereupon more than 40 entrepreneurs were participating.
At the meeting the participants were informed of the definition of the SMB cluster, advantages of the cluster, tax incentives considered for the SMB cluster, SMB cluster company, rules for obtaining the SMB cluster certificate; opinions on cooperation among SMBs in the field of clustering, on establishment of cluster companies in various sectors, especially in agricultural, transport, construction, tourism etc., that are traditional and priority for our country were shared, and questions of entrepreneurs were answered.
Note that micro, small and middle entrepreneurs may BBE eligible for a number of tax incentives by creating SMB cluster. So, the SMB cluster company is exempted from profit tax for 7 years since the date of inclusion in relevant register, land and property tax for lands used in the SMB cluster activity, and VAT for the import of technological equipment and devices. SMB cluster stakeholder is exempted from profit or income tax of the part of the profit or income it gets for goods presented, which is aimed at reimbursement of its capital expenses for 7 years under the contract concluded with the SMB cluster. The commercial legal person seeking to leverage incentives considered for the SMB cluster should obtain the certificate of the SMB cluster company. For this, the commercial legal entity should apply to KOBİA in writing or online.