Sahibkarlar əməyin təhlükəsizliyi qaydaları, maliyyə resurslarına çıxış alətləri və biznesin inkişafı üçün dövlətin dəstək mexanizmləri barədə məlumatlandırılıb.
Sahibkarlıq fəaliyyətinin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün dövlətin dəstək alətləri, bu sahədə qanunvericilikdəki dəyişikliklər barədə biznes subyektlərinin məlumatlandırıması, suallarının cavablandırılması və çətinliklərinin öyrənilməsi məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə regionlarda keçirilən sahəvi və maarifləndirici görüşlər davam etdirilir.
Ötən həftə ərzində Mingəçevir şəhərində, Astara və Samux rayonlarında sahibkarlarla görüşlər keçirilib. Müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunmuş görüşlərdə ümumilikdə 70-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Astara rayonunda təşkil olunmuş görüşdə işəgötürənlərə (sahibkarlara) əməyin mühafizəsi və təhlükəsizliyi ilə bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulan standartlar, norma və qaydalar, əməyin mühafizəsi şəraitinin təmin edilməsi, əmək qanunvericiliyində son dəyişikliklər barədə məlumat verilib.
Samuxda keçirilən görüşdə istixana məhsullarının satışı və toxum istehsalı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərinin çətinlikləri dinlənilib, müvafiq sahədə imkanlar müzakirə edilib.
Mingəçevir şəhərində təşkil edilmiş görüşdə isə sahibkarlara maliyyə resurslarına çıxış, güzəştli kreditlər, qrant dəstəyi barədə məlumat verilib, biznesin maliyyələşdirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumilikdə görüşlərdə sahibkarları maraqlandıran suallar cavblandırılıb, təklifləri dinlənilib, müvafiq istiqamətlər üzrə dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən tövsiyə və məsləhətlər verilib.

Meetings with Entrepreneurs Held in Mingachevir, Astara, and Samukh
Entrepreneurs were introduced to labor safety regulations, financial tools, and government support mechanisms in business development.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) organized a series of meetings and educational sessions in different regions to introduce entrepreneurs to state support tools and changes in legislation, answer their questions, and discuss problems.
Last week, meetings with entrepreneurs were held in Mingachevir, Astara, and Samukh.
A total of about 70 entrepreneurs participated in these meetings, which were also attended by representatives of state bodies.
At the Astara meeting, information was provided on labor protection standards, norms, regulations, ensuring safe working conditions, and the latest changes in the Labor Code.
In Samukh, the problems faced by entrepreneurs engaged in the greenhouse and seed-growing sector were discussed, as well as business opportunities in this sector.
In Mingachevir, entrepreneurs learned about accessing financial resources, soft loans, and grant support, and discussed opportunities for business financing.
During the meetings, representatives of relevant government agencies asked the entrepreneurs questions, listened to their suggestions, provided recommendations, and extended their best wishes.