Sahibkarlar əməyin təhlükəsizliyi qaydaları, maliyyə resurslarına çıxış alətləri və biznesin inkişafı üçün dövlətin dəstək mexanizmləri barədə məlumatlandırılıb.
Sahibkarlıq fəaliyyətinin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün dövlətin dəstək alətləri, bu sahədə qanunvericilikdəki dəyişikliklər barədə biznes subyektlərinin məlumatlandırıması, suallarının cavablandırılması və çətinliklərinin öyrənilməsi məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə regionlarda keçirilən sahəvi və maarifləndirici görüşlər davam etdirilir.
Ötən həftə ərzində Mingəçevir şəhərində, Astara və Samux rayonlarında sahibkarlarla görüşlər keçirilib. Müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunmuş görüşlərdə ümumilikdə 70-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Astara rayonunda təşkil olunmuş görüşdə işəgötürənlərə (sahibkarlara) əməyin mühafizəsi və təhlükəsizliyi ilə bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulan standartlar, norma və qaydalar, əməyin mühafizəsi şəraitinin təmin edilməsi, əmək qanunvericiliyində son dəyişikliklər barədə məlumat verilib.
Samuxda keçirilən görüşdə istixana məhsullarının satışı və toxum istehsalı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərinin çətinlikləri dinlənilib, müvafiq sahədə imkanlar müzakirə edilib.
Mingəçevir şəhərində təşkil edilmiş görüşdə isə sahibkarlara maliyyə resurslarına çıxış, güzəştli kreditlər, qrant dəstəyi barədə məlumat verilib, biznesin maliyyələşdirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumilikdə görüşlərdə sahibkarları maraqlandıran suallar cavblandırılıb, təklifləri dinlənilib, müvafiq istiqamətlər üzrə dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən tövsiyə və məsləhətlər verilib.

В Мингечевире, Астаре и Самухе проведены встречи с предпринимателями
Предпринимателей познакомили с правилами охраны труда, инструментами финансирования и механизмами государственной поддержки развития бизнеса.
Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) организовало серию встреч и образовательных сессий в регионах, чтобы познакомить субъектов с инструментами государственной поддержки и изменениями в законодательстве, ответить на их вопросы и обсудить трудности.
На прошлой неделе встречи с предпринимателями прошли в Мингечевире, Астаре и Самухе.
В общей сложности около 70 предпринимателей приняли участие в этих встречах, на которых также присутствовали представители соответствующих государственных учреждений.
На встрече в Астаре была представлена информация о стандартах, нормах и правилах охраны труда, обеспечении безопасных условий труда и последних изменениях в Трудовом кодексе.
На встрече в Самухе были озвучены трудности, с которыми сталкиваются предприниматели, занимающиеся сбытом тепличной продукции и семеноводством, и обсуждены возможности ведения бизнеса в этом секторе.
На встрече в Мингечевире предприниматели узнали, как получить доступ к финансовым ресурсам, льготным кредитам и грантовой поддержке, а также обменялись мнениями о возможностях финансирования бизнеса.
В ходе встречи представители государственных органов в соответствующих областях задали предпринимателям интересующие их вопросы, выслушали их предложения, дали рекомендации и пожелания.