KOBİA Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisində “yaşıl KOB” konsepsiyası ilə çıxış edir
Məqsəd “yaşıl KOB”ları və “yaşıl startap”ları tanıtmaq və işgüzar əlaqələrini genişləndirməyə dəstək olmaq, KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”da rolunun və “yaşıl KOB”ların sayının artırılmasını təşviq etməkdir.
İyunun 4-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi (“Caspian Oil and Gas”) və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi (“Caspian Power”) öz işinə başlayıb.
Builki sərgidə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) “yaşıl KOB” konsepsiyası ilə iştirak edir. KOBİA-nın dəstəyi ilə yaradılmış stenddə KOB subyektlərinin və startapların “yaşıl layihə”ləri nümayiş olunur. Stenddə 10-a yaxın KOB subyektinin alternativ və bərpa olunan enerji, ətraf mühitə təsirin ölçülməsi, təhlükəli tullantıların emalı və ləğvinə dair müxtəlif cihazlar və qurğular, ağıllı suvarma sistemləri sərgilənir, xidmətlər təklif olunur.
Məqsəd ölkəmizdə elan edilmiş “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və cari ildə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29 kimi mötəbər tədbir ərəfəsində yerli “yaşıl KOB”ları və startapların “yaşıl layihə”lərini geniş auditoriyaya tanıtmaq, onların işgüzar əlaqələrini genişləndirməyə dəstək olmaq, KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”da rolunun və “yaşıl KOB”ların sayının artırılmasını təşviq etməkdir.
Sərgi çərçivəsində yerli və xarici şirkətlər, eləcə də digər maraqlı tərəflər KOBİA-nın stendinə yaxınlaşmaqla “yaşıl KOB”larla görüşlər keçirə, əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgiləri iyunun 6-dək davam edəcək. Sərgilərdə 37 ölkədən 300-dək şirkətin məhsul və xidmətləri təqdim olunur.

Целью является продвижение «зеленых МСП» и «зеленых стартапов» и расширение деловых связей, а также стимулирование увеличения числа «зеленых МСП» и их роли в «зеленой экономике».
4 июня в рамках Бакинской Недели Энергетики в Международном Выставочном Центре в Баку начали свою работу 29-я Международная выставка Каспийской нефти и газа («Caspian Oil and Gas») и 12-я Каспийская международная выставка по энергетике и зеленой энергии («Caspian Power»).
На текущей выставке Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) участвует с концепцией «зеленых МСП». На созданном при поддержке KOBİA стенде представлены «зеленые проекты» МСП и стартапов.
На стенде представлены различные устройства и оборудования около 10 предприятий малого и среднего бизнеса для альтернативной и восстанавливаемой энергии, измерения воздействия на окружающую среду, обработки опасных отходов, а также системы умного полива и предлагаемые услуги.
Целью является представление местных «зеленых МСП» и «зеленых стартапов» широкой аудитории в преддверии проводимого в нашей стране «Года сотрудничества во имя зеленого мира» и значимого мероприятия COP29, которое пройдет в этом году в Азербайджане, а также поддержка и расширение их деловых связей и стимулирование роста их числа в «зеленой экономике».
На выставке местные и иностранные компании, а также другие заинтересованные стороны могут подойти к стенду KOBİA, чтобы провести встречи с «зелеными МСП» и обсудить возможности сотрудничества.
Стоит отметить, что выставки «Caspian Oil and Gas» и «Caspian Power» продлятся до 6 июня. На выставках представлены продукты и услуги более 300 компаний из 37 стран.