KOBİA Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisində “yaşıl KOB” konsepsiyası ilə çıxış edir
Məqsəd “yaşıl KOB”ları və “yaşıl startap”ları tanıtmaq və işgüzar əlaqələrini genişləndirməyə dəstək olmaq, KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”da rolunun və “yaşıl KOB”ların sayının artırılmasını təşviq etməkdir.
İyunun 4-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi (“Caspian Oil and Gas”) və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi (“Caspian Power”) öz işinə başlayıb.
Builki sərgidə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) “yaşıl KOB” konsepsiyası ilə iştirak edir. KOBİA-nın dəstəyi ilə yaradılmış stenddə KOB subyektlərinin və startapların “yaşıl layihə”ləri nümayiş olunur. Stenddə 10-a yaxın KOB subyektinin alternativ və bərpa olunan enerji, ətraf mühitə təsirin ölçülməsi, təhlükəli tullantıların emalı və ləğvinə dair müxtəlif cihazlar və qurğular, ağıllı suvarma sistemləri sərgilənir, xidmətlər təklif olunur.
Məqsəd ölkəmizdə elan edilmiş “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və cari ildə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29 kimi mötəbər tədbir ərəfəsində yerli “yaşıl KOB”ları və startapların “yaşıl layihə”lərini geniş auditoriyaya tanıtmaq, onların işgüzar əlaqələrini genişləndirməyə dəstək olmaq, KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”da rolunun və “yaşıl KOB”ların sayının artırılmasını təşviq etməkdir.
Sərgi çərçivəsində yerli və xarici şirkətlər, eləcə də digər maraqlı tərəflər KOBİA-nın stendinə yaxınlaşmaqla “yaşıl KOB”larla görüşlər keçirə, əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgiləri iyunun 6-dək davam edəcək. Sərgilərdə 37 ölkədən 300-dək şirkətin məhsul və xidmətləri təqdim olunur.

The goal is to introduce "green SMBs" and "green startups," support the expansion of business relationships, promote the role of SMEs in the "green economy," and increase the number of "green SMBs”.
The 29th International Caspian Oil and Gas Exhibition ("Caspian Oil and Gas") and the 12th Caspian International Energy and Green Energy Exhibition ("Caspian Power") launched at the Baku Expo Center on June 4th within the framework of the Baku Energy Week.
At the current exhibition, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) participate with the "green SMB" concept. The "green projects" of SMBs and startups are showcased at the stand created with the support of KOBİA.
Approximately, 10 SMBs showcase a range of devices and equipment related to alternative and renewable energy, environmental impact assessment, hazardous waste management and disposal, and smart irrigation systems at the stand. Additionally, services in these areas are being offered. The goal is to introduce local "green SMBs" and startups, along with their "green projects," to a wide audience ahead of the "Green World Solidarity Year" declared in our country and in anticipation of prestigious events like COP29, which Azerbaijan will host this year.
During the exhibition, local and foreign companies, along with other interested parties, can visit KOBİA's stand to engage with "green SMBs" and explore potential collaboration opportunities.
It’s worth noting that the “Caspian Oil and Gas” and “Caspian Power” exhibitions will last until June 6. The exhibitions feature products and services from 300 companies representing 37 countries.