Gənclər sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər, KOBİA-nın fəaliyyəti barədə məlumatlandırılıb, sualları cavablandırılıb.
Bakıda təhsil alan Türkiyəli tələbələr və “Gənc MÜSİAD Azərbaycan”a üzv olan gənclərlə “Bakı KOB evi”ndə görüş keçirilib.
“Gənc MÜSİAD Azərbaycan”ın “By Protocol” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan görüşdə biznesə başlamaq və sahibkarlıq fəaliyyətini genişləndirmək üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) göstərdiyi dəstək və xidmətlər, eləcə də Agentliyin fəaliyyəti barədə məlumat verilib, tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Görüşdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, “Gənc MÜSİAD Azərbaycan”ın rəhbəri Akif Başoğlu, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti kimi ali təhsil müəssisələrində təhsil alan Türkiyəli tələbələr iştirak ediblər.

"A meeting was held with the students, the members of “Young MÜSİAD Azerbaijan”
The young participants were informed about the support and services rendered for entrepreneurs, as well as the activities of KOBİA, and their questions were addressed."
"A meeting was held at the 'Baku SMB House' with Turkish students studying in Baku and young members of “Young MÜSİAD Azerbaijan.”
The information on the support and services rendered by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) to start and expand businesses, and the activities of the Agency was provided as well as questions of interest from students were addressed during the meeting organized within the framework of the project “By Protocol” implemented by “Young MÜSİAD Azerbaijan”.
Mr. Orxan Mammadov, the Chairman of the Management Board of KOBİA, Mr. Akif Bashoghlu, the leader of “Young MÜSİAD Azerbaijan”, as well as Turkish students studying at prestigious higher education institutions such as Baku State University, Azerbaijan Architecture and Construction University, Azerbaijan Medical University, and Azerbaijan Technical University participated at the meeting.