Reklam sektorunun inkişafına dair ictimai müzakirə təşkil olunub
“Reklam bazarında yeniliklər və çağırışlar” mövzusunda tədbirdə reklam bazarındakı müasir çağırışlar, bu sahədə biznes fəaliyyəti və imkanlar müzakirə edilib.
İyulun 22-də Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Azərbaycan Dövlət Reklam Agentliyinin (ADRA), Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi, KOBİA yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə “Reklam bazarında yeniliklər və çağırışlar” mövzusunda ictimai müzakirə təşkil olunub. Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də biznes assosiasiyaların və reklam şirkətlərinin 80-ə yaxın təmsilçisi iştirak edib.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov tədbirin məqsədinin reklam sahəsində biznes mühitini, burada olan mövcud imkanları və perspektivləri müzakirə etmək, sektorun problemlərini dövlət-sahibkar əməkdaşlığı platformasında birgə nəzərdən keçirmək olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərhad Adıgözəlov qeyd edib ki, qurum tərəfindən göstərilən xidmətlərin sahibkarlar üçün əlçatanlığını təmin etmək, vətəndaş məmnunluğuna nail olmaq əsas hədəflər sırasındadır. Bildirilib ki, sahibkarlar açıq məkanda reklamların yerləşdirilməsi zamanı müvafiq qaydalara əməl etməlidirlər. Reklam qurğularının müasir tipli yeni daşıyıcılarla əvəzlənməsi onların yerləşdirildikləri ərazilərin və binaların estetik görünüşünə xüsusi rəng qatmaqla yanaşı, şəhər və qəsəbələrin unikal tarixi simasını, milli koloritin qorunub saxlanılmasını təmin etməlidir. Müvafiq sahədə kibertəhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə ölkədəki monitor tipli reklam qurğularında yayımlanan reklamların məzmunlarının vahid mərkəzdən idarə olunması məsələsi də aktualdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov bildirib ki, əvvəlki illərdə reklam qanunvericiliyi barədə məlumatsızlıq bir çox hallarda cərimələrin tətbiq edilməsi ilə nəticələnirdi ki, bu da sahibkarların narazılığına səbəb olurdu. Lakin son dövrlər aparılan müşahidələrə əsasən artıq sahibkarlar reklam ödənişləri, qayda və prosedurlar barədə daha çox məlumatlıdırlar. Bu səbəbdən qurumlararası əməkdaşlıq və maarifləndirmə tədbirlərinin davamlı olması vacibdir. KOBİA sədri reklam yerləşdirilməsi ilə bağlı KOB-lara münasibətdə imtiyaz və güzəştlərin tətbiqinin bu sahədə fəaliyyət göstərən və ya biznesə yeni başlayanlara stimul verə biləcəyini də qeyd edib.
Tədbirdə reklam bazarındakı mövcud vəziyyət, açıq məkanda reklamın yerləşdirilməsi, reklam sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin qarşılaşdıqları çətinliklər müzakirə edilib, onların fikir və təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.

Организовано общественное обсуждение по теме развития рекламного сектора.
На мероприятии на тему «Инновации и вызовы на рекламном рынке» были обсуждены современные вызовы рекламного рынка, бизнес-активности и возможности в этой сфере.
22 июля при поддержке Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), Государственного Рекламного Агентства Азербайджана (ADRA) и Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджана, а также при организационной поддержке Общественного совета при KOBİA была проведена общественная дискуссия на тему «Новшества и вызовы на рекламном рынке».
В мероприятии приняли участие представители соответствующих государственных органов, а также около 80 представителей бизнес-ассоциаций и рекламных компаний.
Председатель Общественного совета KOBİA Фархад Гарашов отметил, что целью мероприятия является обсуждение бизнес-среды, существующих возможностей и перспектив рекламной индустрии, а также совместное рассмотрение вопросов в этой сфере на платформе сотрудничества государства и бизнеса.
Председатель Правления Государственного Рекламного Агентства Азербайджанской Республики Фархад Адыгезалов подчеркнул, что одной из основных целей является обеспечение доступности услуг, предоставляемых агентством, для предпринимателей и достижение удовлетворенности граждан. Также было отмечено, что предприниматели должны соблюдать соответствующие правила при размещении рекламы в открытых пространствах. Замена рекламных конструкций на современные типы носителей должна не только добавить эстетический оттенок в облик размещаемых территорий и зданий, но и обеспечить сохранение уникального исторического облика городов и поселков, а также национального колорита. В целях обеспечения кибербезопасности актуальным является вопрос централизованного управления контентом рекламы, размещаемой на рекламных мониторах в стране.
Председатель Правления KOBİA Орхан Маммадов отметил, что в прошлом игнорирование Закона о рекламе часто приводило к штрафам, что разочаровывало предпринимателей. Однако последние наблюдения показали, что предприниматели становятся более осведомленными о рекламе, платежах, правилах и процедурах. Поэтому важно продолжать межведомственное сотрудничество и образовательную деятельность. Председатель KOBİA также отметил, что применение льгот и преференций в отношении МСП при размещении рекламы может стимулировать тех, кто работает в этой сфере или только начинает бизнес.
На мероприятии обсуждались текущая ситуация на рекламном рынке, размещение рекламы в открытых пространствах, трудности, с которыми сталкиваются предпринимательские субъекты в рекламной сфере, выслушивались их мнения и предложения, а также отвечались их вопросы.