Reklam sektorunun inkişafına dair ictimai müzakirə təşkil olunub
“Reklam bazarında yeniliklər və çağırışlar” mövzusunda tədbirdə reklam bazarındakı müasir çağırışlar, bu sahədə biznes fəaliyyəti və imkanlar müzakirə edilib.
İyulun 22-də Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Azərbaycan Dövlət Reklam Agentliyinin (ADRA), Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi, KOBİA yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə “Reklam bazarında yeniliklər və çağırışlar” mövzusunda ictimai müzakirə təşkil olunub. Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də biznes assosiasiyaların və reklam şirkətlərinin 80-ə yaxın təmsilçisi iştirak edib.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov tədbirin məqsədinin reklam sahəsində biznes mühitini, burada olan mövcud imkanları və perspektivləri müzakirə etmək, sektorun problemlərini dövlət-sahibkar əməkdaşlığı platformasında birgə nəzərdən keçirmək olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərhad Adıgözəlov qeyd edib ki, qurum tərəfindən göstərilən xidmətlərin sahibkarlar üçün əlçatanlığını təmin etmək, vətəndaş məmnunluğuna nail olmaq əsas hədəflər sırasındadır. Bildirilib ki, sahibkarlar açıq məkanda reklamların yerləşdirilməsi zamanı müvafiq qaydalara əməl etməlidirlər. Reklam qurğularının müasir tipli yeni daşıyıcılarla əvəzlənməsi onların yerləşdirildikləri ərazilərin və binaların estetik görünüşünə xüsusi rəng qatmaqla yanaşı, şəhər və qəsəbələrin unikal tarixi simasını, milli koloritin qorunub saxlanılmasını təmin etməlidir. Müvafiq sahədə kibertəhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə ölkədəki monitor tipli reklam qurğularında yayımlanan reklamların məzmunlarının vahid mərkəzdən idarə olunması məsələsi də aktualdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov bildirib ki, əvvəlki illərdə reklam qanunvericiliyi barədə məlumatsızlıq bir çox hallarda cərimələrin tətbiq edilməsi ilə nəticələnirdi ki, bu da sahibkarların narazılığına səbəb olurdu. Lakin son dövrlər aparılan müşahidələrə əsasən artıq sahibkarlar reklam ödənişləri, qayda və prosedurlar barədə daha çox məlumatlıdırlar. Bu səbəbdən qurumlararası əməkdaşlıq və maarifləndirmə tədbirlərinin davamlı olması vacibdir. KOBİA sədri reklam yerləşdirilməsi ilə bağlı KOB-lara münasibətdə imtiyaz və güzəştlərin tətbiqinin bu sahədə fəaliyyət göstərən və ya biznesə yeni başlayanlara stimul verə biləcəyini də qeyd edib.
Tədbirdə reklam bazarındakı mövcud vəziyyət, açıq məkanda reklamın yerləşdirilməsi, reklam sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin qarşılaşdıqları çətinliklər müzakirə edilib, onların fikir və təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.

Discussion on the development of the advertising sector
An open discussion on developments in the advertising sector was held under the theme "innovations and challenges in the advertising market.
The event covered contemporary challenges, business activities, and opportunities in the advertising industry.
On July 22, with the support of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the State Advertising Agency of Azerbaijan (ADRA), and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, as well as the organizational support of the Public Council under KOBİA, a public discussion on the topic "Innovations and Challenges in the Advertising Market" was held.
The event was attended by representatives of relevant government agencies, as well as about 80 representatives from business associations and advertising companies.
Farhad Karashov, Chairman of the KOBİA Public Council, noted that the purpose of the event was to discuss the business environment, existing opportunities, and prospects for the advertising industry, and to jointly address issues in this field on the platform of government and business cooperation.
The Chairman of the Board of the State Advertising Agency of the Republic of Azerbaijan, Farhad Adigezalov, emphasized that one of the main goals is to ensure the accessibility of the services provided by the agency for entrepreneurs and to achieve citizen satisfaction. It was also noted that entrepreneurs must comply with the relevant rules when placing advertisements in open spaces. The replacement of advertising structures with modern types of media should not only add an aesthetic touch to the appearance of the placed areas and buildings but also ensure the preservation of the unique historical appearance of cities and towns, as well as the national color. To ensure cybersecurity, the issue of centralized management of the content of advertisements placed on advertising monitors in the country is relevant.
The Chairman of KOBİA, Orkhan Mammadov, noted that in the past, ignoring the Advertising Law often led to fines, which disappointed entrepreneurs. However, recent observations have shown that entrepreneurs are becoming more aware of advertising, payments, rules, and procedures. Therefore, it is important to continue inter-agency cooperation and educational activities. The Chairman of KOBİA also noted that the application of privileges and incentives for SMBs regarding  placement of advertisements could encourage those operating in this field or launching a new business.
The event discussed the current situation in the advertising market, the placement of advertising in open spaces, the challenges faced by business entities in the advertising field, listened to their opinions and suggestions, and answered their questions.