Bakıda keçirilən Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu çərçivəsində şagirdlərə sahibkarlığın ilkin sirləri öyrədilib
“Gələcək sahibkarların hazırlanması” adlı tədbirdə şagirdlər xarici ekspertlər və yerli sahibkarlar tərəfindən biznes fəaliyyəti barədə məlumatlandırılıb.
Növbəti Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu (SME World Forum 2023) Bakıda keçirilir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Kiçik Biznes üzrə Beynəlxalq Şuranın (ICSB) təşkilatçılığı ilə Qlobal Sahibkarlıq Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirin məqsədi kiçik və orta biznesin dəstəklənməsi və inkişafı sahəsində ən yaxşı təcrübənin öyrənilməsi, institusional tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanların müəyyən edilməsi, gənc sahibkarlığın təşviqi, eləcə də Azərbaycanın əlverişli biznes mühitini və potensial investisiya imkanlarını geniş auditoriyaya tanıtmaqdır.
13-16 noyabr tarixlərində keçiriləcək forum çərçivəsində bir sıra silsilə tədbirlər təşkil olunacaqdır.
Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu çərçivəsində ilk tədbir noyabrın 14-də “XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi”ndə keçirilib. "Gələcək sahibkarların hazırlanması” adlı tədbirdə KOBİA, ICSB və “XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi”nin nümayəndələri, 6 və 9-cu sinif şagirdləri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Şagirdlərə sahibkarlığın ilkin sirlərini öyrətmək məqsədilə təşkil olunan tədbir yenilikçi təhsil tədbirlərindən hesab olunur. Gələcəyin biznes liderlərinin hazırlanması üçün vacib elementləri özündə birləşdirən tədbir çərçivəsində ICSB ekspertləri tərəfindən şagirdlərə sahibkarlığın əsas anlayışları, o cümlədən marketinq, qiymət və müştərilərlə davranış barədə zəruri məlumatlar verilib. Sahibkarlıq fəaliyyətinin simulyasiya edildiyi tədbirdə həmçinin şagirdlər şərti pullardan istifadə etməklə ticarət edib, real işgüzar münasibətlərin qurulması və maliyyənin idarə edilməsini təcrübədən keçiriblər.
Tədbirdə “XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi”nin, “Landau məktəbi”nin, “Evrika liseyi”nin, “Azərbaycan Britaniya Kolleci”nin və “Bakıda Britaniya Məktəbi”nin 100-ə yaxın şagirdi iştirak edib.

Students explore the basics of entrepreneurship within the SME World Forum held in Baku
At the event "Training of future entrepreneurs", students were informed about business activities by foreign experts and local entrepreneurs.
The next World Forum on Small and Medium Enterprises (SME World Forum 2023) is currently being held in Baku. The event held within the scope of the Global Entrepreneurship Week with the support of the Ministry of Economy, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and the International Council for Small Business (ICSB) aims to explore the best practices in supporting and developing small and medium businesses, expand institutional partnerships, identify new cooperation prospects between stakeholders, promote young entrepreneurship, as well as introduce Azerbaijan's exceptional business environment and perspective investment opportunities to a broad audience.
Within the scope of the forum, which is set to be held on November 13-16, a number of events will be held.
The first event within the framework of the World Forum on Small and Medium Entrepreneurship was held on November 14 at the 21st Century International Education and Innovation Center. Representatives of KOBİA, ICSB and the 21st Century International Education and Innovation Centre, students of 6th and 9th grades, entrepreneurs took part in the event "Training of future entrepreneurs".
The event organized to teach students the basics of entrepreneurship is regarded one of the innovative educational events. As part of the event, including crucial aspects for the training of future business leaders, ICSB experts informed the students about the basic concepts of entrepreneurship, including marketing, pricing and customer handling. At the entrepreneurship stimulation, students traded with imaginary money, and learned about building real business relationships and financial management.
Some 100 students of 21st Century International Education and Innovation Centre, Landau School, Eureka High School, Azerbaijan British College and Baku British School attended the event.
ICSB presented certificates to the students who successfully completed the program at the end of the event.