KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidi, iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə verə biləcəyi töhfə müzakirə edilib.
Dünya üzrə şirkətlərin 90%-dən çoxu kiçik və orta bizneslərdir. KOB-lar dünyada məşğulluğun 70%-ni, ümumi daxili məhsulun 50%-ni təmin edir. KOB-ların ətraf mühitə fərdi təsiri nisbətən kiçik olsa da, qlobal miqyasda istixana qazı emissiyasının 50%-i, biznes sektorunun enerji istifadəsinin isə 30–60%-i onların payına düşür. Milyonlarla KOB-un yaşıl iqtisadiyyata keçidi iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə öz müsbət töhfəsini verə bilər.
Azərbaycanda fəaliyyətdə olan sahibkarların 99,6%-ni KOB subyektləri təşkil edir. KOB-ların iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəyə, yaşıl iqtisadiyyata keçidə verə biləcəkləri töhfəni bir daha diqqətə çatdırmaq, bu sahədə görüləcək birgə tədbirləri müzakirə etmək məqsədilə “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans keçirilib. İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların və sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev çıxışlarında yaşıl iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafda rolu, Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən milli prioritetlərdən olan "Təmiz ətraf mühit və "yaşıl artım" ölkəsi" prioriteti üzrə görülən tədbirlər, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqi və yaşıl istehsalın artırılması, təkrar emal, çirklənmiş ərazilərin bərpasının təşviqi üzrə qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda KOB subyektlərinin sosial-iqtisadi inkişafda çəkisi və rolu artmaqdadır. KOB-lar ÜDM-nin artmasına, məşğulluğa, azad olunmuş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyasına mühüm töhfələr verir. Yeni dönəmdə yaşıl iqtisadiyyatın inkişafında da KOB-lar öz sözünü deməlidir. Bu istiqamətdə KOB subyektlərindən gözləntilər enerjiyə qənaət edən texnologiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə yolu ilə enerji səmərəliliyinə nail olmaq, tullantıların təkrar emalı, tullantı miqdarının azaldılması və ekoloji təmiz materiallardan istifadə olunması, özəl sektorun sosial layihələrdə aktiv iştirakı, ekoloji cəhətdən təmiz məhsul və xidmətlərin istehsalı və sairdir.
Konfransda BMT-nin iqlim dəyişikliyi üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və Dünya İqlim Fondunun İdarə Heyətinin sədri Cens Nilsen çıxış ediblər.
KOB-ların yaşıl transformasiyası milli və qlobal səviyyədə maraqlı tərəflərin birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkündür. Bu zərurətdən irəli gələrək KOBİA tərəfindən KOB-ların yaşıl keçidinin asanlaşdırılmasına dəstək üçün qlobal təşəbbüs irəli sürülüb və bu, KOB-ların Yaşıl İqlim Keçidi üçün Bakı Koalisiyası Bəyannaməsində öz əksini tapıb. Tədbir çərçivəsində müvafiq bəyannamə COP29-un prezidentinə təqdim edilib.
Tədbirdə KOBİA və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC arasında KOB-ların yaşıl keçidi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin direktoru Səlim Güven tərəfindən imzalanmış sənəd kiçik və orta sahibkarlıq subyketlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinə dəstək məqsədilə birgə əməkdaşlıq tədbirlərini nəzərdə tutur.
Konfransda BMT-nin Qlobal Sazişi tərəfindən korporativ dayanıqlılıq mədəniyyətinin təşviqində fəal iştirakına görə KOBİA-ya sertifikat təqdim edilib.
Tədbir “KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” və “İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzularında panel iclaslarla davam edib.

A conference discussing "The contribution of small and medium enterprises to the green economy" was conducted
The discussion covered SMBs transition   towards a more environmentally friendly economy and contribution to tackling global climate change.
The majority of businesses globally are SMBs, accounting for over 90%. SMBs account for 70% of global jobs and represent 50% of the GDP. Although SMBs have relatively less minimal environmental effects on their own, collectively they are culprits for half of global greenhouse gas emissions and account for 30-60% of energy consumtpion in the business industry. The transition of millions of SMBs to a green economy can make a positive contribution towards the global fight against climate change. In Azerbaijan, SMBs make up 99.6% of entrepreneurs. A conference on "The role of small and medium enterprises in the green economy" was organized to emphasize the importance of SMBs in fighting climate change and moving towards a green economy, as well as to explore collaborative interventions in this field.
The event, organized with the support of the ministries of economy, ecology and natural resources, and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), was attended by heads of relevant government agencies, representatives of international organizations and public associations of entrepreneurs, and business persons from various sectors. At the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Minister of Ecology and Natural Resources, designated president of COP29 Mukhtar Babayev, spoke about the role of the green economy in sustainable development, the measures taken under the national priority "Clean environment and  green growth country" defined by President Ilham Aliyev, the application of environmentally friendly technologies and the increase of green production, recycling, and the promotion of the restoration of polluted areas. It was stated that sizeable weight and contribution of SMBs towards socio-economic progress of Azerbaijan continues to gain momentum.
SMBs play a crucial role in boosting GDP, creating jobs, and aiding the economic recovery of the liberated areas. In the modern age, SMBs should also contribute to the growth of the green economy. SMBs are expected to implement energy-saving technologies, utilize renewable energy sources for energy efficiency, recycle waste, minimize waste volume, use eco-friendly materials, actively engage in social projects, and create environmentally-friendly products and services,among other things. The conference featured speeches by Nigar Arpadarai, the UN high-level Climate Champion, Orkhan Mammadov, сhairman of the Board of KOBİA, Yusif Abdullayev, executive director of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, and Jens Nielsen, Chairman of the Board of the World Climate Foundation.
The green transformation of SMBs is possible through the joint efforts of stakeholders at the national and global levels. Stemming from this necessity, KOBİA has launched a global initiative to support the facilitation of the green transition of SMBs, which is reflected in the Baku Coalition Declaration for the Green Climate Transition of SMBs. During the event, the relevant declaration was presented to the president of COP29. A Memorandum of Understanding on cooperation for the green transition of SMBs was signed between KOBİA and "ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy" LLC.
The document, signed by Orkhan Mammadov, chairman of the Board of KOBİA, and Selim Guven, director of "ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy" LLC, outlines joint cooperation measures to support the transition of small and medium-sized enterprises to a green economy. At the conference, KOBİA was awarded a certificate by the UN Global Compact for its active participation in promoting a corporate sustainability culture. The event carried on with panel sessions on "The necessity of the green transition for SMBs" and "climate finance and SMBs"