KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidi, iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə verə biləcəyi töhfə müzakirə edilib.
Dünya üzrə şirkətlərin 90%-dən çoxu kiçik və orta bizneslərdir. KOB-lar dünyada məşğulluğun 70%-ni, ümumi daxili məhsulun 50%-ni təmin edir. KOB-ların ətraf mühitə fərdi təsiri nisbətən kiçik olsa da, qlobal miqyasda istixana qazı emissiyasının 50%-i, biznes sektorunun enerji istifadəsinin isə 30–60%-i onların payına düşür. Milyonlarla KOB-un yaşıl iqtisadiyyata keçidi iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə öz müsbət töhfəsini verə bilər.
Azərbaycanda fəaliyyətdə olan sahibkarların 99,6%-ni KOB subyektləri təşkil edir. KOB-ların iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəyə, yaşıl iqtisadiyyata keçidə verə biləcəkləri töhfəni bir daha diqqətə çatdırmaq, bu sahədə görüləcək birgə tədbirləri müzakirə etmək məqsədilə “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans keçirilib. İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların və sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev çıxışlarında yaşıl iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafda rolu, Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən milli prioritetlərdən olan "Təmiz ətraf mühit və "yaşıl artım" ölkəsi" prioriteti üzrə görülən tədbirlər, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqi və yaşıl istehsalın artırılması, təkrar emal, çirklənmiş ərazilərin bərpasının təşviqi üzrə qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda KOB subyektlərinin sosial-iqtisadi inkişafda çəkisi və rolu artmaqdadır. KOB-lar ÜDM-nin artmasına, məşğulluğa, azad olunmuş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyasına mühüm töhfələr verir. Yeni dönəmdə yaşıl iqtisadiyyatın inkişafında da KOB-lar öz sözünü deməlidir. Bu istiqamətdə KOB subyektlərindən gözləntilər enerjiyə qənaət edən texnologiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə yolu ilə enerji səmərəliliyinə nail olmaq, tullantıların təkrar emalı, tullantı miqdarının azaldılması və ekoloji təmiz materiallardan istifadə olunması, özəl sektorun sosial layihələrdə aktiv iştirakı, ekoloji cəhətdən təmiz məhsul və xidmətlərin istehsalı və sairdir.
Konfransda BMT-nin iqlim dəyişikliyi üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və Dünya İqlim Fondunun İdarə Heyətinin sədri Cens Nilsen çıxış ediblər.
KOB-ların yaşıl transformasiyası milli və qlobal səviyyədə maraqlı tərəflərin birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkündür. Bu zərurətdən irəli gələrək KOBİA tərəfindən KOB-ların yaşıl keçidinin asanlaşdırılmasına dəstək üçün qlobal təşəbbüs irəli sürülüb və bu, KOB-ların Yaşıl İqlim Keçidi üçün Bakı Koalisiyası Bəyannaməsində öz əksini tapıb. Tədbir çərçivəsində müvafiq bəyannamə COP29-un prezidentinə təqdim edilib.
Tədbirdə KOBİA və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC arasında KOB-ların yaşıl keçidi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin direktoru Səlim Güven tərəfindən imzalanmış sənəd kiçik və orta sahibkarlıq subyketlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinə dəstək məqsədilə birgə əməkdaşlıq tədbirlərini nəzərdə tutur.
Konfransda BMT-nin Qlobal Sazişi tərəfindən korporativ dayanıqlılıq mədəniyyətinin təşviqində fəal iştirakına görə KOBİA-ya sertifikat təqdim edilib.
Tədbir “KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” və “İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzularında panel iclaslarla davam edib.

Обсуждался переход малых и средних предприятий (МСП) на зеленую экономику и их вклад в глобальную борьбу с изменением климата.
Более 90% компаний по всему миру представляют собой малый и средний бизнес. МСП обеспечивают 70% занятости в мире и 50% валового внутреннего продукта. Хотя индивидуальное воздействие МСП на окружающую среду относительно невелико, на их долю приходится 50% глобальных выбросов парниковых газов и 30–60% энергопотребления всего бизнес-сектора.
Переход миллионов МСП к зеленой экономике может внести положительный вклад в глобальную борьбу с изменением климата. В Азербайджане 99,6% действующих предпринимателей составляют субъекты МСП. С целью вновь подчеркнуть вклад малых и средних предприятий (МСП) в борьбу с изменением климата и их переход на зеленую экономику, а также обсудить совместные мероприятия в этой сфере, была проведена конференция на тему «Роль малого и среднего бизнеса в зеленой экономике».
В мероприятии, проведённом при поддержке министерств экономики, экологии и природных ресурсов, а также Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), участвовали руководители соответствующих государственных структур, представители международных организаций и общественных объединений предпринимателей, а также бизнесмены из различных сфер деятельности. На мероприятии выступили министр экономики Микаил Джаббаров и министр экологии и природных ресурсов, назначенный президентом COP29, Мухтар Бабаев. В своих выступлениях они рассказали о роли зеленой экономики в устойчивом развитии, о мерах, предпринятых в рамках национального приоритета, определенного Президентом Ильхамом Алиевым, — «Чистая окружающая среда и страна "зеленого роста"», а также о внедрении экологически чистых технологий, увеличении объемов зеленого производства, продвижении переработки и восстановлении загрязненных территорий. Было отмечено, что доля и роль субъектов МСП в социально-экономическом развитии Азербайджана растет.
МСП вносят значительный вклад в рост ВВП, занятость населения и экономическую реинтеграцию освобожденных территорий. В новую эпоху МСП также должны внести свой вклад в развитие зеленой экономики. В этой области от субъектов малого и среднего бизнеса (МСП) ожидаются применение энергоэффективных технологий, достижение энергоэффективности через использование возобновляемых источников энергии, переработка отходов, снижение их количества и использование экологически чистых материалов, активное участие частного сектора в социальных проектах, производство экологически чистой продукции и услуг и другое.
На конференции выступили высокопоставленный чемпион ООН по Изменению Климата Нигяр Арпадараи, председатель Правления KOBİA Орхан Маммадов, исполнительный директор Агентства по Продвижению Экспорта и Инвестиций - AZPROMO Юсиф Абдуллаев Председатель Правления Всемирного Климатического Фонда Йенс Нильсен. Трансформация МСП в зеленую экономику возможна благодаря совместной деятельности заинтересованных сторон на национальном и глобальном уровнях. В связи с этой необходимостью KOBİA выдвинула глобальную инициативу по облегчению перехода МСП на зеленую экономику, что нашло отражение в Бакинской Коалиционной Декларации по Зеленому Климатическому Переходу для МСП. В рамках этого мероприятия президенту COP29 была представлена соответствующая декларация.
На мероприятии был подписан Меморандум о Взаимопонимании по Сотрудничеству в области зеленого перехода МСП между KOBİA и «ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy» ООО. Документ, подписанный председателем Правления KOBİA Орханом Маммадовым и директором «ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy» OOO Салимом Гювеном, предусматривает совместные мероприятия по поддержке перехода субъектов малого и среднего предпринимательства к зеленой экономике.
На конференции KOBİA был вручён сертификат за активное участие в продвижении корпоративной устойчивости от Глобального Договора ООН. В рамках мероприятия также состоялись панельные сессии на темы «Необходимость зеленого перехода в МСП» и «Финансирование в связи с изменением климата и МСП».