Daha 3 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
“Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üzrə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyində (KOBİA) yaradılmış Ekspertlər Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda KOB subyektlərindən daxil olmuş 6 müraciətə baxılıb və onlardan 3-nə “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi barədə qərar qəbul edilib. Bunlar "Cibpay" MMC-nin çoxfunksiyalı onlayn ödəniş platforması, "Optima Business Solutions" MMC-nin elektron sənədlərin idarəedilməsi və imzalanması üçün onlayn platforması və “İxtisasSeç" MMC-nin təhsil müəssisələrinə qəbul prosesini asanlaşdıran platformasıdır.
Bununla da “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 164-ə çatıb.
“Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini bu sənədi aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
Qeyd edək ki, layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla linkdən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

Ещё 3 МСП получили сертификаты «Стартап»
В Агентстве по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) состоялось очередное заседание Экспертного совета по выдаче сертификата «Стартап». На заседании было рассмотрено 6 заявок от субъектов малого и среднего бизнеса, из которых 3 были одобрены для получения сертификата «Стартап».
К числу одобренных проектов относятся многофункциональная онлайн-платформа для платежей от ООО «Cibpay», онлайн-платформа для управления и подписания электронных документов от ООО «Optima Business Solutions», а также платформа от ООО «İxtisasSeç», которая упрощает процесс поступления в образовательные учреждения.
В результате, общее количество МСП, получивших сертификаты «Стартап», достигло 164. Сертификат «Стартап» освобождает МСП от уплаты налога на прибыль или доход на 3 года на доходы, полученные от инновационной деятельности, начиная с даты получения сертификата. Отметим, что субъекты микропредпринимательства и малого бизнеса, чьи проекты находятся на стадии развития, могут обратиться в KOBİA за сертификатом «Стартап». Форму заявки, другие необходимые документы, а также подробную информацию о соответствующих критериях можно найти по следующей ссылке: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi