KOBİA yanında daimi fəaliyyət göstərən Koordinasiya Qrupunun fəaliyyətinin daha çevik təşkili üçün operativ müzakirə platformalarının və tematik işçi qruplarının yaradılması nəzərdə tutulur.
Müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yanında daimi fəaliyyət göstərən Koordinasiya Qrupunun ilk iclası keçirilib.
Koordinasiya Qrupunun sədri, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev ölkədə sahibkarlığın inkişafı, biznes və investisiya mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi tədbirləri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, qarşıdakı ortamüddətli dövr üçün hədəflərə nail olunmasında fəaliyyətdə olan bizneslərin 99%-dən çox hissəsini təşkil edən KOB subyektləri əhəmiyyətli rol oynayır. KOB sektorunun dayanıqlığının artırılması, məhsuldarlığın yüksəldilməsi, KOB-ların böyüməsinin dəstəklənməsi, qarşılaşdıqları maneələrin operativ həlli, hüquqi və tənzimləyici çərçivələrin yeni reallıqlara uyğun təkmilləşdirilməsi, rəqəmsallaşmanın və “yaşıl” yanaşmaların tətbiqinin sürətləndirilməsi, yüksək əlavə dəyər yaradan sahələrdə KOB subyektlərinin sayının artırılması başlıca hədəflər sırasındadır. Bu hədəflərə nail olunmasında, o cümlədən KOB-ların inkişafının daha geniş dəstəklənməsi, aktual məsələlərin çevik həlli üçün aidiyyəti dövlət qurumlarının birgə fəaliyyəti vacibdir. Koordinasiya Qrupu bu baxımdan əlverişli platforma olacaqdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Koordinasiya Qrupunun fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı məlumat verib. Bildirilib ki, KOB-lara dəstək məqsədilə KOBİA fəaliyyətini ikitərəfli və çoxtərəfli layihə və təşəbbüslər, sahəvi görüşlər və ictimai müzakirə platformaları vasitəsilə maraqlı tərəflərin sektordakı proseslərə yaxından cəlb edilməsi üzərində qurub. Koordinasiya Qrupunun yaradılması ilə əlaqələndirmə və iştirakçılıq məsələləri məzmun və keyfiyyət baxımından yeni, daha strateji mərhələyə keçib. Qarşıdakı dövrdə Qrupun fəaliyyətinin daha çevik təşkili məqsədilə xüsusi məsələlər üzrə bir neçə qurumun nümayəndələrinin iştirakı ilə operativ müzakirə platformalarının və ya tematik işçi qruplarının yaradılması hədəflənir. KOB sektorunun inkişafına yönəldilmiş fəaliyyətin ölkəmizdə biznes mühitinin daha da təkmilləşməsinə, eləcə də beynəlxalq reytinqlər üzrə mövqeyinin güclənməsinə əlavə dəstək verə biləcəyi nəzərə alınaraq, Koordinasiya Qrupunda müzakirə ediləcək məsələlər və təşəbbüslər Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasına da təqdim ediləcək.
İclasda biznesin maliyyə yükünə dair mövcud vəziyyət və hədəflərə, KOB evlərində G2B xidmətlərin səmərəli təşkilinə, yeni yaradılacaq KOB evləri üzrə dövlət qurumları ilə fəaliyyətin koordinasiyasına dair təqdimatlar keçirilib, müzakirələr aparılıb və dövlət qurumlarının təklifləri dinlənilib.
Koordinasiya Qrupunun üzvləri həmçinin, “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara G2B və B2B xidmətlərin göstərilməsi üçün yaradılmış şəraitlə də tanış olublar.
Qeyd edək ki, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı sahəsində fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə Koordinasiya Qrupunun yaradılması 2 dekabr 2022-ci il tarixli “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında” Qanunla təsbit edilib. Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 13 yanvar tarixli Qərarı ilə isə KOBİA yanında daimi fəaliyyət göstərən Koordinasiya Qrupu yaradılıb və əsasnaməsi təsdiq olunub. Koordinasiya Qrupu KOB-ların inkişafı sahəsində fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, KOB evlərində Koordinasiya Qrupunda təmsil olun dövlət orqanları ilə KOBİA arasında səmərəli əlaqələndirmənin və operativliyin təmin edilməsi məqsədilə Agentlik yanında yaradılmış dövlət orqanlarının nümayəndələrindən ibarət ictimai əsaslarla daimi fəaliyyət göstərən kollegial orqandır. Koordinasiya Qrupunda 30-a yaxın dövlət qurumunun nümayəndəsi təmsil olunur.

To secure a rather prompt organization of the activities of the Permanent Coordination Group operating under the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the establishment of operational discussion platforms and thematic working groups is envisaged.
The meeting discussed the creation of operational discussion platforms and thematic working groups to organize the Coordination Group’s activities more efficiently.
Mr. Elnur Aliyev, the chairman of the Coordination Group, first deputy minister of economy, shared information on initiatives aimed at fostering entrepreneurship, continuously enhancing the business and investment climate, and advancing legislation in this area. It was noted that SMBs which make up more than 99% of the active businesses, play a significant role in achieving the goals for the upcoming medium-term period.Key objectives include enhancing the resilience of the SMB sector, boosting productivity, supporting the growth of SMBs, promptly addressing their challenges, adapting legal and regulatory frameworks to new realities, accelerating the adoption of digital and green approaches, and increasing the number of SMBs in high value-added sectors.
Joint efforts of relevant state agencies are essential for supporting SMB development more broadly and addressing current issues in a flexible manner. The Coordination Group is expected to provide a favorable platform for these efforts. Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBİA, provided details on the organization of the Coordination Group’s activities. It has been mentioned that KOBİA supports SMBs through bilateral and multilateral projects, sectoral meetings, and public discussion platforms to involve stakeholders closely in sector processes. The establishment of the Coordination Group represents a new, advanced strategic phase in coordination and participation in terms of content and quality. In the upcoming period, the goal is to establish operational discussion platforms or thematic working groups involving representatives from various organizations to facilitate a more agile organization of the Group's activities. Given the potential of these efforts to further enhance the business environment in our country and strengthen international rankings, issues and initiatives discussed by the Coordination Group will also be presented to the Commission on Business Environment and International Rankings of the Republic of Azerbaijan.The meeting covered presentations and discussions of the current situation and targets related to the financial liabilities on businesses, the efficient organization of G2B services at SMB houses, and coordination with government agencies for newly established SMB houses as well as government proposals were also heard.
Members of the Coordination Group were also introduced to the facilities created for G2B and B2B services for entrepreneurs at the "Baku SMB House." It is worth noting that the establishment of the Coordination Group to coordinate activities in the field of micro, small, and medium enterprise development was formalized by the Law on "Micro, Small, and Medium Entrepreneurship" dated December 2, 2022. In accordance with the Decision of the Cabinet of Ministers dated January 13, 2024, the permanent Coordination Group was established under KOBİA and approved its charter. The Coordination Group is a collegial body operating on a permanent basis on a community basis, consisting of representatives of state agencies established under the Agency for the purpose of coordinating activities related to the development of SMBs, ensuring effective coordination and responsiveness between the state agencies represented in the Coordination Group and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) at SMB houses. The Coordination Group is represented by 30 public entities.