İtaliya və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
Azərbaycan Prezidentinin İtaliyaya işgüzar səfəri çərçivəsində İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” Nazirliyi, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (“Confindustria”) birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya – Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, enerji sektoru, kimya sənayesi, avtomobil istehsalı, mühəndislik, əczaçılıq, kənd təsərrüfatı, metallurgiya, tikinti, qida və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını qeyd edərək, İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkəmiz İtaliya ilə çoxşaxəli iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və bunun nəticəsi olaraq ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərdə çoxsaylı İtaliya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, dəyimi masa çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə edilən razılaşmalar əlaqələrimizi daha da gücləndirəcək və yeni imkanlar açacaqdır.
Dəyirmi masada çıxış edən İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının prezidenti Emanuele Orsini Azərbaycanın İtaliya ilə strateji enerji tərəfdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin qeyri-neft sahəsində inkişafı imkanları haqqında danışıblar.
Tədbirdə həmçinin AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, ADA Universitetinin prorektoru Elkin Nurməmmədov Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı haqqında məlumat verib, ortaq faydalı fəaliyyət istiqamətləri və perspektivli layihələrə dair çıxış ediblər. Bununla yanaşı, sənaye, bərpa olunan enerji, infrastruktur, nəqliyyat, tekstil, kimya, əczaçılıq və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, hər iki ölkənin şirkət nümayəndələri biznes tərəfdaşlığının qurulması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (Confindustria), “Mətanət A” şirkəti ilə İtaliyanın Dromont Comec şirkəti, "Improtex Industries" MMC ilə İtaliyanın "Leonardo Electronics" şirkəti, “Saloğlu” şirkəti ilə İtaliyanın "Visionnaire - İPA" və "Biesse S.P.A” şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Sənədlər yeni birgə istehsal və xidmət, tədqiqat və inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsi kimi istiqamətləri əhatə edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə İtaliya Ticarət Agentliyi, aqrar və qida texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Annatura şirkəti, Scorpio Group və İtaliyanın Coldiretti kənd təsərrüfatı təşkilatının nümayəndələri arasında görüşlər təşkil olunub, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.

Проведен Итальянско-Азербайджанский круглый стол
На нём были обсуждены вопросы диверсификации экономических и торговых связей между Италией и Азербайджаном, а также подписан ряд документов.
В рамках рабочего визита Президента Азербайджана в Италию состоялся круглый стол Италия – Азербайджан, организованный совместно Министерством предпринимательства и "Made in Italy" Италии, при поддержке Министерства экономики Азербайджана, Агентства по продвижению экспорта и инвестиций – AZPROMO и Конфедерации промышленности Италии (Confindustria). В мероприятии приняли участие около 40 предпринимателей, работающих в различных секторах, таких как энергетика, химическая промышленность, автомобилестроение, инженерия, фармацевтика, сельское хозяйство, металлургия, строительство, пищевая промышленность и других.
Министр Экономики Микаил Джаббаров отметил стратегический характер двусторонних отношений и подчеркнул, что Италия является крупнейшим торговым партнером Азербайджана. Было заявлено, что наша страна придаёт большое значение укреплению многостороннего экономического сотрудничества с Италией, и это привело к успешной деятельности множества итальянских компаний в различных секторах экономики, в том числе на освобождённых от оккупации территориях. Было подчеркнуто, что обсуждения и договоренности, достигнутые в рамках этого мероприятия, будут способствовать дальнейшему укреплению отношений между двумя странами и откроют новые возможности.
На круглом столе Министр Предпринимательства и "Made in Italy" Адольфо Урсо и президент Конфедерации промышленности Италии Эмануэле Орсини говорили о стратегическом энергетическом партнёрстве Азербайджана с Италией, а также о возможностях развития двусторонних отношений в нефтяных секторах. На мероприятии также выступили исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель Правления Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) Орхан Маммадов, исполнительный директор Азербайджанской Инвестиционной Компании Ульви Мансуров, проректор Университета ADA Элкин Нурмамедов, предоставив информацию о потенциале Азербайджана в области экспорта и инвестиций. Они обсудили направления взаимовыгодной деятельности и перспективные проекты.
Стороны также обсудили вопросы укрепления сотрудничества в таких ключевых областях, как промышленность, возобновляемые источники энергии, инфраструктура, транспорт, текстиль, химия и фармацевтика. Представители компаний из обеих стран обменялись мнениями по вопросам установления и развития делового партнерства. В рамках мероприятия были подписаны меморандумы о взаимопонимании между Агентством по Продвижению Экспорта и Инвестиций – AZPROMO и Конфедерацией Промышленности Италии (Confindustria), компанией «Mətanət A» и итальянской компанией Dromont Comec, ООО «Improtex Industries» и итальянской компанией Leonardo Electronics, компанией «Saloğlu» и итальянскими компаниями Visionnaire - İPA и Biesse S.P.A.
Документы охватывают такие направления, как реализация новых совместных производственных и сервисных проектов, исследовательская и инновационная деятельность, а также обмен опытом. В рамках визита члены азербайджанской делегации провели встречи с представителями Итальянского Торгового Агентства, компаний, специализирующихся на сельском хозяйстве и пищевых технологиях, Annatura и Scorpio Group, а также итальянской сельскохозяйственной ассоциации Coldiretti для обсуждения перспектив взаимовыгодного сотрудничества.