Biznes plan - uğurlu və dayanıqlı biznesin açarı
Cari ilin yanvar-sentyabr aylarında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 220 biznes plan hazırlanaraq sahibkarlara və biznesə başlamaq istəyən şəxslərə təqdim edilib. Bu biznes planlar Bakı şəhəri və ölkə regionlarında istehsal və xidmət sahələrində yeni biznesin qurulması və ya mövcud sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Biznes planların əksəriyyəti Bakı iqtisadi rayonunu əhatə edir. Növbəti yerlərdə isə Gəncə-Daşkəsən, Qazax-Tovuz, Quba-Xaçmaz, Şəki-Zaqatala, Qarabağ və digər iqtisadi rayonlar dayanır. Biznes planlardan 73-ü qadın sahibkarlar üçün hazırlanıb. Ümumilikdə isə indiyədək KOBİA sahibkarlar üçün 1555 biznes planın hazırlanmasına dəstək göstərib.
Bəs biznes plan nədir və nə üçün lazımdır? Bununla bağlı suallarımızı KOBİA-nın Biznesə xidmətlər departamentinin şöbə müdiri Elməddin Hacıyev cavablandırıb.
E.Hacıyevin sözlərinə görə, müasir biznesin tələblərindən biri də ideyanın planlaşdırılması, yəni biznes planın hazırlanmasından ibarətdir. Əgər məqsədiniz güclü, rəqabətqabiliyyətli və yaxşı gəlir əldə edən bir biznes yaratmaqdırsa, onda biznes plan vacibdir.
“Peşəkar şəkildə hazırlanmış biznes plan yalnız investisiyanın cəlb olunması üçün deyil, həm də müəssisənin davamlı və dayanıqlı inkişafı üçün önəmlidir. Biznes plan həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan biznes ideyanın dərin analizini, reallaşdırılma prosesində qarşıya çıxa biləcək problemlərin öyrənilməsini və onların həlli yollarının tapılmasını təmin edir. Məhz yeni ideyanın həyata keçirilməsi üçün bütün aspektlər nəzərə alınmaqla düzgün tərtib olunmuş biznes plan müsbət nəticənin əldə edilməsi üçün zəmin yaradır” - E.Hacıyev bildirib: “Sahibkarlıq sahəsi çoxşaxəlidir. Lakin şirkətin nə istehsal etməsindən və satmasından, hansı sahə üzrə fəaliyyət göstərməsindən asılı olmayaraq, biznes plan uğura aparan yolun ayrılmaz hissəsidir. Təcrübə göstərir ki, yeni ideyanın həyata keçirilməsində planlaşdırmanın lazımi səviyyədə aparılmaması gözlənilməz problemlər yaradır. Biznes plansız işə başlamaq kompassız okeana çıxmağa və tanımadığın bir ölkəyə xəritəsiz səyahət etməyə bənzəyir”.
E.Hacıyevin sözlərinə görə, inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadiyyatın elə bir sektoru yoxdur ki, o sahədə biznes plan tərtib etmədən sahibkarlıq fəaliyyətinə başlanılsın. Son illər Azərbaycanda da biznesə başlayan zaman biznes planın hazırlanmasına diqqət artıb: “Qısaca desək, biznes plan nəzərdə tutulan biznesin qısa, dəqiq və aydın şərhi, ona nail olmağın şərtləri və yollarının göstərildiyi sənəddir. Biznes plan görüləcək işin ideyası və bu ideyanın həyata keçirilməsinin təşkili olmaqla iki hissədən ibarətdir”.
Biznes planın üstünlükləri
Müsahibimiz vurğulayıb ki, biznes planın hazırlanması işə real yanaşmanı təşviq edir, işgüzar imkanları əsaslı surətdə qiymətləndirməyə və effektiv strateji qərarların tapılmasına şərait yaradır. Bu sənəd, həmçinin, ideyanın həyata keçirilməsi üçün tələb olunan maliyyə vəsaitlərinin həcmini müəyyənləşdirməyə, əldə olunacaq gəlirləri proqnozlaşdırmağa imkan verir: “Biznes plan ideyanın böyük potensiala malik olması, müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi və bütün bunları məhz layihə təşəbbüskarının daha yaxşı bacaracağı ilə əlaqədar sərmayədar və kredit təşkilatlarının inamını qazanmağa kömək göstərir. Biznes plan, həmçinin, işin idarə olunmasının bütün aspektlərini nəzərə almaqla, tez və yaradıcı işləməyə imkan verir, kəmiyyət qiymətləndirilməsini həyata keçirməyin mümkün olduğu vəzifələrin yerinə yetirilməsini təmin edir ki, bu da işə effektiv nəzarət etməyə, fəaliyyətin problemli və arzu edilməyən tərəflərini vaxtında görməyə və aradan qaldırmağa yardım göstərir”.
Biznes planın tərtib edilməsi üçün addımlar
E.Hacıyev bildirib ki, biznes planın təcrübədə daha çox rast gəlinən ümumiləşdirilmiş strukturu aşağıdakı kimidir:
Şirkət analizi: Hansı məhsulları və ya xidmətləri təklif edirsiniz və ya gələcəkdə nə təklif edəcəksiniz?
Sektor analizi: Bazarınız / bazarlarınız nə qədər böyükdür və necə dəyişir? Bazara hansı tendensiyalar təsir edir və bu, gələcək uğurlarınıza xidmət edirmi?
Rəqabət analizi: Rəqibləriniz kimdir və hər rəqibin güclü və zəif tərəfləri nələrdir? Hansı sahələrdə rəqabət üstünlüyünüz olacaq və bu üstünlüyü necə qazanacaqsınız?
Müştəri təhlili: Hədəf müştəriləriniz kimlərdir? Onların ehtiyacları nədir?
Marketinq planı: Hədəf seçilmiş müştərilərinizə necə çatacaqsınız? Hansı marketinq kanallarından istifadə edəcəksiniz? Məhsullarınızı və ya xidmətlərinizi necə qiymətləndirəcəksiniz?
İdarəetmə komandası: Mövcud komandanızda kimlər var və hansı əsas işə qəbul etməlisiniz?
Əməliyyat planı: Fəaliyyət planınız nədir? Bir ilin sonunda istədiyiniz yerə çatmaq üçün atmalı olduğunuz addımlar nələrdir? Beş ilin sonunda istədiyiniz yerə çatmaq üçün hansı addımları atmalısınız?
Maliyyə planı: Şirkətinizi qurmaq üçün nə qədər xarici maliyyəyə ehtiyacınız var? Bu fondlar hansı sahələrə yatırılacaq? Növbəti bir il, beş il ərzində təxmin etdiyiniz gəlir və qazancınız nə qədərdir? Hansı aktivləri əldə etmək lazımdır?
Bu struktur biznesin mahiyyətindən, ehtiyaclarından və s. şərtlərdən asılı olaraq dəyişə bilər.
Beləliklə, sahibkarlar və biznesə başlamaq istəyənlər binzes planın bu səkkiz bölməsindəki sualları cavablandıraraq konkret iş hədəflərini formalaşdırmış olacaqlar.
Biznes planın hazırlanması üçün ödənişsiz dəstək göstərilir
O da bildirilib ki, KOBİA tərəfindən biznes planın hazırlanmasına ödənişsiz dəstək göstərilir. Bu iş Agentliyin Bakı şəhərində və ölkə regionlarında fəaliyyət göstərən KOB inkişafı mərkəzləri (KOBİM) tərəfindən həyata keçirilir. Belə ki, KOBİM-lər tərəfindən öz biznes planını hazırlamaq istəyən sahibkarlara və biznesə başlayan şəxslərə biznes planın hazırlanması istiqaməti üzrə təlimlər keçirilir və məsləhət xidmətləri göstərilr. Həmçinin, KOBİM-lərin mütəxəssisləri tərəfindən biznes planın yazılmasına dəstək təmin olunur. Sahibkarlar və biznesə başlamaq istəyən şəxslər biznes planın hazırlanmasına dəstək üçün birbaşa KOBİA-ya (info@smb.gov.az və ya https://smb.gov.az/az/contact-form/aze-citizen linki üzərindən) müraciət edə bilərlər.

Бизнес-план – залог успешного и устойчивого бизнеса
С января по сентябрь текущего года Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) подготовило и представило 220 бизнес-планов предпринимателям и людям, желающим начать собственное дело. Эти бизнес-планы предполагают создание нового бизнеса или расширение существующей деловой активности в сфере производства и услуг в Баку и регионах страны. Большинство бизнес-планов охватывают Бакинский экономический район. Tакже готовятся проекты для Гянджа-Дашкесанского, Газах-Товузского, Губа-Хачмазского, Шеки-Загатальского, Карабахского и других экономических районов. Из них 73 бизнес-плана были подготовлены для женщин-предпринимателей. Всего KOBİA поддержала разработку 1555 бизнес-планов для предпринимателей. Что такое бизнес-план и зачем он нужен? На эти вопросы ответил заведующий отделом бизнес-услуг KOBİA Эльмаддин Гаджиев.
По словам Э.Гаджиева, одним из главных требований современного бизнеса является планирование, то есть разработка бизнес-плана. Если цель создать сильный, конкурентоспособный и прибыльный бизнес, то без бизнес-плана не обойтись. «Профессионально составленный бизнес-план важен не только для привлечения инвестиций, но и для устойчивого развития предприятия. Он предполагаетглубокий анализ бизнес-идеи, выявление возможных проблем в процессе её реализации и определение способов их решения. Именно тщательно продуманный бизнес-план создаёт основу для достижения положительного результата при реализации новой идеи, пояснил Э.Гаджиев. Предпринимательская деятельность многогранна. Но независимо от того, что производит и продаёт компания, в какой отрасли она работает, бизнес-план является неотъемлемой частью пути к успеху. Опыт показывает, что отсутствие планирования при запуске новой идеи может привести к неожиданным проблемам. Начать бизнес без бизнес-плана всё равно, что отправиться в океан без компаса или в неизвестную страну без карты». По словам Э.Гаджиева, в развитых странах невозможно начать предпринимательскую деятельность без бизнес-плана. В последние годы и в Азербайджане при открытии бизнеса уделяют значительное внимание подготовке бизнес-планов. «Короче говоря, бизнес-план это документ, который содержит краткое, чёткое и ясное описание предполагаемого бизнеса, а также условия и методы его создания. Бизнес-план включает в себя две основные части: концепцию проекта и организацию его реализации».
Преимущества бизнес-плана
Наш собеседник подчеркнул, что подготовка бизнес-плана помогает реалистично подходить к бизнесу, обеспечивает условия для разумной оценки его возможностей и выработки эффективных стратегических решений. Этот документ также позволяет определить объём финансовых ресурсов, необходимых для реализации идеи, и спрогнозировать ожидаемый доход: «Бизнес-план помогает завоевать доверие инвесторов и кредитных организаций благодаря потенциалу идеи и перспективам её успешной реализации. Бизнес-план также позволяет быстро и творчески работать, учитывая все аспекты управления, и эффективно контролировать деятельность, своевременно выявляя и устраняя слабые стороны».
Этапы создания бизнес-плана
Э. Гаджиев отметил, что наиболее распространённая структура бизнес-плана включает следующие разделы: Анализ компании: Какие продукты или услуги вы предлагаете или планируете предложить?
Анализ отрасли: Каков ваш рынок и его динамика? Какие тенденции влияют на рынок и способствуют вашему успеху?
Анализ конкурентов: Кто ваши конкуренты? Каковы их сильные и слабые стороны? Какие конкурентные преимущества у вас есть и как вы их используете?
Анализ клиентов: Кто ваши целевые клиенты? Каковы их потребности?
Маркетинговый план: Как вы привлечёте внимание клиентов? Какие каналы будете использовать? Как вы оцениваете свои продукты и услуги?
Команда управления: Кто входит в вашу команду, и какие ключевые специалисты необходимы?
План действий: Каков ваш план действий? Какие шаги нужно предпринять, чтобы достичь желаемых целей к концу года? Какие шаги нужно предпринять, чтобы достичь желаемых целей через пять лет?
Финансовый план: Какой объём финансирования вам нужен для открытия компании? На что пойдут средства? Каковы предполагаемые доходы и прибыль на ближайший и последующие годы? Какие активы нужно приобрести? Эта структура может варьироваться в зависимости от типа бизнеса, его особенностей и условий. Таким образом, предприниматели и желающие начать бизнес могут определить свои цели, отвечая на вопросы в этих восьми разделах бизнес-плана. Для подготовки бизнес-планов предоставляется бесплатная поддержка. Сообщается, что KOBİA оказывает бесплатную помощь в подготовке бизнес-планов Центры Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİM), действующие в Баку и регионах, предлагают обучение и консультации предпринимателям и людям, которые хотят разработать собственный бизнес-план. Специалисты KOBİМ также помогают с составлением бизнес-планаПредприниматели и люди, заинтересованные в открытии бизнеса, могут обратиться за поддержкой непосредственно в KOBİA (info@smb.gov.az или по ссылке https://smb.gov.az/az/contact-form/aze-citizen).