Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün həyata keçirilən dəstək tədbirlərindən biri də onların layihələrinin qrant yolu ilə maliyyələşdirilməsidir. Bu məqsədlə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) KOB-lara qrant ayırır. “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, qrant ayrılacaq layihələr təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələrinə aid olmalıdır.
İndiyədək KOBİA 39 layihə üçün qrant vəsaiti ayırıb ki, onlardan da biri “Müxtəlif təyinatlı avadanlıqlarda və texnikalarda “əşyaların intellekti” adlı layihədir. Layihə çərçivəsində məişətdə və kənd təsərrüfatında istifadəsi nəzərdə tutulan bir sıra smart texnologiyalar hazırlanaraq, tətbiqi üçün müxtəlif dövlət qurumlarına və şirkətlərə təqdim olunub.
Layihənin icraçısı, “Sky Life Industry” futuristik konseptinin qurucusu və “SkyBee” startapının təsisçisi Tural İsmayılzadənin sözlərinə görə, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üzrə ikinci qrant müsabiqəsində qazandıqları 18.551 manat məbləğində qrant hesabına gördükləri işlər bir çox sahələrdə sahibkarların və dövlət qurumlarının fəaliyyətini asanlaşdıracaq: “Müdafiə xarakterli dronlardan başlayaraq, kənd təsərrüfatı sahəsində istifadə olunan müxtəlif təyinatlı robot və smart qurğular hazırlamışıq. Ən uğurlu işimiz isə artıq dünyada tanınmağa başlayan “SkyBee” layihəsidir. Layihəmiz ilk dəfə Polşada tanınmağa və Varşava startap eko-sistemində irəliləməyə başladı, ardınca “London Tech Week” proqramı çərçivəsində dünya futurizm layihələri arasında yer aldı. İlk qlobal beynəlxalq uğurumuzu isə Budapeştdə keçirilən Dünya Startap Müsabiqəsində əldə etdik. Hazırda startapımız Budapeşt startap eko-sistemində önəmli rol oynayır. Artıq investorlar layihənin inkişafı və onun yeni dünya quruculuğunda iştirakına maraq göstərirlər. Layihəmizin uğurları bununla bitmir. Londonda yerləşən futuroloqlar cəmiyyətləri tərəfindən “SkyBee” ekoloji tarazlığın mühafizəsində gələcəyin ən faydalı texnologiyalarından biri olaraq seçilib. Bu il eyni vaxtda 6 regiondan Dünya Startap Kubokunun finalına yüksəldik və nəticədə komandamız dekabr ayının birində San-Fransiskoda keçiriləcək dünya startap kuboklarının “Grand Final” mərhələsinə dəvət edildi”.
T.İsmayılzadə əlavə edib ki, “SkyBee” vəhşi arı ailələrinin və digər həşaratların kütləvi ölümü nəticəsində tozlandırma prosesinin azalması və dünyanın üzləşə biləcəyi qlobal qida böhranı ilə mübarizə aparması məqsədilə hazırlanmış arı dronlarıdır. Onlar həm kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın artmasında fermerlərə dəstək olacaq və dolayı yolla ərzaq qıtlığının yaranmasının qarşısını alacaq, həm də qlobal ekoloji tarazlığın mühafizəsində dövlətlərə və beynəlxalq təşkilatlara kömək edəcək: “Dünyada hər il ərzaq ehtiyatlarının 8% azalması müşahidə edilir. Əgər əvvəl dünyanın 32% ərazisi kənd təsərrüfatı məqsədilə becərilirdisə, yaşanan təbii fəlakətlər və müharibələr fonunda bu göstəricilər 26%-ə qədər azalacaq. BMT-nin müxtəlif tədqiqat institutlarının təqdim etdiyi göstəricilərə görə, 1992-ci ildən bugünə kimi dünyada arı ailələrinin və həşəratların 85%-nin ölümü qeydə alınıb. Şəhərləşmə ilə əlaqədar təbiətin üzləşdiyi kritik nöqtələrdə tozlandırılma prosesinin 29%-ə qədər zəiflədiyini görürük. Bütün bunlar bir neçə ildən sonra dünyanı gözləyən qlobal qida böhranından xəbər verir”. Qeyd olunub ki, hazırda “SkyBee” dronlarının ekologiya və kənd təsərrüfatı sahəsində daha geniş tətbiqi üzərində iş gedir. Yaxın günlərdə “SkyBee” dronlarının 7-ci modifikasiyasının sınaq uçuşu nəzərdə tutulur. “SkyBee” daha çox “DeepTech” layihələr kateqoriyasına daxildir və artıq qlobal mühitdə özünə müştəri bazası toplamağa başlayır. Gələcəkdə konseptin ABŞ, Avropa və Yaxın Şərqin bir çox böyük şəhərlərində tətbiqi planlaşdırılır. Bu məqsədlə həmin şəhərlərdə “SkyBee” dronlarının uçuşu üçün lazımi infrastruktur qurulacaq. Layihənin hədəf kütləsi bu şəhərlərdə yaşayan sahibkarlar, fermerlər, şirkətlər və xüsusi şəxslər olacaq.
Tədqiqatçı bildirib ki, cari ilin sonuna qədər təkmilləşdiriləcək layihə gələn ilin mart-aprel aylarında növbəti inkişaf mərhələsinə keçəcək. Startap hazırda “Seed” mərhələsini tamamlamaq üçün 300 min dollar investisiya kapitalı axtarışındadır. "Bu tip layihələrin bazar dəyərinin yüksək olduğunu hamımız bilirik. Layihəmizi 2025-ci ilin iyul ayına qədər inkişaf etdirməyi və daha sonra iri şirkətlərə satmağı düşünürük”, - deyən T.İsmayılzadənin sözlərinə görə, artıq yerli patentin alınması üzrə ilkin görüş keçirilib. Sınaq uçuşlarını uğurla tamamladıqdan sonra həm patent mərhələsinin rəsmiləşməsi, həm də “Startap” şəhadətnaməsinin alınması üçün müvafiq qurumlara müraciət ediləcək.
T.İsmayılzadə qrant layihəsi çərçivəsində hazırladıqları digər texnologiyalar haqqında da məlumat verərək bildirib ki, “BiGardens" adı verilən smart dibçək layihəsini də ərsəyə gətiriblər: “Hər birimiz uzaq səfərə gedərkən güllərimizə qulluq edə bilməsi üçün evimizin açarını kiməsə verməliyik. Bu, bir sıra problemlərə yol aça bilir, digər tərəfdən, hər kəs bütün güllər haqda məlumatlı deyil. Hazırladığımız smart dibçəklər imkan verir ki, biz güllərimizə və digər bitkilərə distant qulluq edək, onların böyümə prosesini müşahidə edək. Bunun üçün smart dibçəkləri almaq, onu daimi enerji və su-qida mənbəyinə qoşmaq, gülün və ya bitkinin şəklini çəkmək, elektron kitabxanadan qulluq qaydalarını yükləmək və "Start" düyməsinə basmaq yetərli olacaq”.
T.İsmayılzadə hazırladıqları digər layihənin “LifeX” olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, yeniyetmələrdə intihara gizli meyilliliyi aşkar etməyə imkan verən smart qurğu hazırlayıblar: “Biz onun vasitəsilə səs və işıq siqnalları göndəririk, qarşı tərəfdən aldığımız reaksiyalar hesabına şəxsin psixoloji vəziyyətini müəyyən edirik. Düşünürəm ki, bu layihənin Təhsil Nazirliyinin müəssisələrində tətbiqi bizə bir çox üstünlüklər qazandıracaq”.
Tədqiqatçı qeyd edib ki, hazırda parklar və dayanacaqlar üçün də smart qurğular hazırlayırlar. Bu qurğular parklarda və dayanacaqlarda quraşdırılaraq, həm insanların alternativ enerji hesabına mobil cihazlarının və digər elektronik əşyaların enerji ilə depolanmasını təmin edəcək, həm də şəhərdə əhali sıxlığını ölçərək, data əməliyyatlarının yenilənməsinə kömək edəcək. Ən əsası isə bu texnologiyalar atılan tullantıların çeşidliyini anında ölçməyə imkan verəcək ki, bu da şəhərimizi ekoloji çirklənmədən qoruya bilər: “Bu texnologiyaların tezliklə ASAN xidmət mərkəzlərində, digər sosial və ictimai xidmət sahələrində, inzibati binalarda, iş və ticarət şəbəkələrində, bütün parklarımızda quraşdırılmasını çox istərdik. Diqqətimizdən kənarda qalmayan sahələrdən biri fiziki imkanları məhdud olan dostlarımızdır. Tezliklə onların ölkə ərazisində sərbəst gəzə bilmələri üçün innovasiyalar və mobil tətbiqlər də hazırlanaraq ictimaiyyətə təqdim olunacaq”.

Финансирование своих проектов через гранты - одна из мер поддержки, реализованных в Азербайджане для расширения доступа микро, малых и средних предприятий к финансовым ресурсам. В этих целях Агентство Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) выделяет гранты малому и среднему бизнесу. Гранты предоставляются в соответствии с "Положением о финансировании образования, науки, исследований и проектов в поддержку развития микро, малых и средних предприятий".
На сегодняшний день КОВİA выделила грантовые средства для 39 проектов, включая проект под названием "Интеллект вещей в различных целях оборудования и техники". В рамках проекта были разработаны и представлены различные смарт-технологии, предназначенные для бытового и сельского хозяйства, различным государственным органам и компаниям для их применения.
По словам Турала Исмаилзаде, руководителя проекта, основателя концепции "Sky Life Industry" и создателя стартапа "SkyBee", они получили грант на сумму 18 551 манат на втором конкурсе грантов, направленном на финансирование проектов в области образования, науки, исследований и поддержки, связанных с развитием микро, малых и средних предпринимательств. Их работа способствует развитию предпринимательской деятельности и деятельности государственных учреждений во многих областях.
"Мы разработали роботов и смарт-устройства для различных целей, начиная с оборонных дронов, используемых в сельском хозяйстве. Нашей наиболее успешной работой является проект "SkyBee", который уже стал известен во всем мире. Наш проект впервые получил признание в Польше и продвигался в экосистеме стартапов Варшавы, затем занял место среди мировых футуристических проектов в рамках программы “London Tech Week“. Мы достигли первого глобального международного успеха на Мировое Соревнование Стартапов,проходившем в Будапеште. В настоящее время наш стартап играет важную роль в экосистеме стартапов Будапешта. Инвесторы уже проявили интерес к развитию проекта и его участию в построении нового мира. Успех нашего проекта не заканчивается здесь. "SkyBee" был выбран обществом футуристов, базирующимся в Лондоне, как одна из самых полезных технологий будущего для поддержания экологического баланса. В этом году мы дошли до финала Кубок Мировых Стартапов сразу из 6 регионов, и как результат, нашу команду пригласили на "Grand Final", который состоится в Сан-Франциско 1 декабря", сказал он.
T.Исмаилзаде сказал, что "SkyBee" - это пчелодроны, разработанные для уменьшения процесса опыления в результате массовой гибели диких пчелиных семей и других насекомых, а также для борьбы с глобальным продовольственным кризисом, с которым может столкнуться мир. Они будут поддерживать фермеров в увеличении сельскохозяйственной продуктивности и косвенно предотвращать дефицит продовольствия, а также помогать государствам и международным организациям в защите глобального экологического баланса: "В мире каждый год наблюдается уменьшение запасов продовольствия на 8%. Если раньше 32% территории мира использовалась для сельского хозяйства, то в условиях природных бедствий и войн эти показатели снизятся до 26%. Согласно данным различных исследовательских институтов ООН, с 1992 года по сегодняшний день была зафиксирована гибель 85% пчелиных семей и насекомых в мире. В критических точках, вызванных урбанизацией, мы видим ослабление процесса опыления на 29%. Все это указывает на глобальный продовольственный кризис, который ожидает мир через несколько лет." Отмечено, что в настоящее время ведутся работы по широкому применению дронов "SkyBee" в области экологии и сельского хозяйства. Тестовый полет 7-й модификации дронов "SkyBee" запланирован на ближайшие дни. "SkyBee" относится к категории проектов "DeepTech" и уже начинает собирать клиентскую базу в мировой среде. В будущем концепция планируется реализовать во многих крупных городах США, Европы и Ближнего Востока. Для этой цели в этих городах будет создана необходимая инфраструктура для полета дронов "SkyBee". Целевой аудиторией проекта будут предприниматели, фермеры, компании и частные лица, проживающие в этих городах. Исследователь сказал, что проект, который будет усовершенствован к концу текущего года, перейдет на следующий этап развития в марте-апреле следующего года. В настоящее время стартап ищет $300,000 инвестиционного капитала для завершения Seed-этапа. "Мы все знаем, что рыночная стоимость таких проектов высока. Мы планируем развивать наш проект до июля 2025 года, а затем продать его крупным компаниям", сказал Т. Исмайлзаде. Первая встреча по покупке местного патента уже состоялась. Тестовые полеты были успешно завершены. После завершения как формализации этапа с патентом, так и получения сертификата "Стартап", будут поданы в соответствующие организации.
T. Исмайлзаде рассказал о других технологиях, разработанных в рамках грантового проекта, и сказал, что они также разработали проект "BiGardens", умный горшок: "Когда каждый из нас уезжает в долгое путешествие, нам приходится передавать ключ от нашего дома кому-то, чтобы он мог заботиться о наших цветах. Это влечет за собой ряд проблем. Могут открыть, с другой стороны, не каждый знает о всех цветах. Умные горшки, которые мы создали, позволяют нам дистанционно заботиться о наших цветах и других растениях, наблюдать за их процессом роста. Для этого купите умные горшки, подключитесь к постоянному источнику энергии, воды и питательных веществ. Этого будет достаточно - подключиться, сделать фото цветка или растения, скачать инструкции по уходу из электронной библиотеки и нажать кнопку "Старт".
T. Исмайлзаде объявил, что другой проект, над которым они работают, "LifeX". По его словам, они разработали умное устройство, которое позволяет обнаружить скрытую тенденцию к самоубийству у подростков: "Мы отправляем через него звуковые и световые сигналы и определяем психологическое состояние человека на основе реакций, которые мы получаем с другой стороны. Я думаю, что внедрение этого проекта в учреждениях Министерства образования принесет нам много преимуществ."
Исследователь отметил, что они в настоящее время разрабатывают умные устройства для парков и парковок. Эти устройства будут установлены в парках и парковках и будут обеспечивать хранение энергии для мобильных устройств людей и других электронных устройств за счет альтернативной энергии, а также помогать обновлять транзакции данных, измеряя плотность населения в городе. Больше всего, эти технологии позволят нам мгновенно измерять тип мусора, который выбрасывается, что может защитить наш город от экологического загрязнения: "Мы хотели бы, чтобы эти технологии были установлены в ближайшее время в центрах обслуживания ASAN, других социальных и общественных службах, административных зданиях, бизнес и торговых сетях и во всех наших парках. Одной из областей, которую нельзя игнорировать, являются наши друзья с физическими ограничениями. В ближайшее время будут разработаны инновации и мобильные приложения, которые будут представлены обществу, чтобы они могли свободно передвигаться по стране."