Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün həyata keçirilən dəstək tədbirlərindən biri də onların layihələrinin qrant yolu ilə maliyyələşdirilməsidir. Bu məqsədlə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) KOB-lara qrant ayırır. “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, qrant ayrılacaq layihələr təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələrinə aid olmalıdır.
İndiyədək KOBİA 39 layihə üçün qrant vəsaiti ayırıb ki, onlardan da biri “Müxtəlif təyinatlı avadanlıqlarda və texnikalarda “əşyaların intellekti” adlı layihədir. Layihə çərçivəsində məişətdə və kənd təsərrüfatında istifadəsi nəzərdə tutulan bir sıra smart texnologiyalar hazırlanaraq, tətbiqi üçün müxtəlif dövlət qurumlarına və şirkətlərə təqdim olunub.
Layihənin icraçısı, “Sky Life Industry” futuristik konseptinin qurucusu və “SkyBee” startapının təsisçisi Tural İsmayılzadənin sözlərinə görə, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üzrə ikinci qrant müsabiqəsində qazandıqları 18.551 manat məbləğində qrant hesabına gördükləri işlər bir çox sahələrdə sahibkarların və dövlət qurumlarının fəaliyyətini asanlaşdıracaq: “Müdafiə xarakterli dronlardan başlayaraq, kənd təsərrüfatı sahəsində istifadə olunan müxtəlif təyinatlı robot və smart qurğular hazırlamışıq. Ən uğurlu işimiz isə artıq dünyada tanınmağa başlayan “SkyBee” layihəsidir. Layihəmiz ilk dəfə Polşada tanınmağa və Varşava startap eko-sistemində irəliləməyə başladı, ardınca “London Tech Week” proqramı çərçivəsində dünya futurizm layihələri arasında yer aldı. İlk qlobal beynəlxalq uğurumuzu isə Budapeştdə keçirilən Dünya Startap Müsabiqəsində əldə etdik. Hazırda startapımız Budapeşt startap eko-sistemində önəmli rol oynayır. Artıq investorlar layihənin inkişafı və onun yeni dünya quruculuğunda iştirakına maraq göstərirlər. Layihəmizin uğurları bununla bitmir. Londonda yerləşən futuroloqlar cəmiyyətləri tərəfindən “SkyBee” ekoloji tarazlığın mühafizəsində gələcəyin ən faydalı texnologiyalarından biri olaraq seçilib. Bu il eyni vaxtda 6 regiondan Dünya Startap Kubokunun finalına yüksəldik və nəticədə komandamız dekabr ayının birində San-Fransiskoda keçiriləcək dünya startap kuboklarının “Grand Final” mərhələsinə dəvət edildi”.
T.İsmayılzadə əlavə edib ki, “SkyBee” vəhşi arı ailələrinin və digər həşaratların kütləvi ölümü nəticəsində tozlandırma prosesinin azalması və dünyanın üzləşə biləcəyi qlobal qida böhranı ilə mübarizə aparması məqsədilə hazırlanmış arı dronlarıdır. Onlar həm kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın artmasında fermerlərə dəstək olacaq və dolayı yolla ərzaq qıtlığının yaranmasının qarşısını alacaq, həm də qlobal ekoloji tarazlığın mühafizəsində dövlətlərə və beynəlxalq təşkilatlara kömək edəcək: “Dünyada hər il ərzaq ehtiyatlarının 8% azalması müşahidə edilir. Əgər əvvəl dünyanın 32% ərazisi kənd təsərrüfatı məqsədilə becərilirdisə, yaşanan təbii fəlakətlər və müharibələr fonunda bu göstəricilər 26%-ə qədər azalacaq. BMT-nin müxtəlif tədqiqat institutlarının təqdim etdiyi göstəricilərə görə, 1992-ci ildən bugünə kimi dünyada arı ailələrinin və həşəratların 85%-nin ölümü qeydə alınıb. Şəhərləşmə ilə əlaqədar təbiətin üzləşdiyi kritik nöqtələrdə tozlandırılma prosesinin 29%-ə qədər zəiflədiyini görürük. Bütün bunlar bir neçə ildən sonra dünyanı gözləyən qlobal qida böhranından xəbər verir”. Qeyd olunub ki, hazırda “SkyBee” dronlarının ekologiya və kənd təsərrüfatı sahəsində daha geniş tətbiqi üzərində iş gedir. Yaxın günlərdə “SkyBee” dronlarının 7-ci modifikasiyasının sınaq uçuşu nəzərdə tutulur. “SkyBee” daha çox “DeepTech” layihələr kateqoriyasına daxildir və artıq qlobal mühitdə özünə müştəri bazası toplamağa başlayır. Gələcəkdə konseptin ABŞ, Avropa və Yaxın Şərqin bir çox böyük şəhərlərində tətbiqi planlaşdırılır. Bu məqsədlə həmin şəhərlərdə “SkyBee” dronlarının uçuşu üçün lazımi infrastruktur qurulacaq. Layihənin hədəf kütləsi bu şəhərlərdə yaşayan sahibkarlar, fermerlər, şirkətlər və xüsusi şəxslər olacaq.
Tədqiqatçı bildirib ki, cari ilin sonuna qədər təkmilləşdiriləcək layihə gələn ilin mart-aprel aylarında növbəti inkişaf mərhələsinə keçəcək. Startap hazırda “Seed” mərhələsini tamamlamaq üçün 300 min dollar investisiya kapitalı axtarışındadır. "Bu tip layihələrin bazar dəyərinin yüksək olduğunu hamımız bilirik. Layihəmizi 2025-ci ilin iyul ayına qədər inkişaf etdirməyi və daha sonra iri şirkətlərə satmağı düşünürük”, - deyən T.İsmayılzadənin sözlərinə görə, artıq yerli patentin alınması üzrə ilkin görüş keçirilib. Sınaq uçuşlarını uğurla tamamladıqdan sonra həm patent mərhələsinin rəsmiləşməsi, həm də “Startap” şəhadətnaməsinin alınması üçün müvafiq qurumlara müraciət ediləcək.
T.İsmayılzadə qrant layihəsi çərçivəsində hazırladıqları digər texnologiyalar haqqında da məlumat verərək bildirib ki, “BiGardens" adı verilən smart dibçək layihəsini də ərsəyə gətiriblər: “Hər birimiz uzaq səfərə gedərkən güllərimizə qulluq edə bilməsi üçün evimizin açarını kiməsə verməliyik. Bu, bir sıra problemlərə yol aça bilir, digər tərəfdən, hər kəs bütün güllər haqda məlumatlı deyil. Hazırladığımız smart dibçəklər imkan verir ki, biz güllərimizə və digər bitkilərə distant qulluq edək, onların böyümə prosesini müşahidə edək. Bunun üçün smart dibçəkləri almaq, onu daimi enerji və su-qida mənbəyinə qoşmaq, gülün və ya bitkinin şəklini çəkmək, elektron kitabxanadan qulluq qaydalarını yükləmək və "Start" düyməsinə basmaq yetərli olacaq”.
T.İsmayılzadə hazırladıqları digər layihənin “LifeX” olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, yeniyetmələrdə intihara gizli meyilliliyi aşkar etməyə imkan verən smart qurğu hazırlayıblar: “Biz onun vasitəsilə səs və işıq siqnalları göndəririk, qarşı tərəfdən aldığımız reaksiyalar hesabına şəxsin psixoloji vəziyyətini müəyyən edirik. Düşünürəm ki, bu layihənin Təhsil Nazirliyinin müəssisələrində tətbiqi bizə bir çox üstünlüklər qazandıracaq”.
Tədqiqatçı qeyd edib ki, hazırda parklar və dayanacaqlar üçün də smart qurğular hazırlayırlar. Bu qurğular parklarda və dayanacaqlarda quraşdırılaraq, həm insanların alternativ enerji hesabına mobil cihazlarının və digər elektronik əşyaların enerji ilə depolanmasını təmin edəcək, həm də şəhərdə əhali sıxlığını ölçərək, data əməliyyatlarının yenilənməsinə kömək edəcək. Ən əsası isə bu texnologiyalar atılan tullantıların çeşidliyini anında ölçməyə imkan verəcək ki, bu da şəhərimizi ekoloji çirklənmədən qoruya bilər: “Bu texnologiyaların tezliklə ASAN xidmət mərkəzlərində, digər sosial və ictimai xidmət sahələrində, inzibati binalarda, iş və ticarət şəbəkələrində, bütün parklarımızda quraşdırılmasını çox istərdik. Diqqətimizdən kənarda qalmayan sahələrdən biri fiziki imkanları məhdud olan dostlarımızdır. Tezliklə onların ölkə ərazisində sərbəst gəzə bilmələri üçün innovasiyalar və mobil tətbiqlər də hazırlanaraq ictimaiyyətə təqdim olunacaq”.

Financing projects through grants is one of the support measures implemented in Azerbaijan to expand access to financial resources of micro, small and medium enterprises. To this end, Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) allocates grants to SMBs. In accordance with the "Procedure for financing educational, scientific, research and support projects related to the development of micro, small and medium business", the projects to be granted a grant shall fall under the category of the fields of education, science, research and support.
To date, KOBİA has allocated funding to 39 projects, including the project titled "Intelligence of things in various purpose equipment and techniques". As part of the project, a number of smart technologies for household and agriculture use were developed and introduced to various state agencies and companies for their application.
According to Tural Ismayilzadeh, the project executive, founder of the futuristic concept "Sky Life Industry" and "SkyBee" startup, the work done with the grant in the amount of 18,551 manats won in the second grant competition for the financing educational, scientific, research and support projects related to the development of micro, small and medium business will pave the way for the activities of entrepreneurs and state agencies in many spheres: "Starting with defense drones, we have developed robots and smart devices for a variety of purposes used in the agricultural sector. Our most successful work is the "SkyBee" project, which earned the global fame. Our project was first recognized in Poland and grew through the Warsaw startup ecosystem, followed by a place among world futurism projects within the London Tech Week program. We achieved our first global international success at the World Startup Competition held in Budapest. Currently, our startup plays a paramount role in the Budapest startup ecosystem. Investors are already interested in the development of the project and its involvement in building a new world. The success of our project does not stop there. "SkyBee" has been chosen by the London-based Association of Futurists as one of the most useful future technologies to protect the ecological balance. This year, we simultaneously reached the World Startup Cup finals in 6 regions, and our team gained the opportunity to take part in the "Grand Final" stage of the world startup cups, to be held in San Francisco on December 1st.”
T. Ismayilzadeh also emphasized that "SkyBee" are bee drones designed to diminish the pollination as a result of the mass death of wild bee families and other insects and combat the global food crisis that the world may face. They will assist farmers in boosting agricultural productivity and indirectly prevent food shortages, while helping states and international organizations maintain the global ecological balance: "The world witnesses food reserves decrease by 8% each year. If previously 32% of the world's land was cultivated for agricultural purposes, against the background of natural disasters and wars, these indicators will decrease to 26%. According to the indicators issued by various research institutes of the UN, from 1992 to present day, 85% of the world`s bee families and insects have been recorded dead. At critical times that nature faces due to urbanization, we see that pollination is impaired by up to 29%. All this indicates the global food crisis that awaits the world in the next few years." It was reported that work is currently underway to expand the application of "SkyBee" drones in the fields of ecology and agriculture. It is planned to conduct a test flight of the 7th modification of "SkyBee" drones in the coming days. "SkyBee" falls into the category of "DeepTech" projects and has already begun to gather a customer base in the global environment. In the future, the idea is expected to be realized in many major cities of the USA, Europe and the Middle East. To achieve this goal, the necessary infrastructure for the flight of "SkyBee" drones will be arranged in these cities. The project`s target audience will cover entrepreneurs, farmers, companies and individuals living in these cities.
The researcher said that the project, which will be improved by the end of this year, will further to the next stage of development in March-April next year: “The startup is currently seeking $300,000 in investment capital to complete the Seed stage. "We all know that the market value of this type of projects is high. We are planning to develop our project until July 2025 and then selling it to large companies. A preliminary meeting regarding domestic patent acquisition has already been held. After successfully completing the test flights, an application will be made to the relevant institutions to both formalize the patent phase and obtain the "Startup" certificate.”
T. Ismayilzadeh conveyed information regarding other technologies developed as part of the grant project and noted that they also developed a smart pot project called "BiGardens": "When going on a long trip, we all need to give the house key so that are flowers are taken care of while we are away. This might cause a number of problems since not everyone understands how to take care of flowers. The smart pots we have developed allow us to take good care of our flowers and other plants from afar, as well as observe their growth. For this purpose, one must purchase smart pots, connect it to a constant source of energy and water and nutrients, take a photo of the flower or plant, download the care instructions from the electronic library and press the "Start" button.”
T. Ismayilzadeh announced that the other project currently being developed is "LifeX". According to him, they have developed a smart device that detects potential suicidal tendencies in adolescents: "We send sound and light signals through it and we identify the psychological state of a person based on the reactions we receive from the other party. I believe that implementing this project in the institutions of the Ministry of Education will bring us many benefits."
The researcher stated that they are currently developing smart devices for parks and parking lots. These devices, which will be installed in parks and parking lots, will provide energy storage for people's mobile devices and other electronic devices due to alternative energy, and will help update data transactions by measuring population density in the city. Most importantly, these technologies will allow us to instantly measure the type of waste of being thrown away, thereby protecting our city from environmental pollution: "We would like these technologies to be put into effect soon in ASAN service centers, other social and public service areas, administrative buildings, business and trade networks, and all our parks. One of the areas that cannot be ignored is our friends with physical disabilities. In the near future, innovations and mobile applications will be made and introduced to the public so that they can walk freely in the country."