Sahibkarların KOB evlərinə müraciətləri və marağı artır
Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmət göstərilib.
Sahibkarların fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərində dəstək və xidmətlərə ehtiyacı yaranır. Biznesə göstərilən dövlət xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, bu xidmətlərə asan və rahat çıxışın təmin olunması, sahibkar məmnunluğunun artırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturunda KOB evləri yaradılıb. KOB evlərində xidmətlərin vahid məkanda təqdim ediməsi sahibkarın vaxtına qənaet edir, əməliyyat xərclərini azaldır. Xidmətlərin şəffaf və operativ təşkili sahibkar məmnunluğunu artırır, xidmət səviyyəsini ölçüləbilən edir.
Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmət göstərilib. Bu xidmətlərin 268 minə yaxını dövlət qurumları, 32 mindən çoxu isə özəl qurumlar tərəfindən göstərilən xidmətlərdir.
Bu dövrdə sahibkarlar KOB evlərinə daha çox yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, mənşə sertifikatı, vergi və gömrük məsələri, komunal xidmətlər və s. üçün müraciət ediblər.
Sahibkarların xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 98% təşkil edir.
Müşahidələr göstərir ki, sahibkarların KOB evlərinə müraciətləri və marağı artmaqdadır.
Təsadüfi deyildir ki, cari ildə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən keçirilən müsabiqədə Azərbaycanın KOB evi modeli innovativ təşəbbüs olaraq seçilib (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
Beynəlxalq təşkilat KOB sektorunun inkişafına töhfə vermək üçün dövlət və özəl qurumların imkanlarının vahid məkanda – KOB evlərində birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsini unikal model kimi qiymətləndirir. Mərkəzin ekspertləri tərəfindən KOB evi modelinin innovativliyi burada KOB-ların inkişafını dəstəkləyən kompleks xidmət təminatı, ehtiyaclara uyğun çevik yanaşmanın olması kimi amillərlə əlaqələndirilir.
İƏİT-in 2011-ci ildə yaradılmış Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi  dövlət sektorunda qabaqcıl innovasiyaların tətbiqinə və təbliğinə dəstək verən qlobal forumdur. Mərkəzin saytında 2003-cü ildən ideyaların və yeniliklərin paylaşıldığı bölmə fəaliyyət göstərir. Burada dünyanın 90-dan çox ölkəsi, o cümlədən Azərbaycan üzrə innovativ təşəbbüslərin qiymətləndirilməsi nəticələri barədə məlumatlar qeyd olunur (https://oecd-opsi.org/case_type/opsi/).
KOB evlərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Xaçmaz rayonunun Xudat şəhərində və Gəncə şəhərində KOB evlərinin təşkili işləri yekunlaşmaq üzrədir.

As of September 19, 2024, nearly 300,000 services have been rendered to entrepreneurs at SMB houses operating in Baku, Khachmaz, and Yevlakh during the past period of the current year.
The need for support and services arises for entrepreneurs at different stages of their activities. SMB houses have been established under the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of the Ministry of Economy to improve public services provided to business, ensure easy and convenient access to these services, and raise entrepreneur satisfaction. Delivery of the services at a single location within SMB houses secures to save time and reduce operational costs of entrepreneurs. The transparent and prompt organization of services enhances entrepreneur satisfaction and makes the service level measurable.
During the past period of the current year, SMB houses in Baku, Khachmaz and Yevlakh have rendered nearly 300,000 services to entrepreneurs. Of these services, about 268,000 were provided by public institutions, while more than 32,000 were offered by private organizations.
During this time, entrepreneurs have applied to SMB houses mainly for permits for transportation activities, signs of distinction, tachograph cards, certificates of origin, tax and customs issues, utilities etc.
The satisfaction level of entrepreneurs with the services stands at 98%.
Observations show that the both number of applications and interest of entrepreneurs towards SMB houses are on the rise.
It is no coincidence that the current year, Azerbaijan's SMB house model was selected as an innovative initiative in the competition organized by the OECD's Research Center for Innovations in the Public Sector (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
The international organization evaluates the integration and coordination of public and private sector capabilities in a single location—SMB houses—as a unique model contributing to the development of the SMB sector. Experts of the center associate the innovativeness of the SMB house model with the provision of comprehensive services supporting development of SMB and a flexible approach tailored to needs.
The OECD's Research Center for Innovations in the Public Sector, established in 2011, serves as a global forum supporting implementation and promotion of advanced innovations in the public sector. The center's website features a section where ideas and innovations have been shared since 2003, including evaluations of innovative initiatives from over 90 countries, including Azerbaijan (https://oecd-opsi.org/case_type/opsi/).
Measures continue to expand the coverage of SMB houses.
The establishment of SMB houses in the city of Khudat of Khachmaz district and in Ganja city is close to completion.