Sahibkarların KOB evlərinə müraciətləri və marağı artır
Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmət göstərilib.
Sahibkarların fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərində dəstək və xidmətlərə ehtiyacı yaranır. Biznesə göstərilən dövlət xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, bu xidmətlərə asan və rahat çıxışın təmin olunması, sahibkar məmnunluğunun artırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturunda KOB evləri yaradılıb. KOB evlərində xidmətlərin vahid məkanda təqdim ediməsi sahibkarın vaxtına qənaet edir, əməliyyat xərclərini azaldır. Xidmətlərin şəffaf və operativ təşkili sahibkar məmnunluğunu artırır, xidmət səviyyəsini ölçüləbilən edir.
Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmət göstərilib. Bu xidmətlərin 268 minə yaxını dövlət qurumları, 32 mindən çoxu isə özəl qurumlar tərəfindən göstərilən xidmətlərdir.
Bu dövrdə sahibkarlar KOB evlərinə daha çox yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, mənşə sertifikatı, vergi və gömrük məsələri, komunal xidmətlər və s. üçün müraciət ediblər.
Sahibkarların xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 98% təşkil edir.
Müşahidələr göstərir ki, sahibkarların KOB evlərinə müraciətləri və marağı artmaqdadır.
Təsadüfi deyildir ki, cari ildə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən keçirilən müsabiqədə Azərbaycanın KOB evi modeli innovativ təşəbbüs olaraq seçilib (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
Beynəlxalq təşkilat KOB sektorunun inkişafına töhfə vermək üçün dövlət və özəl qurumların imkanlarının vahid məkanda – KOB evlərində birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsini unikal model kimi qiymətləndirir. Mərkəzin ekspertləri tərəfindən KOB evi modelinin innovativliyi burada KOB-ların inkişafını dəstəkləyən kompleks xidmət təminatı, ehtiyaclara uyğun çevik yanaşmanın olması kimi amillərlə əlaqələndirilir.
İƏİT-in 2011-ci ildə yaradılmış Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi  dövlət sektorunda qabaqcıl innovasiyaların tətbiqinə və təbliğinə dəstək verən qlobal forumdur. Mərkəzin saytında 2003-cü ildən ideyaların və yeniliklərin paylaşıldığı bölmə fəaliyyət göstərir. Burada dünyanın 90-dan çox ölkəsi, o cümlədən Azərbaycan üzrə innovativ təşəbbüslərin qiymətləndirilməsi nəticələri barədə məlumatlar qeyd olunur (https://oecd-opsi.org/case_type/opsi/).
KOB evlərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Xaçmaz rayonunun Xudat şəhərində və Gəncə şəhərində KOB evlərinin təşkili işləri yekunlaşmaq üzrədir.

В этом году в домах МСП, расположенных в Баку, Хачмазе и Евлахе, предпринимателям было предоставлено около 300 тысяч услуг.
Предприниматели нуждаются в поддержке и услугах на различных этапах своей деятельности.
Для улучшения государственных услуг для бизнеса, обеспечения легкого и удобного доступа к ним, а также повышения удовлетворенности предпринимателей были созданы дома МСП в структуре Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) при Министерстве Экономики. Предоставление услуг в едином пространстве в домах МСП экономит время предпринимателей и снижает операционные расходы. Прозрачная и оперативная организация услуг увеличивает удовлетворенность предпринимателей и позволяет измерять уровень предоставляемых услуг.
В этом году в домах МСП, расположенных в Баку, Хачмазе и Евлахе, предпринимателям было предоставлено около 300 тысяч услуг. Из них почти 268 тысяч услуг были предоставлены государственными учреждениями, а более 32 тысяч — частными.
За этот период предприниматели чаще всего обращались в дома МСП за разрешительными бланками для грузоперевозок, знаками отличия, тахографами, сертификатами происхождения, вопросами налогообложения и таможни, коммунальными услугами и др.
Уровень удовлетворенности предпринимателей услугами составляет 98%.
Наблюдения показывают, что привлекательность и интерес предпринимателей к домам МСП растут.
Не случайно, что в этом году модель домов МСП Азербайджана была выбрана как инновационная инициатива на конкурсе, организованном Центром Исследований Инноваций в Государственном Секторе( ОЭСР) (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
Международная организация оценивает объединение и координацию возможностей государственных и частных учреждений в едином пространстве — домах МСП— как уникальную модель, способствующую развитию сектора МСП. Эксперты центра связывают инновационность модели МСП домов с комплексным предоставлением услуг, поддерживающих развитие МСП, а также с наличием гибкого подхода, соответствующего потребностям.
Центр Исследований инноваций в государственном секторе ОЭСР, созданный в 2011 году, является глобальным форумом, поддерживающим внедрение и популяризацию передовых инноваций в государственном секторе. На сайте центра с 2003 года функционирует раздел, посвященный обмену идеями и новшествами. Здесь представлены результаты оценки инновационных инициатив более чем из 90 стран, включая Азербайджан (https://oecd-opsi.org/case_type/opsi/).
Продолжаются мероприятия по расширению охвата домов МСП. Завершается работа по организации домов МСП в городе Худат района Хачмаз и в городе Гянджа.