Göstərilmiş xidmətlərin 89%-ə yaxını 10 dövlət qurumu tərəfindən göstərilib.
2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında sahibkarlar “Bakı KOB evi”nə daha çox yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları və mənşə sertifikatının alınması, vergi və gömrük məsələləri, ionlaşdırıcı şüa mənbələrindən istifadə ilə əlaqədar elmi tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinə dair icazə üçün müraciət ediblər. Sahibkarların lisenziya və icazələrin, qida təhlükəsizliyi sertifikatının alınması, yer təkinin istifadəyə verilməsi məqsədilə hərrac sənədləşdirilməsi, dövlət sosial sığorta sistemində fərdi uçotun həyata keçirilməsi üzrə müraciətləri də üstünlük təşkil edib.
Müvafiq xidmətlər sahibkarlara Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi - 121122 (76.69%), Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti - 13196 (8.36%), Dövlət Vergi Xidməti - 2793 (1.77%), Dövlət Gömrük Komitəsi - 1113 (0.70%), Fövqəladə Hallar Nazirliyi – 586 (0.37%), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) – 473 (0.30%), İqtisadiyyat Nazirliyi – 434 (0.27%), Dövlət Mineral Xammal Ehtiyyatlarından İstifadə Agentliyi – 288 (0.18%), Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi – 141 (0.09%), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi 70 (0.04%) tərəfindən göstərilib. Bu, 10 dövlət qurumu tərəfindən göstərilmiş xidmətlər “Bakı KOB evi”nə edilmiş ümumi müraciətlərin 88,8%-ni (140216) təşkil edib.
Qeyd edək ki, “Bakı KOB evi”ndə 50-yə yaxın dövlət və özəl qurum tərəfindən sahibkarlara biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan “G2B” və “B2B” xidmətlər göstərilir. Təkcə 2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara 157940 xidmət göstərilib ki, bunun 140556-sı dövlət, 17384-ü isə özəl qurumlar tərəfindən təmin olunub.

Около 89% оказанных услуг оказали 10 государственных учреждений.
В период с января по июнь 2024 года предприниматели обратились в «Бакинский дом МСП» за получением бланка разрешения на осуществление дополнительных грузоперевозок, знака отличия, карт тахографа, сертификата происхождения, а также разрешений на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, связанные с налоговыми и таможенными вопросами, и на использование источников ионизирующего излучения. Также преобладали заявки предпринимателей на получение лицензий и разрешений, сертификатов безопасности пищевых продуктов, оформление аукционов для сдачи помещений в эксплуатацию, а также на осуществление индивидуального учета в системе государственного социального страхования.
Соответствующие услуги предпринимателям предоставляют: Министерство цифрового развития и транспорта – 121122 (76,69%), Государственная служба по антимонопольному регулированию и контролю за потребительским рынком – 13196 (8,36%), Государственная налоговая служба – 2793 (1,77%), Государственный таможенный комитет – 1113 (0,70%), МЧС – 586 (0,37%), агентство по развитию среднего бизнеса (Кобиа) – 473 (0,30%), Министерство экономики – 434 (0,27%), Государственное агентство по использованию минерально-сырьевых ресурсов – 288 (0,18%), Агентство по безопасности пищевых продуктов – 141 (0,09%), Министерство труда и социальной защиты населения – 70 (0,04%). Услуги, предоставленные этими 10 государственными учреждениями, составили 88,8% (140,216) от общего числа обращений в «Бакинский дом МСП».
Отметим, что около 50 государственных и частных организаций предоставляют предпринимателям услуги “G2B” и “B2B”, необходимые для бизнес-деятельности. Только за период с января по июнь 2024 года в «Бакинском доме МСП» предпринимателям было оказано 157 940 услуг, из которых 140 556 предоставлены государственными организациями, а 17 384 – частными.