Bakıda keçirilən Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu çərçivəsində təşkil olunmuş növbəti tədbirdə təhsil-sahibkarlıq əməkdaşlığı, bu çərçivədə yeni təşkilati modellərin yaradılması, elmi yeniliklərin biznesə inteqrasiyası, universitetlərin potensialından istifadə müzakirə edilib.
Qlobal Sahibkarlıq Həftəsi çərçivəsində Bakıda keçirilən Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumunun (SME World Forum 2023) növbəti tədbiri biznes və təhsil arasında əlaqələrə həsr olunub. ADA Universitetinin təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Kiçik Biznes üzrə Beynəlxalq Şuranın (ICSB) dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə rəsmi şəxslər, müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin professor, müəllim və tələbələri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün təhsil-sahibkarlıq əməkdaşlığı, bu əməkdaşlıq çərçivəsində sahibkarlığın dəstəklənməsinin təşkilati modellərinin yaradılması və tətbiqi, elmi yeniliklərin biznesə inteqrasiyası, universitetlərin elmi araşdırma mərkəzlərinin potensialından istifadə, kiçik və orta biznesin tələbatına uyğun ixtisaslı kadrların hazırlanması, biznesin təcrübəsinə əsaslanmaqla ali təhsil müəssisələri üçün praktik təhsil proqramları və metodiki vəsaitlərin hazırlanması məsələləri müzakirə edilib.
Tədbirdə ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, ICSB-nin prezidenti və baş icraçı direktoru Ayman El Tarabişi və İdarə Heyətinin sədri Ki Çan Kim, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Zaur Qardaşov sahibkarlıq və təhsil əməkdaşlığına, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlərə dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində “İrəliyə yeni bir yol: Sahibkarlıq vasitəsilə Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq” və “KOB-lar üçün inkişaf edən tendensiyalar” mövzularında panel müzakirələr təşkil olunub. Müzakirələrə oflayn və onlayn formatda qoşulan Almaniya, Avstraliya, İspaniya, Yaponiya kimi ölkələrin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rəhbər şəxsləri, professor və müəllimləri, ekspertlər təhsil-sahibkarlıq əməkdaşlığına dair trendlər, əməkdaşlıq modelləri, bu əməkdaşlıqdan gözləntilər barədə fikirlərini bölüşüb, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

На очередном мероприятии, организованном в рамках Всемирного форума малого и среднего предпринимательства, прошедшего в Баку, были обсуждены сотрудничество образование-предпринимательство, создание новых организационных моделей, интеграция научных инноваций в бизнес, использование потенциала университетов.
Очередное мероприятие Всемирного форума малого и среднего предпринимательства (SME World Forum 2023), проходящего в Баку в рамках Глобальной недели предпринимательства, посвящено взаимосвязи предпринимательства и образования. В мероприятии, организованном Университетом ADA при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) и Международного совета малого бизнеса (ICSB), приняли участие официальные лица, профессора, преподаватели и студенты различных высших учебных заведений, предприниматели.
На мероприятии обсуждались вопросы образовательно-предпринимательского сотрудничества для достижения Целей устойчивого развития, создания и внедрения организационных моделей поддержки предпринимательства в рамках данного сотрудничества, интеграции научных инноваций в бизнес, использования потенциала научно-исследовательских центров университетов, подготовки квалифицированных кадров в соответствии с потребностями малого и среднего бизнеса, разработки практических образовательных программ и методических пособий для высших учебных заведений на основе опыта ведения бизнеса.
На мероприятии проректор Университета ADA Фариз Исмаилзаде, президент и главный исполнительный директор ICSB Айман Эль Тарабиши и председатель правления Ки Чан Ким, советник председателя правления KOBİA Заур Гардашов поделились своим мнением о сотрудничестве в области предпринимательства и образования, и мерах, проводимых в указанных областях.
В рамках мероприятия были организованы панельные дискуссии на темы «Новый путь вперед: достижение Целей устойчивого развития посредством предпринимательства» и «Развивающиеся тенденции для МСП». Руководители, профессора и преподаватели ведущих высших учебных заведений таких стран, как Германия, Австралия, Испания, Япония, присоединившиеся к обсуждениям в офлайн и онлайн форматах, эксперты поделились мнениями о тенденциях в области сотрудничества образование-предпринимательство, моделях сотрудничества, ожиданиях от этого сотрудничества, ответили на вопросы участников.