Bu il Bakının ev sahibliyi etdiyi Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumunda KOB-ların dəstəklənməsi və inkişafı sahəsində ən yaxşı təcrübələrə, institusional tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə, maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanlara, gənc və qadın sahibkarlığın təşviqinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakıda Qlobal Sahibkarlıq Həftəsi çərçivəsində Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu (SME World Forum 2023) keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Kiçik Biznes üzrə Beynəlxalq Şuranın (ICSB) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, biznes assosiasiyalar və iş adamları iştirak ediblər.
Tədbirin məqsədi kiçik və orta biznesin dəstəklənməsi və inkişafı sahəsində ən yaxşı təcrübənin öyrənilməsi, institusional tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanların müəyyən edilməsi, gənc sahibkarlığın təşviqi, eləcə də Azərbaycanın əlverişli biznes mühitini və potensial investisiya imkanlarını geniş auditoriyaya tanıtmaqdır.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, ICSB-nin prezidenti və baş icraçı direktoru Ayman El Tarabişi, İCSB-nin İdarə Heyətinin sədri Ki Çan Kim, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Moldovanın Sahibkarlığın İnkişafı Təşkilatının direktoru Dumitru Pintea, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının prezidenti Manuela Traldi, Türkiyə Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyinin (TÜMSİAD) prezidenti Yaşar Doğan dünyada və ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafı, KOB-ların ÜDM-də, məşğulluqda və ixracda artan rolu, müxtəlif ölkələrdə KOB-ların dəstəklənməsi tədbirləri barədə məlumat veriblər.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycanda kiçik biznes və sahibkarlıq”, “KOB-ların rəqəmsal transformasiyası və xarici ticarət”, “Qadınların və gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinin gücləndirilməsi” mövzularında panel müzakirələr də təşkil ediləcək.
Qeyd edək ki, 13-16 noyabr tarixlərində Bakıda keçirilən Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Dünya Forumu çərçivəsində “XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi”ndə "Gələcək sahibkarların hazırlanması” mövzusunda tədbir, ADA Universitetində isə biznes və təhsil arasında əlaqələrə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub.

В Баку состоялся Всемирный форум малого и среднего предпринимательства
В этом году на Всемирном форуме малого и среднего предпринимательства, организованном в Баку, состоялся обмен мнениями о лучших практиках в области поддержки и развития МСП, расширении институционального партнерства, новых возможностях для сотрудничества между заинтересованными сторонами, продвижении молодежного и женского предпринимательства.
В Баку в рамках Глобальной недели предпринимательства состоялся Всемирный форум малого и среднего предпринимательства (SME World Forum 2023).
В мероприятии, организованном при поддержке Министерства экономики, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) и Международного совета малого бизнеса (ICSB), приняли участие официальные лица, представители международных организаций, бизнес-ассоциаций и предприниматели.
Целью мероприятия является изучение передового опыта в области поддержки и развития малого и среднего бизнеса, расширения институционального партнерства, выявления новых возможностей сотрудничества между заинтересованными сторонами, продвижения молодежного предпринимательства, а также ознакомление с благоприятной бизнес-средой Азербайджана и потенциальными инвестиционными возможностями для широкой аудитории.
Выступившие на форуме заместитель министра экономики Сахиб Мамедов, президент и главный исполнительный директор ICSB Айман Эль Тарабиши, председатель правления ICSB Ки Чан Ким, председатель правления KOBİA Орхан Маммадов, директор Организации по развитию предпринимательства Молдовы Думитру Пинтеа, представители Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана) Мамед Мусаев, президент Итало-азербайджанской торговой палаты Мануэла Тральди, президент Ассоциации промышленников и предпринимателей Турции (TÜMSİAD) Яшар Доган проинформировали о развитии предпринимательства в мире и в нашей стране, растущей роли МСП в ВВП, занятности и экспорте, а также о мерах поддержки МСП в разных странах.
В рамках мероприятия будут организованы панельные дискуссии на темы «Малый бизнес и предпринимательство в Азербайджане», «Цифровая трансформация МСП и внешняя торговля», «Усиление предпринимательской активности женщин и молодежи».
Отметим, что в рамках Всемирного форума малого и среднего предпринимательства, проходившего в Баку 13-16 ноября, в «Международном центре образования и инноваций «XXI Əsr» было организовано мероприятие на тему «Обучение будущих предпринимателей», а в Университете ADA было организовано мероприятие, посвященное взаимосвязи бизнеса и образования.