"Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı - 2023" layihəsi uğurla başa çatıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən birgə həyata keçirilən "Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı - 2023" layihəsi uğurla başa çatıb. Layihənin məqsədi kəndlərdə sahibkarlığın və turizmin inkişafını dəstəkləmək, məşğulluq imkanlarını artırmaq və regionların iqtisadi inkişafına töhfə verməkdir.
Layihə çərçivəsində Gəncə və Göygöl şəhərlərindən seçilən şəxslər turizm sahəsində sahibkarlıq fəaliyyətinə başlaması üçün KOBİA və Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən biznes planın hazırlanması, mühasibatlıq, qonaq evlərinin idarə edilməsi, “Booking.com” və “Airbnb.com” platformalarından qonaq qəbulu üzrə təlimlərə cəlb ediliblər.
Təlimləri uğurla tamamlayan 15 layihə iştirakçısı Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən “Aqroturizm” istiqaməti üzrə kənd qonaq evlərinin yaradılması üçün zəruri avadanlıqlarla təmin olunublar.

Проект «Развитие предпринимательства и самозанятости в селах – 2023» успешно завершен.
Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), Государственное Агентство Занятости при Министерстве Труда и Социальной Защиты и Государственное Агентство по Туризму совместно реализовали проект «Развитие предпринимательства и самозанятости в сельской местности - 2023».
Цель проекта - поддержать развитие предпринимательства и туризма в сельской местности, увеличить возможности трудоустройства и способствовать экономическому развитию сельских районов.
В рамках проекта были отобраны лица из городов Гянджа и Гейгель для начала предпринимательской деятельности в сфере туризма, которые прошли обучение по разработке бизнес-плана, бухгалтерскому учету, управлению гостевыми домами, приему гостей через платформы «Booking.com» и «Airbnb.com», организованное KOBİA и Государственным Агентством по Туризму.
15 участников проекта, успешно прошедших обучение, были обеспечены необходимым оборудованием для создания сельских гостевых домов по направлению «Агротуризм» Государственным Агентством Занятости.