Sahibkarların "yaşıl layihə"ləri KOBİA tərəfindən dəstəklənir
“Yaşıl biznes”lər dayanıqlı istehsala nail olunmasında, resurs və enerji səmərəliliyinin artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Sahibkarların “yaşıl layihə”ləri müxtəlif dövlət dəstəyi mexanizmləri vasitəsilə, o cümlədən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.
“Yaşıl layihə”ləri olan sahibkarlıq subyektləri qrant, “Startap” şəhadətnaməsi, daxili bazar araşdırmasının aparılması, təlim, sərgilərə çıxış kimi dəstək alətləri üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
İndiyədək KOBİA tərəfindən KOB-ların “yaşıl layihə”lərinin inkişaf etdirilməsinə və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidə töhfə verə biləcək 19 layihəyə qrant ayrılıb, 10-a yaxın “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Belə ki, KOB subyektlərinin bərpa olunan enerji qaynaqlarından elektrik enerjisi istehsal edə bilən şarj stansiyasının və şarj cihazının istehsalı, bunun üçün lazım olan proqram təminatının hazırlanması, aşağı temperaturlu geotermal suların istiliyindən səmərəli yolla elektrik və istilik enerjisinin alınması, smart polimer kompozisiya materiallarından istifadə etməklə binalarda enerji sərfiyyatının azaldılması, “ağıllı suvarma” texnologiyasının yaradılması və onun praktiki fəaliyyətinin araşdırılması, ekoloji R2 (Responsible Recycling) sertifikatının alınmasına dəstək, atmosferdən suyun əldə edilməsi üçün innovativ su generatorunun istehsalı və satışı, tullantıların ağıllı yolla toplanması və emalı, yeni tipli külək enerjisi turbinlərinin hazırlanması və s. layihələrə Agentlik tərəfindən 338 min manatdan çox qrant ayrılıb. Alternativ içməli su mənbəyinin yaradılması, üzvü tullantıları emal edərək yem istehsalında istifadə oluna biləcək protein, yağ və yüksək verimli gübrənin istehsalı, kənd təsərrüfatında suvarma səmərəliliyinin artırılması üçün ağıllı su depolayıcı materialın hazırlanması və s. layihələr üçün KOB subyektlərinə vergi güzəştini nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnamələri verilib.
Təkrar emal və tibbi tullantıların zərərsizləşdirilməsinə dair sahibkarların müraciəti əsasında daxili bazar araşdırmaları aparılıb.
Eyni zamanda KOBİA tərəfindən sahibkarlara “yaşıl iqtisadiyyat” ilə bağlı təlim və məsləhət xidmətləri göstərilib. Təkcə 2024-cü ildə Agentlik Bakı şəhərində, Lənkəran, Şəki və Xaçmaz rayonlarında 140-a yaxın KOB subyektinin iştirakı ilə “Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl biznes”, “Yaşıl maliyyələşmə”, “Yaşıl innovasiyaların inkişafında mövcud imkanlar, çətinlik və perspektivlər” mövzularında təlim, seminar və maarifləndirmə tədbirləri təşkil edib.
Sahibkarların yaşıl layihələrinin Agentliyin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə keçirilən müxtəlif sərgi və yarmarkalara çıxarılmasına da dəstək göstərilib.
Biznes subyektlərinin ətraf mühitə təsirini ölçmək, istifadə etdikləri resurslardan istifadənin səmərəliliyini qiymətləndirmək məqsədilə Agentlik tərəfindən sahibkarlar üçün özünüqiymətləndirmə platforması (https://yb.smb.gov.az/) yaradılıb. Biznes subyektləri bu platformada qeydiyyatdan keçərək müvafiq sualları cavablandırmaqla enerji və sudan nə dərəcədə səmərəli istifadə etdiklərini, tullantıların effektiv idarə olunması və ətraf mühitə təsirlərini qiymətləndirərək zəif nöqtələrini müəyyən edə və onların aradan qaldırılması üçün zəruri tədbirlər görə bilərlər.

Support for entrepreneurs' "Green Projects" by KOBİA
"Green businesses" play a significant role in achieving sustainable production and increasing resource and energy efficiency.
Entrepreneurs' "green projects" are supported through various government assistance mechanisms, including the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
Business entities with "green projects" can apply to KOBİA for support tools such as grants, "Startap" certificate, internal market research, training, and access to exhibitions. Up to date, KOBİA has allocated grants to 19 projects that contribute to the development of "green projects" and the transition to a "green economy," and has issued nearly 10 "Startap" certificates. For instance, KOBİA has allocated over 338,000 manat in grants for projects such as the production of charging stations and chargers that can generate electricity from renewable energy sources, the development of necessary software for this purpose, the efficient extraction of electricity and heat from low-temperature geothermal water, reducing energy consumption in buildings using smart polymer composite materials, creating and researching "smart irrigation" technology, supporting the acquisition of the ecological R2 (Responsible Recycling) certification, the production and sale of innovative water generators for extracting water from the atmosphere, smart waste collection and processing, and the development of new types of wind turbines. Additionally, "Startap" certificates with tax benefits have been issued for projects such as creating alternative sources of drinking water, processing organic waste into protein, oil, and high-efficiency fertilizers for feed production, and developing smart water storage materials for improving irrigation efficiency in agriculture. Based on entrepreneurs' requests, internal market research has been conducted on recycling and the disposal of medical waste.
Furthermore, KOBİA has provided entrepreneurs with training and consulting services related to the "green economy."
In 2024 alone, the Agency organized training, seminars, and awareness-raising events on topics such as "Green Economy and Green Business," "Green Financing," and "Opportunities, Challenges, and Perspectives in the Development of Green Innovations" with the participation of about 140 SMBs in Baku, Lankaran, Sheki, and Khachmaz. Support has also been provided for showcasing entrepreneurs' green projects at various exhibitions and fairs organized and supported by the Agency.
To measure the environmental impact of business entities and assess the efficiency of resource use, the Agency has created a self-assessment platform for entrepreneurs (https://yb.smb.gov.az/). On this platform, business entities can register, answer relevant questions, and evaluate how effectively they use energy and water, manage waste, and impact the environment, identify weak points, and take necessary measures to address them.