Sahibkarların "yaşıl layihə"ləri KOBİA tərəfindən dəstəklənir
“Yaşıl biznes”lər dayanıqlı istehsala nail olunmasında, resurs və enerji səmərəliliyinin artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Sahibkarların “yaşıl layihə”ləri müxtəlif dövlət dəstəyi mexanizmləri vasitəsilə, o cümlədən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.
“Yaşıl layihə”ləri olan sahibkarlıq subyektləri qrant, “Startap” şəhadətnaməsi, daxili bazar araşdırmasının aparılması, təlim, sərgilərə çıxış kimi dəstək alətləri üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
İndiyədək KOBİA tərəfindən KOB-ların “yaşıl layihə”lərinin inkişaf etdirilməsinə və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidə töhfə verə biləcək 19 layihəyə qrant ayrılıb, 10-a yaxın “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Belə ki, KOB subyektlərinin bərpa olunan enerji qaynaqlarından elektrik enerjisi istehsal edə bilən şarj stansiyasının və şarj cihazının istehsalı, bunun üçün lazım olan proqram təminatının hazırlanması, aşağı temperaturlu geotermal suların istiliyindən səmərəli yolla elektrik və istilik enerjisinin alınması, smart polimer kompozisiya materiallarından istifadə etməklə binalarda enerji sərfiyyatının azaldılması, “ağıllı suvarma” texnologiyasının yaradılması və onun praktiki fəaliyyətinin araşdırılması, ekoloji R2 (Responsible Recycling) sertifikatının alınmasına dəstək, atmosferdən suyun əldə edilməsi üçün innovativ su generatorunun istehsalı və satışı, tullantıların ağıllı yolla toplanması və emalı, yeni tipli külək enerjisi turbinlərinin hazırlanması və s. layihələrə Agentlik tərəfindən 338 min manatdan çox qrant ayrılıb. Alternativ içməli su mənbəyinin yaradılması, üzvü tullantıları emal edərək yem istehsalında istifadə oluna biləcək protein, yağ və yüksək verimli gübrənin istehsalı, kənd təsərrüfatında suvarma səmərəliliyinin artırılması üçün ağıllı su depolayıcı materialın hazırlanması və s. layihələr üçün KOB subyektlərinə vergi güzəştini nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnamələri verilib.
Təkrar emal və tibbi tullantıların zərərsizləşdirilməsinə dair sahibkarların müraciəti əsasında daxili bazar araşdırmaları aparılıb.
Eyni zamanda KOBİA tərəfindən sahibkarlara “yaşıl iqtisadiyyat” ilə bağlı təlim və məsləhət xidmətləri göstərilib. Təkcə 2024-cü ildə Agentlik Bakı şəhərində, Lənkəran, Şəki və Xaçmaz rayonlarında 140-a yaxın KOB subyektinin iştirakı ilə “Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl biznes”, “Yaşıl maliyyələşmə”, “Yaşıl innovasiyaların inkişafında mövcud imkanlar, çətinlik və perspektivlər” mövzularında təlim, seminar və maarifləndirmə tədbirləri təşkil edib.
Sahibkarların yaşıl layihələrinin Agentliyin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə keçirilən müxtəlif sərgi və yarmarkalara çıxarılmasına da dəstək göstərilib.
Biznes subyektlərinin ətraf mühitə təsirini ölçmək, istifadə etdikləri resurslardan istifadənin səmərəliliyini qiymətləndirmək məqsədilə Agentlik tərəfindən sahibkarlar üçün özünüqiymətləndirmə platforması (https://yb.smb.gov.az/) yaradılıb. Biznes subyektləri bu platformada qeydiyyatdan keçərək müvafiq sualları cavablandırmaqla enerji və sudan nə dərəcədə səmərəli istifadə etdiklərini, tullantıların effektiv idarə olunması və ətraf mühitə təsirlərini qiymətləndirərək zəif nöqtələrini müəyyən edə və onların aradan qaldırılması üçün zəruri tədbirlər görə bilərlər.

«Зелёные бизнесы» играют ключевую роль в достижении устойчивого производства и повышении эффективности использования ресурсов и энергии.
«Зелёные проекты» поддерживаются с помощью различных механизмов государственной помощи, в том числе через Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA).
Субъекты предпринимательства, реализующие «зелёные проекты», могут обращаться в KOBİA за такими инструментами поддержки, как гранты, сертификат «Стартап», исследование рынка, обучение и участие в выставках. На сегодняшний день KOBİA выделило гранты на 19 разработок, которые способствуют развитию «зелёных проектов» и переходу к «зелёной экономике», а также выдало около 10 сертификатов «Стартап». Так, Агентство выделило более 338 тысяч манатов на такие проекты, как производство зарядных станций и устройств, которые могут генерировать электричество из возобновляемых источников энергии; разработку необходимого программного обеспечения; эффективное извлечение электро- и тепловой энергии из низкотемпературных геотермальных вод; снижение энергопотребления в зданиях с использованием умных полимерных композитных материалов; создание и исследование технологий «умного орошения»; поддержку получения экологического сертификата R2 (Ответственная переработка); производство и продажу инновационных водных генераторов для получения воды из атмосферы; умный сбор и переработку отходов; разработку новых типов ветряных турбин.
Кроме того, для таких проектов, как создание альтернативных источников питьевой воды, переработка органических отходов в белок, масло и высокоэффективные удобрения для производства кормов, разработка умных материалов для улучшения эффективности орошения в сельском хозяйстве, предпринимателям были выданы сертификаты «Стартап», предусматривающие налоговые льготы. По запросам предпринимателей проведены исследования внутреннего рынка по вопросам переработки и утилизации медицинских отходов.
Кроме того, KOBİA также проводило обучение и консультации по вопросам «зелёной экономики» для предпринимателей.
В 2024 году Агентство организовало около 140 тренингов, семинаров и образовательных мероприятий на темы «Зелёная экономика и зелёный бизнес», «Зелёное финансирование», «Существующие возможности, трудности и перспективы развития “зелёных” инноваций» в Баку, Ленкорани, Шеки и Хачмазе с участием субъектов МСП. Также была оказана поддержка в продвижении «зелёных проектов» предпринимателей на различных выставках и ярмарках, организованных и поддерживаемых Агентством. Для оценки воздействия бизнеса на окружающую среду и эффективности использования ресурсов Агентство создало платформу самодиагностики для предпринимателей (https://yb.smb.gov.az/). На этой платформе бизнес-субъекты могут зарегистрироваться, ответить на соответствующие вопросы и оценить эффективность использования энергии и воды, управления отходами и влияния на окружающую среду, выявить слабые места и принять необходимые меры для их устранения.