Sahibkarlara xidmət sahəsində Azərbaycanın nümunəvi modeli kimi KOB evləri barədə qurumun saytında məlumat paylaşılıb.
Azərbaycanın KOB evi modeli beynəlxalq səviyyədə uğur əldə edib. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzinin keçirdiyi müsabiqədə ekspertlər tərəfindən KOB evləri qabaqcıl innovativ təcrübələrdən biri kimi qiymətləndirilib və Azərbaycanın nümunəvi modeli kimi qurumun saytında paylaşılıb (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzinin saytında 2003-cü ildən ideyaların və yeniliklərin paylaşıldığı bölmə fəaliyyət göstərir. Burada dünyanın 90-a yaxın ölkəsində mövcud olan innovasiyalar barədə məlumatlar qeyd olunur ki, onların arasında Kiçik və Orta Biznesi İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturuna daxil olan KOB evləri də yer alır.
Saytda dərc olunmuş məlumatda KOB evləri biznesin planlaşdırılması, biznesə başlanması, biznesin idarə edilməsi və inkişafı üzrə KOB-lara xidmətlər təqdim edən bir pəncərə mərkəzi kimi təqdim edilir. KOB sektorunun inkişafına töhfə vermək üçün dövlət və özəl qurumların imkanlarının bir platformada birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsi unikal təşəbbüs kimi qiymətləndirilir.
Qeyd edək ki, İƏİT-in 2011-ci ildə yaradılmış Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi dövlət sektorunda qabaqcıl innovasiyaların tətbiqinə və təbliğinə dəstək verən qlobal forumdur. Mərkəz dövlətlərə dəstək məqsədilə qabaqcıl innovativ təcrübələr, yeni ideyalar, biliklər, alətlər və əlaqə vasitələrini paylaşan platforma rolunu oynayır.

Information about SMB houses as an exemplary model of Azerbaijan in the field of entrepreneurship services was published on the organization's website.
The SMB House model from Azerbaijan has gained international recognition and success. SMB houses were evaluated as one of the advanced innovation practices in the competition conducted by the OECD's Observatory of Public Sector Innovation, experts and shared it on the organization's website as an exemplary model of Azerbaijan (https://oecd-opsi.org/innovations/single-support-service-model-for-smes-sme-house/).
The website of the Observatory of Public Sector Innovation has featured a section dedicated to sharing ideas and innovations since 2003. This section highlights innovations from nearly 90 countries, including the SMB houses managed by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) in Azerbaijan.
The website presents SMB houses as comprehensive centers offering a range of services to small and medium-sized enterprises, including business planning, startup support, management, and business development. The integration and coordination of public and private sector resources on a single platform to contribute SMB sector growth is recognized as a distinctive and innovative approach.
It worth noting that the OECD Observatory of Public Sector Innovation, established in 2011, is a global forum that supports the implementation and promotion of advanced innovations in the public sector.