Yaxın vaxtlarda Azərbaycanda nəqliyyat vasitələrini evakuasiya etdirmək istəyən sürücülər üçün yeni mobil tətbiq - “Avto-SOS” istifadəyə veriləcək. Bu startap layihəsinə görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) "SOS Avto" MMC-yə “Startap” şəhadətnaməsi təqdim edib.
“SOS Avto” MMC-nin təsisçisi Hikmət Abdullayev “Azərbaycan iqtisadiyyatı” Teleqram kanalına bildirib ki, avtomobilin evakuasiyasına ehtiyac yarandığı zaman həm həmin avtomobilin, həm də evakuatorun sürücüsü müəyyən çətinliklərlə qarşılaşır. Belə ki, bəzi hallarda sifariş qəbul edildikdən sonra tərəflər çətin tapılan küçə və dalanların müəyyən edilməsi üçün bir-biri ilə əlaqə yaratmaq, bəzi məsələləri aydınlaşdırmaq istədikdə buna nail ola bilmirlər. Nəticədə müştəri həm evakuatoru uzun müddət gözləməyə məcbur olur, həm də sifariş etdiyi evakuatorun hərəkət trayektoriyasını izləyə bilmir. “Avto-SOS” mobil tətbiqi isə bu problemləri aradan qaldıracaq. Mobil tətbiq vasitəsilə yanacaq problemi ilə qarşılaşan avtomobillərə yanacağın, eləcə də təkərlərin çatdırılması, sazlanması, yaxud dəyişdirilməsi, güc qaynağı problemi yaranan avtomobillərə akkumulyatorların çatdırılması, yaxud akkumulyatorun yenidən işə salınması xidmətlərinin də təklif edilməsi nəzərdə tutulur.
Sürücülər mobil tətbiqdən istifadəyə görə ödəniş etməyəcəklər. Mobil əlavədən istifadə edən sürücülər hətta bonus da qazana biləcəklər.

A new mobile application "Avto-SOS" has been developed for drivers
In the near future, a new mobile application, "Avto-SOS," will be launched in Azerbaijan for drivers seeking to place the  the towing service  of their transport means.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) has issued a "Startup" certificate to SOS Avto LLC for this project. The founder of "SOS Avto" LLC, Hikmet Abdullayev, told the "Azerbaijan economy" Telegram channel that whenever there is a need to tow an automobile, both the driver of the car and the tow truck driver often face certain difficulties. As it is, after accepting an order, it can be difficult for them to contact each other to clarify certain issues or to identify hard-to-reach streets or alleys. As a result, customers have to wait a long time for a tow truck or are unable to track the movement of the tow truck they have ordered. The "Avto-SOS" mobile application will eliminate these problems. Using the mobile app, the service will also deliver fuel to vehicles experiencing fuel problems, tuning, replace, and deliver tires, provide batteries, and jumpstart vehicles experiencing power problems.
Drivers will not have to pay a fee to use the mobile app. Besides, drivers who use the app will be eligible to receive bonuses.