Startaplara dəstək üçün dövlət və özəl sektor əməkdaşlığı çərçivəsində yeni layihəyə start verilib
Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə vermək, yerli startapların layihələrini investorlara təqdim etməsinə və xarici bazarlara çıxmasına dəstək olmaq, əlaqələrini genişləndirmək məqsədilə dövlət və özəl sektorun iştirakı ilə növbəti tədbir keçirilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) tərəfdaşlığı və “Özbahçeci İnvest Club”un təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “İnvestisiya turu” adlı tədbirdə 50-dən çox yerli və xarici investor, iş adamları iştirak edib.
Tədbirdə altı yerli startap layihəsini potensial investorlara təqdim edib. Layihələr investorlar tərəfindən maraqla qarşılanıb. İnvestorlar tərəfindən seçilən ən yaxşı layihəyə texniki və mentorluq dəstəyi göstəriləcək. Ümumilikdə isə bütün iştirakçılara təşəkkürnamələr təqdim edilib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və “Özbahçeci İnvest Club”un prezidenti Turan Özbahçeci tədbirdə çıxış ediblər. Çıxışlarda ölkəmizdə startap ekosisteminin inkişafı, bu istiqamətdə dəstək tədbirləri, o cümlədən KOBİA-nın dəstək alətləri, gənc və innovativ sahibkarlıq təşəbbüslərinin dəstəklənməsi sahəsində dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı barədə məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində KOBİA və “Özbahçeci İnvest Club” arasında əməkdaşlıq haqqında Niyyət Protokolu da imzalanıb. Sənəd Azərbaycan startaplarının inkişafı üçün əməkdaşlıq məsələlərini, o cümlədən birgə təlim proqramlarını, mentorluq xidmətini, startaplar və kiçik biznes üçün digər dəstək tədbirlərini nəzərdə tutur.

To contribute to the development of Azerbaijan's innovation ecosystem, support local startups in presenting their projects to investors, and facilitate their entry into foreign markets, the next event is held with the participation of both the public and private sectors.
At the "Investment Tour" event, organized by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) in partnership with the "Özbahçeci Investment Club," over 50 local and international investors and businesspeople participated.
At the event, six local startup projects were presented to potential investors. The projects were met with significant interest from the investors. The best project selected by the investors will be awarded with technical and mentorship support. Overall, all participants received letters of acknowledgment.
The Chairman of the Management Board of the KOBİA, Orkhan Mammadov, and the President of the Özbahçeci Investment Club, Turan Özbahçeci, both delivered speeches at the event. In their speeches, they laid out information on the development of the startup ecosystem in our country, support measures in this area, including the SMBDA's support tools, and public-private sector collaboration in supporting young and innovative entrepreneurial initiatives. During the event, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the KOBİA and the “Özbahcheci Investment Club”. The document outlines collaborative efforts for the development of Azerbaijani startups, including joint training programs, mentorship services, and other support measures for startups and small businesses.