Azərbaycan və Ukrayna sahibkarları arasında görüş keçirilib
Azərbaycanda səfərdə olan 20-yə yaxın Ukrayna iş adamı yerli sahibkarlar və biznes assosiasiyaların nümayəndələri ilə görüşüb.
“Bakı KOB evi”ndə təşkil olunmuş tədbirdə Ukraynanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yuri Qusev, “CEO Club London”nun prezidenti Sergey Qaydaçuk, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Zöhrab Qədirov iştirak ediblər.
Görüşdə ölkəmizdə biznes və investisiya qoyuluşu imkanları, sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri və iş adamları arasında əməkdaşlıq perspektivləri barədə məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

B2B meetings between entrepreneurs have taken place, cooperation opportunities were discussed.
About 20 Ukrainian businessmen who are on a visit to Azerbaijan have met with local entrepreneurs and representatives of business associations.
Mr. Yuri Gusev, the Ambassador of Ukraine to Azerbaijan, Mr. Sergey Gaydachuk, the President of the “CEO Club London”, Mr.Orhan Mammadov, the Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), and Mr. Zohrab Qadirov, the Deputy Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO attended the event organized at the "Baku SMB House".
During the meeting, information on business and investment opportunities in our country, the support measures available for entrepreneurs as well as the prospects for collaboration among businesspeople was provided, and questions of interest were also addressed.
Within the framework of the event, B2B meetings were also held between Azerbaijani and Ukrainian entrepreneurs.