KOB evləri – operativlik, şəffaflıq və rahatlığın birləşdiyi məkan - REPORTAJ
Böyük müəssisələrə nisbətən daha çox dəstəyə, həssas yanaşmaya ehtiyac duyan mikro, kiçik və orta sahibkarlar əvvəllər biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün haraya və necə müraciət edəcəklərini bilmir və ya sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı müxtəlif qurumlara üz tuturdular. Bu isə vaxt itkisinə səbəb olurdu. Biznesə göstərilən dövlət xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, bu xidmətlərə asan və rahat çıxışın təmin olunması, sahibkar məmnunluğunun artırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturunda kiçik və orta biznes evlərinin (KOB evləri) yaradılması sahibkarların vahid məkanda xidmət ala bilməsini təmin etdi.
KOB evlərinin əsas məqsədi operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət və rahatlıq prinsiplərinə uyğun olaraq dövlət (“G2B”) və özəl (“B2B”) qurumların xidmətlərinin sahibkarlara vahid məkanda təqdim edilməsidir. KOB evləri ehtiyac duyduğu xidmətləri haradan alacağını bilməyən sahibkarların sadəcə bir ünvana gedərək lazımi xidmətləri almasına imkan verməklə yanaşı, onların vaxtına qənaət edir, əməliyyat xərclərini azaldır. Xidmətlərin şəffaf və operativ təşkili sahibkar məmnunluğunu artırır, xidmət səviyyəsini ölçüləbilən edir, sahibkarların daha çox biznesin inkişafı məsələlərinə fokuslanmasına şərait yaradır.
Sahibkarlar KOB evlərinə biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan sahibkarlıq fəaliyyətinin qeydiyyatı, lisenziya, icazə və digər lazımi sənədlərin alınması, biznes planın hazırlanması, güzəştli maliyyə vəsaitlərinə çıxış, vergi, gömrük, kommunal, bank, sığorta, notarius və digər xidmətlər üçün müraciət edə bilərlər.
Hazırda ölkədə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində olmaqla, üç KOB evi fəaliyyət göstərsə də, onlar, əslində, üç deyil, daha çox şəhər və rayonun biznes subyektinə xidmət edir.
Azərbaycan modeli dünyanın qabaqcıl innovativ təşəbbüsləri sırasında
Azərbaycanın KOB evi modeli biznes sahəsində dünyanın qabaqcıl innovativ təşəbbüsləri sırasında yer alıb. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) 2011-ci ildə yaradılmış və dövlət sektorunda qabaqcıl innovasiyaların tətbiqinə, təbliğinə dəstək verən qlobal forumu sayılan Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi (OPSI) Azərbaycanın KOB evi modelini qabaqcıl innovativ təcrübələrdən biri kimi qiymətləndirərək onu nümunəvi model olaraq qəbul edib.
KOBİA-nın Katibliyinin rəhbəri Elmar İsayevin sözlərinə görə, OPSI-ın keçirdiyi müsabiqə çərçivəsində dünyanın bir çox ölkəsindən olan müraciətlərə baxılıb və qurumun ekspertləri Azərbaycanın KOB evlərinin fəaliyyətini innovativ təşəbbüs kimi dəyərləndiriblər: “Qurum dövlət və özəl qurumların imkanlarının vahid məkanda – KOB evlərində birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsini unikal model kimi qiymətləndirir. Sahibkarlar və ya öz biznesini qurmaq istəyən şəxslər biznesin planlaşdırılması, biznesə başlanması, biznesin idarə edilməsi və inkişafı mərhələləri üzrə dövlət və özəl qurumlar tərəfindən göstərilən xidmətlər üçün KOB evlərinə müraciət edə bilərlər. Mərkəzin məlumatında qeyd edilir ki, sahibkarlar KOB evlərində, həmçinin, KOB inkişaf mərkəzlərinin təlim və məsləhət xidmətlərindən, Startap İnkişaf Mərkəzinin imkanlarından faydalana, mərkəzlərdə fəaliyyət göstərən KOB dostlarına yaxınlaşmaqla bizneslə bağlı onları maraqlandıran suallara rahat və asan şəkildə cavab ala bilərlər. Məlumatda OPSI-ın ekspertləri tərəfindən KOB evi modelinin niyə unikal və innovativ layihə kimi seçilməsi məsələsinə də aydınlıq gətirilir. Belə ki, KOB-ların inkişafını dəstəkləyən kompleks xidmət təminatı, effektiv əlaqələndirmə, ehtiyaclara uyğun çevik yanaşma, iştirakçılıq və inklüzivlik modelin fərqləndirici xüsusiyyətləri hesab olunur. Bildirilir ki, KOB evləri sahibkarlar üçün vaxt və əməliyyat xərclərinin azaldılmasına, xidmət təminatı sahəsində vahid məkan prinsipi əsasında biznes prosesinin daha da sadələşməsinə imkan verən unikal modeldir. KOB evləri, həmçinin, biznes ekosistemi üçün əhəmiyyətli olan dövlət qurumları arasında koordinasiyanın, eləcə də dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığın güclənməsinə öz töhfəsini verir”.
KOB evləri həftənin 5 günü ərzində səhər saat 9-dan axşam saat 18.00-a kimi sahibkarlara yüksək səviyyədə xidmət göstərir. Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmətin göstərilməsi təmin edilib. Bu xidmətlərin 268 minə yaxını dövlət qurumları, 32 mindən çoxu isə özəl qurumlar tərəfindən göstərilib. Həmin dövrdə sahibkarlar KOB evlərinə daha çox yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, mənşə sertifikatlarının alınması, vergi və gömrük məsələlərinin həll edilməsi, kommunal xidmətlər və s. ilə əlaqədar müraciət ediblər.
KOB evlərində xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün müraciət edənlərin məmnunluq səviyyəsi də ölçülür. Buradakı xidmətlərdən faydalanan sahibkarların məmnunluq səviyyəsi 98% qiymətləndirilir.
“Texno park” MMC-nin nümayəndəsi Fərhad Hüseynzadə “Bakı KOB evi”nə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən verilən mənşə sertifikatını almaq üçün müraciət edib. “Bakı KOB evi”nin fəaliyyətindən çox razıyam. Buraya, demək olar ki, tez-tez gəlirəm. KOB evində həmişə çox xoş münasibət görmüşəm, əməkdaşlar çox diqqətlidirlər və müraciəti qısa zaman ərzində cavablandırırlar”,- deyən müsahibimiz KOB evlərinin ölkədə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının sürətlənməsinə təkan verəcəyini deyir.
Logistika sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkar İlham Mirzəyev KOB evinə icazə blanklarının alınması üçün gəlib. KOB evinin işçilərinin müraciət edənlərə çox yüksək səviyyədə xidmət göstərdiyini deyən sahibkar xidmətlərin keyfiyyətindən çox məmnundur: “Yaxın vaxtlarda Türkmənistan və Özbəkistana yük maşınları yola salmalıyam. Bunun üçün icazə blanklarını KOB evində fəaliyyət göstərən aidiyyəti qurumdan alıram. “Bakı KOB evi” açılandan buraya müraciət edirəm. İndiyədək hər hansı bir çətinliklə qarşılaşmamışam. Müraciətlərimizə qısa zaman ərzində baxılır, icazə blanklarını elə yerindəcə götürə bilirik. Bizim buradakı işimizin həll edilməsi 10-15 dəqiqə zaman alır. Belə yüksək xidmətə görə hər kəsə təşəkkürümüzü bildiririk”.
“Fərqlənmə nişanı” almaq üçün “Bakı KOB evi”nə üz tutan Rəşad Manafov artıq iki ilə yaxındır ki, bu qurumun xidmətindən faydalanır. Onun sözlərinə görə, əvvəllər “Fərqlənmə nişanı”nı alarkən müəyyən problemlərlə üzləşsə də, hazırda heç bir çətinliyi yoxdur: “Nişanı heç bir problem olmadan, 15 dəqiqə ərzində, növbəsiz aldım. Xidmət zamanı yalnız dövlət rüsumunu ödədim”.
Ramiz Ağayev isə “Bakı KOB evi”ndə Dövlət Vergi Xidmətinin xidmətindən istifadə edib: “Artıq ikinci dəfədir ki, KOB evinin fəaliyyətindən istifadə edirəm. Birinci dəfə taksi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün müraciət etmişdim, xidmətdən məmnun qalmışdım. İkinci dəfə vergi xidməti almaq üçün gəlmişəm, yenə də nəticədən məmnunam. Mənə qısa zamanda, yüksək səviyyədə xidmət göstərildi. Azərbaycanın hər yerində KOB evləri kimi xidmət mərkəzlərinin olmasını çox istərdim”.

Дома МСП – оперативность, прозрачность и удобство в одном месте - РЕПОРТАЖ
Микро, малые и средние предприниматели, которые нуждаются в большей поддержке и чутком подходе по сравнению с крупными предприятиями, ранее не знали, куда и как обращаться для создания и развития бизнеса или обращались в различные организации, связанные с предпринимательской деятельности. Это приводило к потере времени. С целью повышения качества государственных услуг для бизнеса, обеспечения простого и комфортного доступа к этим услугам и улучшения уровня удовлетворенности предпринимателей в рамках структуры Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), находящегося в подчинении Министерства Экономики, были учреждены дома малого и среднего бизнеса (дома МСП), что предоставило возможность предпринимателям получать услуги в одном месте.
Основная цель домов МСП предоставление государственных («G2B») и частных («B2B») услуг предпринимателям в одном месте в соответствии с принципами оперативности, прозрачности, вежливости, ответственности и удобства. Дома МСП, помимо предоставления предпринимателям возможности получать необходимые услуги в одном месте, экономят их время и уменьшают операционные расходы.
Прозрачная и оперативная система обслуживания повышает удовлетворенность предпринимателей, делает уровень сервиса измеримым и создает условия для того, чтобы предприниматели могли больше сосредоточиться на вопросах развития бизнеса. Предприниматели могут обращаться в дома МСП для регистрации предпринимательской деятельности, получения лицензий, разрешений и других необходимых документов, составления бизнес-планов, доступа к льготным финансовым ресурсам, а также для получения налоговых, таможенных, коммунальных, банковских, страховых, нотариальных и прочих услуг. В настоящее время в стране функционирует три дома МСП, расположенные в Баку, Хачмазе и Евлахе, однако они действительно обслуживают бизнес-субъекты более чем в трех городах и районах.
Азербайджанская модель среди передовых инициатив мира
Модель дома МСП Азербайджана занимает место среди передовых инициатив в сфере бизнеса в мире. Центр Исследований Инноваций в Государственном Секторе (ЦИИГС), созданный в 2011 году Организацией Экономического Сотрудничества и Развития (ОЭСР) и признанный глобальным форумом, поддерживающим внедрение и продвижение передовых инноваций в государственном секторе, оценил модель дома МСП Азербайджана как одну из ведущих инновационных практик и признал ее эталонной моделью.
Согласно словам Эльмара Исайева, главы секретариата KOBİA, эксперты OPSI оценили работу дома МСП Азербайджана как инновационную инициативу среди многочисленных заявок со всего мира: «Агентство рассматривает интеграцию и координацию государственных и частных услуг в одном пространстве  домах МСП как уникальную модель.» Предприниматели или те, кто хочет начать бизнес, могут обращаться в дома МСП для получения услуг, связанных с бизнес-планированием, началом бизнеса, управлением и развитием бизнеса, предоставляемых государственными и частными организациями. В информации центра отмечается, что предприниматели могут воспользоваться учебными и консультационными услугами центров развития МСП в домах МСП, а также ресурсами Центра Развития Стартапов. Кроме того, они могут легко и удобно обратиться к друзьям МСП, работающим в этих центрах, чтобы получить ответы на свои вопросы, связанные с бизнесом. Отчет уточняет, почему эксперты OPSI выбрали модель дома МСП как уникальный и инновационный проект.
Таким образом, ключевыми аспектами данной модели являются комплексное предложение услуг, способствующее росту МСП, эффективная координация, гибкий подход, ориентированный на потребности, активное участие и инклюзивность. Согласно доступной информации, дома МСП предлагают уникальную концепцию, которая помогает предпринимателям сэкономить время и операционные затраты, а также упрощает бизнес-процессы, основываясь на принципе «одного окна» для предоставления услуг. Дома МСП также содействуют улучшению координации между основными государственными структурами и укреплению партнерских отношений между государственным и частным секторами в бизнес-экосистеме. Дома МСП предоставляют услуги высокого уровня предпринимателям с 9:00 до 18:00 пять дней в неделю.
В первой половине этого года дома МСП, действующие в Баку, Хачмазе и Евлахе, оказали почти 300,000 услуг предпринимателям. Из них около 268,000 услуг были предоставлены государственными учреждениями, в то время как более 32,000  частными организациями. В этот период предприниматели часто обращались в дома МСП за получением разрешений на грузовые перевозки, знаков отличия, карт тахографа, сертификатов происхождения, решения вопросов налогообложения и таможни, коммунальных услуг и многого другого. Также измеряется уровень удовлетворенности тех, кто обращается в дома МСП, чтобы улучшить качество услуг. Уровень удовлетворенности предпринимателей, пользующихся этими услугами, оценивается в 98%.
Фархад Гусейнзаде, представитель компании «Техно Парк» ООО, обратился в «Бакинский дом МСП»  для получения сертификата происхождения от Государственной Службы Антимонопольного и Потребительского Рынка. Он выразил большую удовлетворенность работой «Бакинского дома МСП»: «Я часто посещаю это место. Сотрудники Дома МСП всегда очень внимательны и быстро реагируют на запросы,» заметил он, добавив, что дома МСП способствуют ускорению развития малого и среднего бизнеса в стране.
Предприниматель Ильхам Мирзаев, работающий в сфере логистики, обратился в дом МСП для получения бланков разрешений. Он остался крайне доволен высоким качеством обслуживания: «Недавно мне понадобилось отправить грузовики в Туркменистан и Узбекистан. Я получаю необходимые бланки разрешений в соответствующем отделе. С момента открытия «Бакинского дома МСП» я неоднократно обращался в этот «дом» и никогда не сталкивался с трудностями. Наши запросы обрабатываются оперативно, и мы можем получить бланк разрешения на месте». Процесс занимает всего 10-15 минут. Мы благодарны за такое отличное обслуживание».
Рашад Манафов, который посетил «Бакинский дом МСП» для получения «знака отличия», пользуется услугами центра уже почти два года. По его словам, хотя в прошлом у него были определенные проблемы при получении «Знака отличия», сейчас он не испытывает никаких проблем: «Я получил знак без затруднений, всего за 15 минут, и без ожидания в очереди». Во время обслуживания я только оплатил государственный сбор.
Рамиз Агаев, воспользовавшийся услугами Государственной Налоговой Службы в «Бакинском доме МСП», поделился: «Это уже второй раз, когда я обращаюсь за услугами дома МСП. В первый раз я подавал заявку на  лицензию на такси и остался очень доволен обслуживанием. Во второй раз я пришел за налоговыми услугами и снова не остался разочарован результатом. Мне предоставили высококачественные услуги за короткое время. Я бы хотел, чтобы такие сервисные центры, как дома МСП, появились во всех регионах Азербайджана».