KOB evləri – operativlik, şəffaflıq və rahatlığın birləşdiyi məkan - REPORTAJ
Böyük müəssisələrə nisbətən daha çox dəstəyə, həssas yanaşmaya ehtiyac duyan mikro, kiçik və orta sahibkarlar əvvəllər biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün haraya və necə müraciət edəcəklərini bilmir və ya sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı müxtəlif qurumlara üz tuturdular. Bu isə vaxt itkisinə səbəb olurdu. Biznesə göstərilən dövlət xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, bu xidmətlərə asan və rahat çıxışın təmin olunması, sahibkar məmnunluğunun artırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturunda kiçik və orta biznes evlərinin (KOB evləri) yaradılması sahibkarların vahid məkanda xidmət ala bilməsini təmin etdi.
KOB evlərinin əsas məqsədi operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət və rahatlıq prinsiplərinə uyğun olaraq dövlət (“G2B”) və özəl (“B2B”) qurumların xidmətlərinin sahibkarlara vahid məkanda təqdim edilməsidir. KOB evləri ehtiyac duyduğu xidmətləri haradan alacağını bilməyən sahibkarların sadəcə bir ünvana gedərək lazımi xidmətləri almasına imkan verməklə yanaşı, onların vaxtına qənaət edir, əməliyyat xərclərini azaldır. Xidmətlərin şəffaf və operativ təşkili sahibkar məmnunluğunu artırır, xidmət səviyyəsini ölçüləbilən edir, sahibkarların daha çox biznesin inkişafı məsələlərinə fokuslanmasına şərait yaradır.
Sahibkarlar KOB evlərinə biznes fəaliyyəti üçün zəruri olan sahibkarlıq fəaliyyətinin qeydiyyatı, lisenziya, icazə və digər lazımi sənədlərin alınması, biznes planın hazırlanması, güzəştli maliyyə vəsaitlərinə çıxış, vergi, gömrük, kommunal, bank, sığorta, notarius və digər xidmətlər üçün müraciət edə bilərlər.
Hazırda ölkədə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində olmaqla, üç KOB evi fəaliyyət göstərsə də, onlar, əslində, üç deyil, daha çox şəhər və rayonun biznes subyektinə xidmət edir.
Azərbaycan modeli dünyanın qabaqcıl innovativ təşəbbüsləri sırasında
Azərbaycanın KOB evi modeli biznes sahəsində dünyanın qabaqcıl innovativ təşəbbüsləri sırasında yer alıb. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) 2011-ci ildə yaradılmış və dövlət sektorunda qabaqcıl innovasiyaların tətbiqinə, təbliğinə dəstək verən qlobal forumu sayılan Dövlət Sektorunda İnnovasiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi (OPSI) Azərbaycanın KOB evi modelini qabaqcıl innovativ təcrübələrdən biri kimi qiymətləndirərək onu nümunəvi model olaraq qəbul edib.
KOBİA-nın Katibliyinin rəhbəri Elmar İsayevin sözlərinə görə, OPSI-ın keçirdiyi müsabiqə çərçivəsində dünyanın bir çox ölkəsindən olan müraciətlərə baxılıb və qurumun ekspertləri Azərbaycanın KOB evlərinin fəaliyyətini innovativ təşəbbüs kimi dəyərləndiriblər: “Qurum dövlət və özəl qurumların imkanlarının vahid məkanda – KOB evlərində birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsini unikal model kimi qiymətləndirir. Sahibkarlar və ya öz biznesini qurmaq istəyən şəxslər biznesin planlaşdırılması, biznesə başlanması, biznesin idarə edilməsi və inkişafı mərhələləri üzrə dövlət və özəl qurumlar tərəfindən göstərilən xidmətlər üçün KOB evlərinə müraciət edə bilərlər. Mərkəzin məlumatında qeyd edilir ki, sahibkarlar KOB evlərində, həmçinin, KOB inkişaf mərkəzlərinin təlim və məsləhət xidmətlərindən, Startap İnkişaf Mərkəzinin imkanlarından faydalana, mərkəzlərdə fəaliyyət göstərən KOB dostlarına yaxınlaşmaqla bizneslə bağlı onları maraqlandıran suallara rahat və asan şəkildə cavab ala bilərlər. Məlumatda OPSI-ın ekspertləri tərəfindən KOB evi modelinin niyə unikal və innovativ layihə kimi seçilməsi məsələsinə də aydınlıq gətirilir. Belə ki, KOB-ların inkişafını dəstəkləyən kompleks xidmət təminatı, effektiv əlaqələndirmə, ehtiyaclara uyğun çevik yanaşma, iştirakçılıq və inklüzivlik modelin fərqləndirici xüsusiyyətləri hesab olunur. Bildirilir ki, KOB evləri sahibkarlar üçün vaxt və əməliyyat xərclərinin azaldılmasına, xidmət təminatı sahəsində vahid məkan prinsipi əsasında biznes prosesinin daha da sadələşməsinə imkan verən unikal modeldir. KOB evləri, həmçinin, biznes ekosistemi üçün əhəmiyyətli olan dövlət qurumları arasında koordinasiyanın, eləcə də dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığın güclənməsinə öz töhfəsini verir”.
KOB evləri həftənin 5 günü ərzində səhər saat 9-dan axşam saat 18.00-a kimi sahibkarlara yüksək səviyyədə xidmət göstərir. Bu ilin ötən dövründə Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində fəaliyyət göstərən KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 300 minə yaxın xidmətin göstərilməsi təmin edilib. Bu xidmətlərin 268 minə yaxını dövlət qurumları, 32 mindən çoxu isə özəl qurumlar tərəfindən göstərilib. Həmin dövrdə sahibkarlar KOB evlərinə daha çox yükdaşımaları həyata keçirmək üçün icazə blankı, fərqlənmə nişanı, taxoqraf kartları, mənşə sertifikatlarının alınması, vergi və gömrük məsələlərinin həll edilməsi, kommunal xidmətlər və s. ilə əlaqədar müraciət ediblər.
KOB evlərində xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün müraciət edənlərin məmnunluq səviyyəsi də ölçülür. Buradakı xidmətlərdən faydalanan sahibkarların məmnunluq səviyyəsi 98% qiymətləndirilir.
“Texno park” MMC-nin nümayəndəsi Fərhad Hüseynzadə “Bakı KOB evi”nə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən verilən mənşə sertifikatını almaq üçün müraciət edib. “Bakı KOB evi”nin fəaliyyətindən çox razıyam. Buraya, demək olar ki, tez-tez gəlirəm. KOB evində həmişə çox xoş münasibət görmüşəm, əməkdaşlar çox diqqətlidirlər və müraciəti qısa zaman ərzində cavablandırırlar”,- deyən müsahibimiz KOB evlərinin ölkədə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının sürətlənməsinə təkan verəcəyini deyir.
Logistika sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkar İlham Mirzəyev KOB evinə icazə blanklarının alınması üçün gəlib. KOB evinin işçilərinin müraciət edənlərə çox yüksək səviyyədə xidmət göstərdiyini deyən sahibkar xidmətlərin keyfiyyətindən çox məmnundur: “Yaxın vaxtlarda Türkmənistan və Özbəkistana yük maşınları yola salmalıyam. Bunun üçün icazə blanklarını KOB evində fəaliyyət göstərən aidiyyəti qurumdan alıram. “Bakı KOB evi” açılandan buraya müraciət edirəm. İndiyədək hər hansı bir çətinliklə qarşılaşmamışam. Müraciətlərimizə qısa zaman ərzində baxılır, icazə blanklarını elə yerindəcə götürə bilirik. Bizim buradakı işimizin həll edilməsi 10-15 dəqiqə zaman alır. Belə yüksək xidmətə görə hər kəsə təşəkkürümüzü bildiririk”.
“Fərqlənmə nişanı” almaq üçün “Bakı KOB evi”nə üz tutan Rəşad Manafov artıq iki ilə yaxındır ki, bu qurumun xidmətindən faydalanır. Onun sözlərinə görə, əvvəllər “Fərqlənmə nişanı”nı alarkən müəyyən problemlərlə üzləşsə də, hazırda heç bir çətinliyi yoxdur: “Nişanı heç bir problem olmadan, 15 dəqiqə ərzində, növbəsiz aldım. Xidmət zamanı yalnız dövlət rüsumunu ödədim”.
Ramiz Ağayev isə “Bakı KOB evi”ndə Dövlət Vergi Xidmətinin xidmətindən istifadə edib: “Artıq ikinci dəfədir ki, KOB evinin fəaliyyətindən istifadə edirəm. Birinci dəfə taksi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün müraciət etmişdim, xidmətdən məmnun qalmışdım. İkinci dəfə vergi xidməti almaq üçün gəlmişəm, yenə də nəticədən məmnunam. Mənə qısa zamanda, yüksək səviyyədə xidmət göstərildi. Azərbaycanın hər yerində KOB evləri kimi xidmət mərkəzlərinin olmasını çox istərdim”.

Unlike large enterprises, micro, small, and medium-sized business entities,that require relatively  more support and sensitive approach- are unaware of where to turn to and how to apply   so as to set up  and consequently grow their businesses or else they would eventually end up turning to various  agencies with regards to enterpreneurial activities of their concern.This resulted in a waste of time.
In order to improve public services for businesses, ensure easy and convenient access to these services, and enhance business satisfaction, Small and Medium Business (SMB) Houses were established within the structure of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) under the Ministry of Economy, allowing entrepreneurs to access services in a single location.
The main goal of SMB Houses is to provide public ("G2B") and private ("B2B") services to entrepreneurs in a single space, adhering to the principles of efficiency, transparency, courtesy, responsibility, and convenience.
By providing necessary services in one location, SMB Houses not only save entrepreneurs time, but also slash operational costs. The transparent and efficient organization of services improves satisfaction of entrepreneurs, makes the service level measurable, as well as allows entrepreneurs to focus more on business development. Entrepreneurs can apply to SMB Houses for services essential for their business activities, such as registration of entrepreneurial activity, obtaining licenses, permits, and other necessary documents, development of business plan, access to preferential financial resources, tax, customs, utilities, banking, insurance, notary services etc. Although, there are three SMB Houses currently operating in Azerbaijan, located in Baku, Khachmaz, and Yevlakh, they serve not just these three cities, but also businesses from surrounding regions.
Azerbaijan’s Model Amongst the World's Leading Innovative Initiatives
Azerbaijan’s SMB House model has been recognized as one of the world’s leading innovative initiatives in business. The Research Center for Innovations in the Public Sector (OPSI), established in 2011 by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and recognized as a global forum supporting the implementation and promotion of advanced innovations in the public sector, has recognized Azerbaijan's SMB House model as one of the leading innovative practices and recognized it as an exemplary model.
According to Elmar Isayev, Head of the Secretariat of KOBIA, OPSI experts assessed the operation of Azerbaijan's SMB Houses as an innovative initiative among numerous applications from around the world: "The agency regards the integration and coordination of state and private sector services within a single space the SMB Houses as a unique model."Entrepreneurs, or those seeking to start up a business, can apply to SMB Houses for services related to business planning, starting a business, managing a business, and developing a business, provided by state and private entities. The center's information notes that entrepreneurs can benefit from the training and consulting services of the SMB development centers at the SMB Houses, as well as the resources of the Startup Development Center, as well as they can also easily and conveniently approach the SMB friends operating in these centers to get answers to their business-related questions.
The report clarifies reasons for the OPSI experts opting the SMB House model as a unique and innovative project. Thus, distinctive features of the model include comprehensive service provision supporting SMB development, effective coordination, a flexible approach tailored to needs, participation, and inclusivity. It states that SMB Houses provide a unique model that helps entrepreneurs save time and operational costs, and simplifies business processes based on the principle of a one-stop-shop for service delivery. SMB Houses also contribute to enhancing coordination between key government institutions and strengthening cooperation between the public and private sectors in the business ecosystem." SMB Houses provide high-level services to entrepreneurs from 9 a.m to 6 p.m five days a week.
In the first half of this year, the SMB Houses operating in Baku, Khachmaz, and Yevlakh rendered nearly 300,000 services to entrepreneurs. Of these, around 268,000 were rendered by state institutions, while over 32,000 were provided by private entities. During this period, entrepreneurs predominantly applied to SMB Houses for permit blanks   of  cargo transport, distinction marks, tachograph cards, certificates of origin, settlement of   tax and customs issues, utility services, and more. The level of satisfaction among those who apply to SMB Houses is also measured to improve the quality of services.The satisfaction level of entrepreneurs benefiting from these services is rated at 98%.
Farhad Huseynzade, a representative of “Techno Park” LLC, applied to the "Baku SMB House" to obtain a certificate of origin from the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control. He expressed great satisfaction with the operation of the "Baku SMB House": "I come here frequently. The SMB House staff is always very attentive, and they respond to applications in a short time," he said, adding that SMB Houses will help accelerate the development of small and medium businesses in the country.
Entrepreneur Ilham Mirzayev, who works in the logistics sector, visited the SMB House to obtain blanks of permission. He was very satisfied with the high level of service provided: "Soon, I will need to send   off trucks to Turkmenistan and Uzbekistan. I’m getting the required permit blanks  from the relevant unit under the SMB House. Since the launch of the “Baku SMB House”, I’ve been applying this “house” and have been treated fairly so far. Our applications are processed in a short period of time, and we can get the permit blanks right on the spot. The process takes just 10-15 minutes. We are grateful for such excellent service.
"Rashad Manafov, who visited the "Baku SMB House" to obtain a "distinction mark," has been using the center’s services for almost two years. In his own words, though he has faced certain problems in the past  obtaining the "Distinction Mark," he currently has no difficulties: "I received the mark without any difficulty, within 15 minutes, and without waiting in line. During the service, I only paid the state fee.
Ramiz Agayev, who used the service of State Tax Service at the "Baku SMB House," said: "This is the second time that I’ve used the services of the SMB House. The first time was for applying for a taxi license, and I was very satisfied with the service. The second time, I came for tax services, and again, I’m pleased with the result. I received high-quality service in a short time. I would like to see similar SMB service centers across  entire Azerbaijan."