KOBİA nümayəndələri ABŞ-də səfərdə olublar
Səfər çərçivəsində KOBİA nümayəndələri bir sıra görüşlər keçirib, müxtəlif tədbirlərdə iştirak ediblər.
KOB subyektləri arasında əməkdaşlığın, əlaqəli təşkilatlarla münasibətlərin qurulması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) nümayəndələri ABŞ-də səfərdə olublar.
Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutan səfər çərçivəsində KOBİA-nın nümayəndələri Vaşinqton və Nyu-York şəhərlərində kiçik və orta sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlığa dair bir sıra görüşlər keçirib, müxtəlif tədbirlərdə iştirak ediblər.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədovun Vaşinqtonda ABŞ Ticarət Palatasının Yaxın Şərq, Türkiyə və Mərkəzi Asiya üzrə vitse-prezidenti Cenifer Mil, Kiçik Biznes üzrə Beynəlxalq Şuranın prezidenti Ayman El Tarabişi, ABŞ-nin Kiçik Biznes üzrə Administrasiyasının Kiçik Biznesin İnkişafı Mərkəzləri üzrə köməkçi Brüs Purdi, Qlobal Sahibkarlıq Şəbəkəsinin prezidenti Conatan Ortmans, Nyu-Yorkda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Təsirlərin Azaldılması Departamentinin rəhbəri Ceyms Qrabert və BMT-nin Cənub-Cənub əməkdaşlıq ofisinin direktoru Dima Əl-Xatib ilə görüşlərində KOB-lar arasında əməkdaşlığın inkişafı, qarşılıqlı biznes missiyaların təşkili, sahibkarların bilik və bacarıqlarının artırılması və bu sahədə KOBİA ilə birgə addımlar, KOB-lar üçün yaşıl keçidin əhəmiyyətinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Baş katibi Kayrat Sarıbay ilə Nyu-Yorkda keçirilmiş görüşdə isə qarşıdakı illərdə KOBİA-nın qurumdakı İşgüzar Şuraya sədrliyinə dair məsələlər müzakirə olunub.
Səfər zamanı KOBİA nümayəndələri Virciniyada biznes fəaliyyəti ilə məşğul olan azərbaycanlı sahibkarla görüşüblər.
Vaşinqtonda Azərbaycanın ABŞ-dakı Səfirliyi, Vaşinqton Hökumətlərarası Peşəkar Qrupu və Dünya Ticarət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Azərbaycanda ABŞ şirkətləri üçün investisiya imkanlarına dair görüşdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizin əlverişli biznes və investisiya mühiti, işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərinin potensialı, KOB-ların fəaliyyəti, sahibkarlara dəstək tədbirləri və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Nyu-York İqlim Həftəsi çərçivəsində BMT-nin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş "Hamı üçün hərəkətə ilham vermək: KOB-lar və təsir yaradanların iqlim liderliyinin nümayişi" mövzusunda tədbirdə KOBİA sədri KOB-ların iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəyə verə biləcəyi töhfə barədə fikirlərini bölüşüb, iştirakçıları KOB-ların yaşıl keçidinin asanlaşdırılmasına dəstək üçün Agentliyin irəli sürdüyü qlobal təşəbbüsə qoşulmağa dəvət edib.
KOBİA nümayəndələri həmçinin, ABŞ Ticarət Palatasının “COP Troika” dəyirmi masasında da iştirak ediblər.
KOBİA nümayəndələri Nyu-Yorkda BMT-nin Qlobal Sazişinin “Liderlər Zirvəsi 2024” tədbirində də iştirak ediblər. Tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin Qlobal Sazişin üzvü olduğunu qeyd edib, KOB-ların qlobal iqtisadiyyat və məşğulluqla yanaşı, ekoloji və sosial inkişafda rolu, Azərbaycanda KOB-lara göstərilən dəstək tədbirləri brədə məlumat verib, KOB-ların davamlı inkişafı üçün təşkilatın SPARK təşəbüssünü dəstəklədiyi bildirilib.
Nyu-Yorkda keçirilmiş “5-ci Xəzər Biznes Forumu”nda isə KOBİA tərəfindən Azərbaycanda biznes və investisiya imkanları, KOB-lara dəstək tədbirləri və onların yaşıl keçidə töhfəsi, ölkəmizə, xüsusilə də işğaldan azad edilmiş Qarabağa investisiya qoyuluşu imkanları barədə məlumat verilib.

KOBIA representatives visited the USA
Within the framework of the visit,KOBİA representatives held several meetings and participated in various events.
Representatives of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) paid a visit to the USA in a bid to establish and  forge a  cooperation among SMEs and relationships with relevant organizations
During the visit organized with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States, KOBİA representatives conducted several meetings on cooperation in the field of small and medium-sized enterprises in Washington and New York, as well as participated in various events.
In Washington, during meetings held between Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBİA, and Jennifer Mill, Vice President of the US Chamber of Commerce for the Middle East, Turkey, and Central Asia; Ayman El Tarabishy, President of the International Council for Small Business; Bruce Purdy, Associate Administrator for Small Business Development Centers, and Jonathan Ortmans, President of the Global Entrepreneurship Network in New York, as well as with James Grabert, Director of the UN Climate Change Impact Mitigation Department, and Dima Al-Khatib, Director of the UN Office for South-South Cooperation, views were exchanged on the development of cooperation between SMBs, the organization of mutual business missions, the enhancement of entrepreneurs' skills and knowledge, joint initiatives with KOBİA, and the importance of a green transition for SMBs.
In a meeting with Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), held in New York, issues regarding KOBİA’s upcoming chairmanship of the Business Council in the coming years were discussed.
During the visit, KOBİA representatives also met with an Azerbaijani entrepreneur engaged in business activities in Virginia.
At a meeting held in Washington on investment opportunities for US companies in Azerbaijan, co-organized by the Embassy of Azerbaijan in the United States, the Washington Intergovernmental Professional Group, and the World Trade Center, Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBİA, provided information on Azerbaijan’s favorable business and investment climate, the potential of the country’s liberated territories, SMB activities, support measures for entrepreneurs, and cooperation opportunities, and also addressed participants' questions.
At an event organized by the UN within the framework of New York Climate Week, titled “Inspiring action for all: showcasing climate leadership from SMBs and Impact Makers", the Chairman of KOBİA shared his thoughts on the contributions that SMBs can make in the fight against climate change and invited participants to join the global initiative proposed by KOBİA to support the green transition for SMBs.
Additionally, KOBİA representatives participated in the US Chamber of Commerce's "COP Troika" roundtable. Furthermore, KOBİA representatives attended the event of UN Global Compact Leaders Summit 2024 in New York.
At the event, Orhan Mammadov, Chairman of Management Board of KOBİA noted that the agency is a member of the Global Compact and shared information about the role of SMBs in the global economy, employment, and environmental and social development, as well as the support provided to SMBs in Azerbaijan, and highlighted the organization's support for the SPARK initiative for the sustainable development of SMBs.
At the "5th Caspian Business Forum" held in New York, KOBİA representatives provided information on business and investment opportunities in Azerbaijan, support measures for SMBs, their contributions to the green transition, and investment opportunities in the country, particularly in the liberated Karabakh region.