Azərbaycanda kiçik və orta bizneslərin rəqəmsallaşması proqramı fəaliyyətə başlayıb
Rəqəmsallaşma KOB-ların fəaliyyətini keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldəcək və rəqabət qabiliyyətini artıracaq.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) əməkdaşlığı çərçivəsində yaradılmış KOB-ların Rəqəmsallaşması Proqramının açılışına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri iştirak ediblər.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov tədbiri giriş sözü ilə açaraq ölkədə rəqəmsallaşma siyasəti çərçivəsində rəqəmsal hökumət, cəmiyyət və biznes istiqamətlərində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. KOB-ların Rəqəmsallaşması Proqramının əhəmiyyətinə toxunan Samir Məmmədov bildirib: “Proqramın başlıca məqsədi rəqəmsallaşmanı təşviq etməklə kiçik və orta biznesləri dəstəkləmək, onların effektivliyini, rəqabət qabiliyyətini və bazar əhatəsini genişləndirməkdir. KOB-ların rəqəmsal alətlər, strategiyalar və qabaqcıl təcrübələr haqqında maarifləndirilməsi məqsədilə seminarlar və təlim proqramları təşkil olunacaq, eyni zamanda “CTO-as-a-Service" vauçerləri kimi təşəbbüslərlə bacarıqlarının artırılması dəstəklənəcək”. O, həmçinin proqramın “Azərbaycan Respublikasının 2022─2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda yer alan kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının yeni və daha səmərəli stimullarla təşviq edilməsi məqsədinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxışında rəqəmsallaşmanın ümumilikdə KOB-ların yeni bazarlara çıxışı, əməliyyat mühitinin səmərəliliyi və işçi heyəti ilə təmas üsullarının inkişafı baxımından önəmi barədə danışıb: “Rəqəmsal həllər KOB-ların daha asan qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiya etməsinə, innovativ fəaliyyətini yüksəltməsinə və məhsuldarlığın artmasına köməklik edə bilər”- deyə, Agentlik sədri qeyd edib.
KOB-ların Rəqəmsallaşdırılması Proqramının rəhbəri Elturan Əhmədbəyli proqramın reallaşdırıldığı dörd mərhələ haqqında təqdimatla çıxış edib. Qeyd olunub ki, hazırda proqramın üçüncü mərhələsi icra edilir. Proqram bazar araşdırması, dünya təcrübəsi və yerli KOB-ların təhlili, təchizatçılarla görüşlər və proqrama daxil olan layihələrin icrası mərhələlərindən ibarətdir. KOB-ların Rəqəmsallaşma Proqramının “digiMATE” və “DIGI30” kimi layihələri haqqında da ətraflı məlumat verilib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Fariz Cəfərov rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək çərçivəsində həyata keçirilən təşəbbüslərdən danışıb: “Bu gün yaradılan proqram KOB-ların ilkin qiymətləndirilməsinin aparılması, onların gələcək rəqəmsal alətlərə olan ehtiyacının müəyyənləşdirilməsi və nəticə etibarilə daha sistemli formada dəstəklənməsi üçün əhəmiyyətli rol oynayır”.
Qeyd edək ki, KOB-ların Rəqəmsallaşma Proqramı onların rəqəmsal alətlərdən və qabaqcıl texnologiyalardan faydalanaraq, rəqabət qabiliyyətini artırmaq və bazar imkanlarını genişləndirmək məqsədilə hazırlanıb. Proqram çərçivəsində kiçik və orta bizneslər üçün maarifləndirici seminar və təlimlərin təşkil olunması, eyni zamanda “CTO-as-a-Service” kimi təşəbbüslər vasitəsilə bacarıqların artırılmasına dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulur. Layihə çərçivəsində KOB-ların rəqəmsal yetkinliyi qiymətləndirilərək, ehtiyaclarına uyğun fərdi yol xəritələri hazırlanacaq. Rəqəmsallaşma təşəbbüslərinin qrantlar və digər maliyyə mexanizmləri ilə dəstəklənməsi də nəzərdə tutulur. KOB-ların rəqəmsal inkişafını sürətləndirmək məqsədilə yaradılmış “digiMATE” platforması artıq 2024-cü ilin avqust ayından etibarən istifadəyə verilib.

A program for the digitalization of small and medium-sized enterprises (SMEs) has been launched in Azerbaijan
Digitalization will transform SME operations, propelling them to a higher level of efficiency and innovation, while significantly boosting their competitiveness.
An event was held which was dedicated to the launch of the SME Digitalization Program and created within the framework of cooperation between the Innovation and Digital Development Agency and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA)
The event was attended by representatives of government bodies and SMEs.
Sharing information about the initiatives being implemented within the framework of the country's digitalization policy in the fields of digital government, society, and business Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport inaugurated the event. Touching on the importance of the SME Digitalization Program, Samir Mammadov said: "The main goal of the program is to support SMEs by promoting digitalization, enhancing their efficiency, competitiveness, and market reach. Seminars and training programs will be organized to educate SMEs about digital tools, strategies, and best practices, as well as initiatives such as CTO-as-a-Service vouchers are set to support the improvement of their skills." Additionally, he emphasized that the program serves the objective of promoting SME development through new and more efficient incentives, as envisaged in the "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026."
Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBİA, spoke about the significance of digitalization in terms of improving access to new markets, enhancing the efficiency of the operational environment, and developing ways to engage with employees: "Digital solutions can facilitate the easier integration of SMEs into the global value chain, elevate their innovative activities, and increase productivity," noted the chairman of Agency. Elturan Ahmadbayli, the head of the SMB Digitalization Program submitted presentation on the four stages of the program's implementation. It was noted that the third stage of the program is currently under implementation. The program includes market research, analysis of global practices and local SMEs, meetings with suppliers, and the implementation of projects within the program.
Detailed information was also provided about projects such as "digiMATE" and "DIGI30." Fariz Jafarov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, discussed the initiatives being implemented in support of the development of the digital economy: "The program established today plays an important role in conducting an initial assessment of SMBs, identifying their future needs for digital tools, and ultimately supporting them in a more systematic way." It is worth noting that the SME Digitalization Program was designed to help SMEs increase their competitiveness and expand market opportunities by utilizing digital tools and advanced technologies.The program aims to organize educational seminars and training for small and medium-sized businesses, and initiatives such as CTO-as-a-Service will also support skill enhancement.
Within the framework of project, the digital maturity of SMEs will be assessed, and individual roadmaps tailored to their needs will be developed. There are also plans to support digitalization initiatives through grants and other financial mechanisms. The “digiMATE” platform created in August 2024 has been put into operation to accelerate the digital development of SMEs .