Daha 10 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
“Startap” şəhadətnaməsi almaq üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) müraciət etmiş 16 KOB subyektinin müraciətinə baxılıb. Onlardan 10-na müvafiq sənədin verilməsi barədə Ekspertlər Şurasının rəyinə əsasən qərar qəbul edilib. Bununla da “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 174-ə çatıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Seaya" MMC-nin fərdi evlərin və otellərin rezervasiyası və idarə edilməsi üzrə onlayn platforması, "Eurasia Group" MMC-nin kardio monitorinq və diaqnostika üçün rəqəmsal platforması, “Qbit Technologies” MMC-nin əmlak alqı-satqı və xidmət platforması, "Printfable" MMC-nin fərdi dizaynların onlayn hazırlanması və sifarişi üçün platforması, “Eventa” MMC-nin kütləvi tədbir təşkilatçıları üçün idarəetmə və bilet satışı üçün onlayn platforması, “Billing Pro” MMC-nin borcların hesablanması və yığımı üçün onlayn platforması, “Avtomend” MMC-nin avtomobil parklarının idarə edilməsi üçün onlayn platforması, "Metanoia" MMC-nin dini maarifləndirmə, halal məhsulların satışı üçün onlayn platforma və mobil tətbiq, fərdi sahibkarlar Orxan Məmmədovun anbar idarəetmə, ticarət və mühasibat uçotu üçün mobil tətbiq, Novruz Novruzovun nəqliyyat vasitələrinin icarəsi və ortaq istifadəsi (carsharing) üçün onlayn platforması layihələri üçün təqdim edilib.
“Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

Заявки 16 малых и средних предприятий, обратившихся в Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) за сертификатом «Стартап», были рассмотрены. На основании заключения Экспертного Cовета было принято решение выдать соответствующий документ 10 из этих предприятий.
Таким образом, общее число малых и средних предприятий, удостоенных сертификата "Стартап", составило 174. Сертификаты "Стартап" были выданы следующим проектам: Онлайн-платформа ООО "Seaya" для бронирования и управления частными домами и отелями, Цифровая платформа ООО "Eurasia Group" для кардиомониторинга и диагностики, Платформа ООО "Qbit Technologies" для покупки, продажи и предоставления услуг в сфере недвижимости, Онлайн-платформа ООО "Printfable" для создания и заказа индивидуальных дизайнов, Онлайн-платформа ООО "Eventa" для управления и продажи билетов организаторам массовых мероприятий, Онлайн-платформа ООО "Billing Pro" для расчета и взыскания долгов, Онлайн-платформа ООО "Avtomend" для управления автопарками, Онлайн-платформа и мобильное приложение ООО "Metanoia" для религиозного просвещения и продажи халяльных продуктов, Мобильное приложение индивидуального предпринимателя Орхана Маммадова для управления складом, торговли и бухгалтерского учета, Онлайн-платформа Новруза Новрузова для аренды автомобилей и каршеринга.
Сертификат "Стартап" освобождает малые и средние предприятия от налога на прибыль и подоходного налога на срок 3 года на доходы, полученные от их инновационной деятельности, начиная с даты получения сертификата. Микро и малые предприятия, находящиеся на стадии разработки своих проектов, могут подать заявку в KOBİA для получения сертификата "Стартап". Форму заявки, необходимые документы и подробную информацию о соответствующих критериях можно найти по следующей ссылке: