İncəsənət əsərlərinin satışı üçün onlayn platforma
Fərdi sahibkar Nigar Novruzzadə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq incəsənət əsərlərinin satışı üçün onlayn platforma yaradıb. N.Novruzzadə bu layihəsinə görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) “Startap” şəhadətnaməsi alıb.
Startapçının sözlərinə görə, N’us Gallery (https://nus.gallery/) ölkə bazarında alternativi olmayan innovativ incəsənət platformasıdır. Platforma rəssamları, dizaynerləri, eləcə də incəsənətlə məşğul olan insanları bir çətir altında toplamağı hədəfləyir. Təcrübəli, eləcə də gənc rəssamlar, dizaynerlər və sənətlə məşğul olan insanlar platforma vasitəsilə öz işlərini asanlıqla satışa çıxara bilərlər: “Qeyd edim ki, platformamız peşəkar portfolio imkanı təmin edir. Yaradıcı şəxslər platformamız vasitəsilə həm lokal, həm də qlobal bazarda öz kütləsini formalaşdıra və portfolio yaradaraq, karyera yoluna başlanğıc edə bilər. Platformamız təktərəfli deyil, alıcılar və sənətsevər insanlar üçün də incəsənəti əlçatımlı edir. Maraq dairəmizə “NFT”, “Müasir Texnologiyalar” aiddir. Biz texnologiya və sənətin vəhdətini sistemli formada təqdim edirik”.
N.Novruzzadə əlavə edib ki, platforma 500-dən çox rəssamla əməkdaşlıq edir. Platformada 30-dan çox əsər yerləşdirilib və əsərlərin yerləşdirilməsi davam edir. Platformadakı əsərlərin qiymətləri 50-20.000 manat arasında dəyişir. Hələlik isə platforma vasitəsilə satılan ən bahalı əsərin qiyməti 500 manat olub: "Missiyamız incəsənətlə texnologiyanın vəhdətindən istifadə edərək, lokal və qlobal bazarda incəsənətə yeni dəyər qazandırmaqdır. Biz rəssamların əsərlərini öz bazamızda toplamağa çalışırıq. Eyni zamanda, veb sayt üzərindən satışlar həyata keçirilir. Platforma hazırda işlək formadadır. Düşünürük ki, yalnız rəsm əsərləri ilə kifayətlənməyək, eyni zamanda müxtəlif incəsənət nümunələrini də platformaya cəlb edək. Bu, heykəltaraşlıq nümunələri, əl işləri və s. ola bilər. Sənətsevər insanlar və icmalar “N'us Gallery” vasitəsilə toplaşıb bir-birləri ilə əlaqə yaradacaq, platformamızın imkanları ilə tanış olacaq və eləcə də bir çox incəsənət xəbərlərindən məlumatlı olacaqlar. Kiçik görüşlər insanların incəsənət biliyini və kreativ düşüncəsinin inkişafını hədəfləyir. Eyni zamanda, dizaynın, incəsənətin istənilən sahəsinə marağı olan insanlarla maraqlı söhbətlər və şəbəkələşmələr olacaq”.
Startapçı əlavə edib ki, brendlərinin əsas məqsədlərindən biri təkcə sənət adamlarını deyil, həm də bu sahədə fəaliyyətə başlamaq istəyənləri həvəsləndirməkdir. Yaradıcı sahənin insanlarını cəmiyyətə tanıdaraq onları ruhlandırmaq bu layihənin əsas missiyalarından biridir.
N.Novruzzadə əlavə edib ki, “N’us Gallery” Azərbaycan startap ekosisteminin nümunəsi kimi Rusiyada elektron qaydada keçirilən yarışmada 120 startap arasında "Orijinal ideya" nominasiyasına layiq görülüb. Layihə, eyni zamanda, Azərbaycanda 40 startap üzərində aparılan test mərhələsindən uğurla keçərək, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOİCA) proqramının iştirakçısı olub.

The individual entrepreneur Nigar Novruzzade has created an online platform for the sale of artworks for the first time in Azerbaijan. N. Novruzzade was awarded a "Startup" certificate from the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) for this project.
According to her, N'us Gallery (https://nus.gallery/) is a unique innovative art platform that has no competitor in the domestic market. The platform seeks to bring together artists, designers as well as people involved in art under one roof. Through the platform, designers, artists, and artists from all walks of life can effortlessly sell their works: “I should point out that our platform offers a professional portfolio opportunity. Creative persons can launch their careers by using our platform to build their own audience and portfolio in the local and international markets. Through our platform, buyers and art enthusiasts can also access many artworks. "Modern Technologies" and "NFT" pick our curiosity. We provide a systematic form of the unity of art and technology.”
N. Novruzzade also noted that the platform collaborates with more than 500 artists. The platform currently has over thirty pieces of artworks up there, and more are being added all the time. The works on the platform range in price from 50 to 20,000 manats. The most expensive piece of art that has been sold on the platform to date cost 500 manats: "Our goal is to reinvent the value of art for both local and global markets by fusing art and technology. We strive to compile the works of artists into our database. Concurrently, sales of artworks are conducted through the website. The platform is currently up and running. We believe that in addition to artworks, we should also attract various art forms to the platform. Works of sculpture, handicrafts, etc. might be included here. Art enthusiasts will come together and connect with each other through N'us Gallery, learn more about the capabilities of our platform, and stay up to date on a variety of art-related topics. The purpose of such gatherings is to foster people's creative thinking and artistic knowledge. In addition, there will be stimulating discussions and networking opportunities with individuals interested in all facets of design and the arts."
The entrepreneur went on to say that one of the main goals of its brand is to encourage aspiring artists and others. One of the primary goals of this project is to introduce people in the creative field to the society and inspire them.
N. Novruzzade said that "N'us Gallery" was awarded the "Original idea" nomination among 120 startups in the electronic competition held in Russia as an example of the Azerbaijani startup ecosystem. In addition, the project successfully passed the test stage conducted on 40 startups in Azerbaijan and was accepted into the Korea International Cooperation Agency (KOICA) program.