İncəsənət əsərlərinin satışı üçün onlayn platforma
Fərdi sahibkar Nigar Novruzzadə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq incəsənət əsərlərinin satışı üçün onlayn platforma yaradıb. N.Novruzzadə bu layihəsinə görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) “Startap” şəhadətnaməsi alıb.
Startapçının sözlərinə görə, N’us Gallery (https://nus.gallery/) ölkə bazarında alternativi olmayan innovativ incəsənət platformasıdır. Platforma rəssamları, dizaynerləri, eləcə də incəsənətlə məşğul olan insanları bir çətir altında toplamağı hədəfləyir. Təcrübəli, eləcə də gənc rəssamlar, dizaynerlər və sənətlə məşğul olan insanlar platforma vasitəsilə öz işlərini asanlıqla satışa çıxara bilərlər: “Qeyd edim ki, platformamız peşəkar portfolio imkanı təmin edir. Yaradıcı şəxslər platformamız vasitəsilə həm lokal, həm də qlobal bazarda öz kütləsini formalaşdıra və portfolio yaradaraq, karyera yoluna başlanğıc edə bilər. Platformamız təktərəfli deyil, alıcılar və sənətsevər insanlar üçün də incəsənəti əlçatımlı edir. Maraq dairəmizə “NFT”, “Müasir Texnologiyalar” aiddir. Biz texnologiya və sənətin vəhdətini sistemli formada təqdim edirik”.
N.Novruzzadə əlavə edib ki, platforma 500-dən çox rəssamla əməkdaşlıq edir. Platformada 30-dan çox əsər yerləşdirilib və əsərlərin yerləşdirilməsi davam edir. Platformadakı əsərlərin qiymətləri 50-20.000 manat arasında dəyişir. Hələlik isə platforma vasitəsilə satılan ən bahalı əsərin qiyməti 500 manat olub: "Missiyamız incəsənətlə texnologiyanın vəhdətindən istifadə edərək, lokal və qlobal bazarda incəsənətə yeni dəyər qazandırmaqdır. Biz rəssamların əsərlərini öz bazamızda toplamağa çalışırıq. Eyni zamanda, veb sayt üzərindən satışlar həyata keçirilir. Platforma hazırda işlək formadadır. Düşünürük ki, yalnız rəsm əsərləri ilə kifayətlənməyək, eyni zamanda müxtəlif incəsənət nümunələrini də platformaya cəlb edək. Bu, heykəltaraşlıq nümunələri, əl işləri və s. ola bilər. Sənətsevər insanlar və icmalar “N'us Gallery” vasitəsilə toplaşıb bir-birləri ilə əlaqə yaradacaq, platformamızın imkanları ilə tanış olacaq və eləcə də bir çox incəsənət xəbərlərindən məlumatlı olacaqlar. Kiçik görüşlər insanların incəsənət biliyini və kreativ düşüncəsinin inkişafını hədəfləyir. Eyni zamanda, dizaynın, incəsənətin istənilən sahəsinə marağı olan insanlarla maraqlı söhbətlər və şəbəkələşmələr olacaq”.
Startapçı əlavə edib ki, brendlərinin əsas məqsədlərindən biri təkcə sənət adamlarını deyil, həm də bu sahədə fəaliyyətə başlamaq istəyənləri həvəsləndirməkdir. Yaradıcı sahənin insanlarını cəmiyyətə tanıdaraq onları ruhlandırmaq bu layihənin əsas missiyalarından biridir.
N.Novruzzadə əlavə edib ki, “N’us Gallery” Azərbaycan startap ekosisteminin nümunəsi kimi Rusiyada elektron qaydada keçirilən yarışmada 120 startap arasında "Orijinal ideya" nominasiyasına layiq görülüb. Layihə, eyni zamanda, Azərbaycanda 40 startap üzərində aparılan test mərhələsindən uğurla keçərək, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOİCA) proqramının iştirakçısı olub.

Продажа художественных произведений через онлайн платформу
Частное предпринимательница Нигар Новруззаде впервые в Азербайджане создала онлайн-платформу для продажи произведений искусства. По этому проекту Н. Новруззаде получила сертификат "Стартап" от Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA).
По словам стартапера, N’us Gallery (https://nus.gallery/) является уникальной инновационной платформой в стране для искусства. Цель платформы - объединить художников, дизайнеров и тех, кто занимается искусством, под одним зонтиком. Опытные и молодые художники, дизайнеры и творческие личности могут легко выставлять свои работы на продажу через эту платформу: "Отмечу, что наша платформа предоставляет профессиональные возможности для портфолио. Творческие личности могут с помощью нашей платформы формировать свою аудиторию как на локальном, так и на глобальном рынке и создавать портфолио, начиная карьеру. Наша платформа ориентирована не только на одну сторону, но и делает искусство доступным для покупателей и любителей искусства. В нашем кругу интересов присутствуют "NFT", "Современные технологии". Мы систематически представляем сочетание технологии и искусства".
Н. Новруззаде добавила, что на платформе уже сотрудничают с более чем 500 художниками. На платформе размещено более 30 произведений, и продолжается размещение произведений. Цены на произведения на платформе варьируются от 50 до 20 000 манатов. Пока самое дорогое произведение, проданное через платформу, стоило 500 манатов: "Наша миссия - использовать сочетание искусства и технологии, чтобы придать новую ценность искусству на локальном и мировом рынках. Мы пытаемся собирать произведения художников в нашем собственном каталоге. Также продажи осуществляются через веб-сайт. Платформа в настоящее время находится в рабочем состоянии. Мы считаем, что необходимо привлекать не только произведения живописи, но и различные образцы искусства на платформу. Это могут быть образцы скульптуры, ручной работы и т. д. Любители искусства и общины соберутся через галерею "N'us Gallery", они познакомятся с возможностями нашей платформы и узнают о многих новостях из мира искусства. Мы нацелены на то, чтобы помочь развитию знаний и творческого мышления у людей. Предполагается, что будут интересные беседы и связи с людьми, интересующимися любыми аспектами дизайна и искусства".
Стартапер также добавила, что одна из основных целей их бренда - вдохновить не только художников, но и тех, кто хочет начать заниматься этой областью деятельности. Один из основных миссий этого проекта - знакомство общественности с людьми творческой сферы, чтобы вдохновить их.
N.Novruzzade также отметила, что "N'us Gallery" был признан примером азербайджанской стартап-экосистемы, получив номинацию "Оригинальная идея" среди 120 стартапов на конкурсе, проводимом в России в электронном формате. Кроме того, проект успешно прошел тестовый этап на 40 стартапах в Азербайджане и стал участником программы Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA).