“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində ilk tədbir Xaçmazda keçirilib
Tədbirdə Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən sahibkarlara maliyyə resurslarına çıxış, bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumat verilib, sualları cavablandırılıb.
Regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanları, bu sahədə mövcud olan dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumatlandırılması məqsədilə “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi 2024-cü ildə də davam etdirilir.
Layihənin məqsədi sahibkarlıq fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi üçün dövlətin dəstək tədbirləri barədə biznes subyektlərinin və yeni biznesə başlamaq istəyən şəxslərin məlumatlandırılması, eləcə də paytaxt və bölgələrdən olan iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsidir. Layihə 2022-ci ildən həyata keçirilir.
“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir martın 1-də Xaçmaz rayonunda keçirilib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və "Marsol Group"un təşkilatçılığı ilə "Xaçmaz KOB evi"ndə keçirilən tədbirdə Bakı şəhərindən və Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna daxil olan Şabran, Xaçmaz, Quba, Qusar və Siyəzəndən 200-dən çox sahibkar, eləcə də müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Sahibkarklığın İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Osman Xaliyev, Aqrar Kredit  və İnkişaf Agentliyinin (AKİA) sədri Seymur Mövlayev, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Nihad Muxtarlı və Milli Məclisinin deputatı Sevil Mikayılova sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər, o cümlədən dövlətin güzəştli kreditləri, subsidiyalar, biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində yeniliklər, alternativ maliyyələşdirmə alətləri, özünüməşğulluq proqramının sahibkarlığa başlanılmasında rolu, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı, istehsalçılara göstərilən xidmətlər barədə məlumat veriblər.
"Marsol Group”un direktoru və “İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev, “Kapital Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə və “Maricel Real Estate”in təsisçisi Samir Əlizadə təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyəti, sahibkarlıq sahəsində dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq və mövcud dəstək mexanizmlərindən istifadə barədə danışıblar.
Tədbir çərçivəsində “Region sahibkarlarının maliyyə kanallarına çıxış imkanları və dövlətin dəstək mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. Müzakirələrdə iştirak edən KOBİA, AKİA, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, “Sirab” MMC-nin və “Kapital Bank”ın nümayəndələri tərəfindən mövzu ilə bağlı məlumat verilib, sahibkarların təklifləri dinlənilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

At the event, entrepreneurs operating in the Guba-Khachmaz economic region were informed about access to financial resources, current state support mechanisms in this area, and their questions were addressed.
The project "Development of regional partners" also be carried out in 2024 to inform entrepreneurs operating in the areas about access to financial resources and state support mechanisms available in this field.
The project aims to inform business entities and people seeking to start a new business about the state support measures for financing entrepreneurship, as well as to expand business relations between businesspersons from the capital and regions. The project has been implemented since 2022.
The next event within the "Development of Regional Partners" project was held on March 1 in Khachmaz district. More than 200 entrepreneurs from Baku city and Shabran, Khachmaz, Guba, Gusar and Siyazan, which are part of the Guba-Khachmaz economic region, as well as representatives of relevant state institutions took part at the event organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and "Marsol Group" held at the "Khachmaz SMB House".
Speaking at the event, Elnur Rzayev, Head of the Executive Power of Khachmaz District, Orkhan Mammadov, Chairperson of the Board of KOBİA, Osman Khaliyev, Chairperson of the Management Board of the Entrepreneurship Development Fund, Seymur Movlayev, Chairperson of the Agrarian Credit and Development Agency, Nihad Mukhtarli, Deputy Chairperson of the Managing Board of the State Employment Agency, and MP Sevil Mikayilova gave details on the support and services provided to business owners, including state concessional loans, subsidies, innovations in business financing, alternative financing tools, the role of the self-employment program in starting entrepreneurship, the production and processing of agricultural products, and the services provided to producers.
Tural Mustafayev, Director of "Marsol Group" and Chairperson of the Board of "National Association of Businessmen's Society" Public Union, Farid Hidayatzade, member of the Board of Directors of "Kapital Bank" OJSC, and Samir Alizade, founder of "Maricel Real Estate" discussed the operations of their companies, their collaboration with state agencies in the field of entrepreneurship, and the utilization of current support mechanisms.
As part of the event, a panel discussion was held on "Access opportunities for regional entrepreneurs to financial channels and state support mechanisms". The representatives of KOBİA, Agrarian Credit and Development Agency, Entrepreneurship Development Fund, State Employment Agency, "Sirab" LLC and "Kapital Bank" who took part in the discussions conveyed information on the topic, listened to the proposals of entrepreneurs and addressed their questions.