“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində ilk tədbir Xaçmazda keçirilib
Tədbirdə Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən sahibkarlara maliyyə resurslarına çıxış, bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumat verilib, sualları cavablandırılıb.
Regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanları, bu sahədə mövcud olan dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumatlandırılması məqsədilə “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi 2024-cü ildə də davam etdirilir.
Layihənin məqsədi sahibkarlıq fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi üçün dövlətin dəstək tədbirləri barədə biznes subyektlərinin və yeni biznesə başlamaq istəyən şəxslərin məlumatlandırılması, eləcə də paytaxt və bölgələrdən olan iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsidir. Layihə 2022-ci ildən həyata keçirilir.
“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir martın 1-də Xaçmaz rayonunda keçirilib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və "Marsol Group"un təşkilatçılığı ilə "Xaçmaz KOB evi"ndə keçirilən tədbirdə Bakı şəhərindən və Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna daxil olan Şabran, Xaçmaz, Quba, Qusar və Siyəzəndən 200-dən çox sahibkar, eləcə də müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Sahibkarklığın İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Osman Xaliyev, Aqrar Kredit  və İnkişaf Agentliyinin (AKİA) sədri Seymur Mövlayev, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Nihad Muxtarlı və Milli Məclisinin deputatı Sevil Mikayılova sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər, o cümlədən dövlətin güzəştli kreditləri, subsidiyalar, biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində yeniliklər, alternativ maliyyələşdirmə alətləri, özünüməşğulluq proqramının sahibkarlığa başlanılmasında rolu, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı, istehsalçılara göstərilən xidmətlər barədə məlumat veriblər.
"Marsol Group”un direktoru və “İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev, “Kapital Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə və “Maricel Real Estate”in təsisçisi Samir Əlizadə təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyəti, sahibkarlıq sahəsində dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq və mövcud dəstək mexanizmlərindən istifadə barədə danışıblar.
Tədbir çərçivəsində “Region sahibkarlarının maliyyə kanallarına çıxış imkanları və dövlətin dəstək mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. Müzakirələrdə iştirak edən KOBİA, AKİA, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, “Sirab” MMC-nin və “Kapital Bank”ın nümayəndələri tərəfindən mövzu ilə bağlı məlumat verilib, sahibkarların təklifləri dinlənilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

На мероприятии предпринимателям, осуществляющим деятельность в Губа-Хачмазском экономическом районе, была предоставлена информация о доступе к финансовым ресурсам, о существующих механизмах государственной поддержки в этой сфере, даны ответы на вопросы.
Проект «Развитие региональных партнеров» продолжается и в 2024 году с целью информирования предпринимателей, действующих в регионах, о возможностях доступа к финансовым ресурсам, механизмах государственной поддержки в этой сфере.
Целью проекта является информирование субъектов предпринимательства и лиц, желающих начать новый бизнес, о мерах государственной поддержки финансирования предпринимательской деятельности, а также расширение деловых контактов между бизнесменами из столиц и регионов. Проект реализуется с 2022 года.
Следующее мероприятие в рамках проекта «Развитие региональных партнеров» состоялось 1 марта в Хачмазском районе. В мероприятии, организованном Агентством по развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) и «Marsol Group», приняли участие более 200 предпринимателей из города Баку и входящих в Губа-Хачмазский экономический район городов Шабран, Хачмаз, Губа, Гусар и Сиязань, а также представители соответствующих государственных структур.
В мероприятии приняли участие глава Исполнительной Власти Хачмазского Района Эльнур Рзаев, Председатель Правления KOBİA Орхан Маммадов, Председатель Правления Фонда развития предпринимательства Осман Халиев, председатель Агентства Аграрного Кредита и Развития (ААКР) Сеймур Мовлаев, заместитель Председателя Правления Государственного Агентства занятости Нихад Мухтарлы и депутат Милли Меджлиса Севиль Микаилова поддержка и услуги, предоставляемые предпринимателям, включая государственные льготные кредиты, субсидии, инновации в области финансирования бизнеса, альтернативные инструменты финансирования, они проинформировали о роли программы самозанятости в запуске предпринимательства, производстве и переработке сельскохозяйственной продукции, услугах, оказываемых производителям.
Директор «Marsol Group» и Председатель Правления Общественного объединения «Национальная Ассоциация Общества Бизнесменов» Турал Мустафаев, член правления ОАО «Kapital Bank» Фарид Хидаятзаде, и основатель “Maricel Real Estate” Самир Ализаде, рассказали о деятельности компаний, которые они представляют, сотрудничестве с государственными структурами в сфере предпринимательства и использовании существующих механизмов поддержки.
В рамках мероприятия была организована панельная дискуссия на тему «доступ предпринимателей региона к финансовым каналам и механизмы государственной поддержки». Представители KOBİA, AKİA, Фонда Развития Предпринимательства, Государственного Агентства Занятости, ООО «Sirab» и «Kapital Bank», участвовавшие в обсуждениях, были проинформированы об этой теме, заслушаны предложения предпринимателей и даны ответы на интересующие их вопросы.