“Yaşıl iqtisadiyyat”da KOB-ların rolunu artırmaq üçün yeni təşviq mexanizmlərinin yaradılması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Bakıda “Ambisiyaların artırılması və fəaliyyətə təkan: COP29 Dayanıqlı Biznes Forumu” keçirilib. Yerli istehsal müəssisələrinin, beynəlxalq təşkilatların və dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə sıfır karbonlu gələcəyə keçid, iqlim dəyişikliklərinin Azərbaycanda özəl sektor üçün yaratdığı çağırışlar və imkanlar, bu prosesdə sahibkarların rolu müzakirə edilib.
Forum çərçivəsində təşkil olunan “Biznesin davamlılığının artırılması: İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün özəl sektorun fəaliyyət strategiyaları” mövzusunda paneldə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) də təmsil olunub. Tədbirdəki çıxışında KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müavini Rüfət Atakişiyev “yaşıl biznes”in KOB-lar üçün faydası, bu sahədə Agentliyin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, istehsalatda səmərəli və qənaətli texnologiyaların tətbiqi, eləcə də yaşıl innovasiyaların biznes proseslərinə inteqrasiyası KOB subyektlərinin xərclərinin optimallaşdırılmasına, məhsuldarlığının yüksəldilməsinə və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına müsbət təsir göstərir. İstehsal prosesinin ətraf mühitin mühafizəsi standartlarına uyğunlaşdırılması və yaşıl məhsulların istehsalı biznesin ixrac potensialının və maliyyə resurslarına çıxış imkanının artırılmasına xidmət edir. KOBİA təlim, məsləhət, qrant və s. kimi müxtəlif dəstək mexanizmləri çərçivəsində KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidini təşviq etməyə çalışır. “Yaşıl iqtisadiyyat”da KOB-ların rolunu artırmaq üçün yeni təşviq mexanizmlərinin yaradılması istiqamətində işlər davam etdiriləcəkdir.

KOBİA is represented at the "Raising Ambitions and Driving Action: COP29 Sustainable Business Forum"
The efforts will persist in establishing new incentive mechanisms to enhance the involvement of SMBs in the "green economy".
The "Raising Ambitions and Driving Action: COP29 Sustainable Business Forum" was held in Baku. The event, attended by representatives from local manufacturing enterprises, international organizations, and government agencies, addressed the transition towards a zero-carbon future, the challenges and opportunities posed by climate change for the private sector in Azerbaijan, and the pivotal role of entrepreneurs in driving this transformative process.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) was also represented in the panel discussion titled "Enhancing Business Sustainability: Private Sector Strategies to Combat Climate Change", organized within the framework of the forum. In his speech at the event, Mr. Rufat Atakishiyev, Deputy Chairman of the KOBİA Management Board, outlined the advantages of "green business" for SMBs and discussed the Agency's initiatives in this realm.It was highlighted that implementing efficient and cost-saving technologies in production, along with integrating green innovations into business processes, generates a positive impact on cost optimization, productivity enhancement, and the competitiveness of SMB entities. Aligning the production process with environmental protection standards and manufacturing green products serves to enhance business export potential and facilitate access to financial resources. KOBİA strives to promote the transition of SMBs to a "green economy" through various support mechanisms such as training, consultancy, grants, etc. Efforts will persist in creating new incentive mechanisms aimed at bolstering the role of SMBs in the "green economy".