“Yaşıl iqtisadiyyat”da KOB-ların rolunu artırmaq üçün yeni təşviq mexanizmlərinin yaradılması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Bakıda “Ambisiyaların artırılması və fəaliyyətə təkan: COP29 Dayanıqlı Biznes Forumu” keçirilib. Yerli istehsal müəssisələrinin, beynəlxalq təşkilatların və dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə sıfır karbonlu gələcəyə keçid, iqlim dəyişikliklərinin Azərbaycanda özəl sektor üçün yaratdığı çağırışlar və imkanlar, bu prosesdə sahibkarların rolu müzakirə edilib.
Forum çərçivəsində təşkil olunan “Biznesin davamlılığının artırılması: İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün özəl sektorun fəaliyyət strategiyaları” mövzusunda paneldə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) də təmsil olunub. Tədbirdəki çıxışında KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müavini Rüfət Atakişiyev “yaşıl biznes”in KOB-lar üçün faydası, bu sahədə Agentliyin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, istehsalatda səmərəli və qənaətli texnologiyaların tətbiqi, eləcə də yaşıl innovasiyaların biznes proseslərinə inteqrasiyası KOB subyektlərinin xərclərinin optimallaşdırılmasına, məhsuldarlığının yüksəldilməsinə və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına müsbət təsir göstərir. İstehsal prosesinin ətraf mühitin mühafizəsi standartlarına uyğunlaşdırılması və yaşıl məhsulların istehsalı biznesin ixrac potensialının və maliyyə resurslarına çıxış imkanının artırılmasına xidmət edir. KOBİA təlim, məsləhət, qrant və s. kimi müxtəlif dəstək mexanizmləri çərçivəsində KOB-ların “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidini təşviq etməyə çalışır. “Yaşıl iqtisadiyyat”da KOB-ların rolunu artırmaq üçün yeni təşviq mexanizmlərinin yaradılması istiqamətində işlər davam etdiriləcəkdir.

Работа по созданию новых стимулирующих механизмов для повышения роли МСП в «зеленой экономике» будет продолжаться.
В Баку прошел форум «Повышение амбиций и стимулирование действий: COP29 Форум устойчивого бизнеса». На мероприятии, в котором приняли участие представители местных производственных предприятий, международных организаций и государственных учреждений, обсуждались переход к без углеродному будущему, вызовы и возможности, создаваемые изменением климата для частного сектора в Азербайджане, а также роль предпринимателей в этом процессе.
Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) также приняло участие в панельной дискуссии на тему «Повышение устойчивости бизнеса: стратегии частного сектора по борьбе с изменением климата», организованной в рамках форума. В своем выступлении на мероприятии заместитель председателя правления KOBİA Руфат Атакишиев рассказал о пользе «зеленого бизнеса» для МСП и о деятельности Агентства в этой области. Было отмечено, что применение эффективных и экономичных технологий в производстве, а также интеграция зеленых инноваций в бизнес-процессы положительно влияет на оптимизацию затрат, повышение производительности и увеличение конкурентоспособности субъектов МСП. Приведение производственного процесса в соответствие с экологическими стандартами и производство зеленой продукции способствует увеличению экспортного потенциала бизнеса и доступу к финансовым ресурсам. KOBİA стремится продвигать переход МСП к «зеленой экономике» через различные механизмы поддержки, такие как обучение, консультации, гранты и т.д. Работа по созданию новых стимулирующих механизмов для повышения роли МСП в «зеленой экономике» будет продолжаться.