Strateji investisiya layihələri üzrə ilk təşviq sənədinin verildiyi bərpa olunan enerji istehsalı layihəsinin reallaşması nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına 417 milyon manat investisiya yatırılacağı, 45 yeni iş yerinin açılacağı nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 fevral 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “İnvestisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri” çərçivəsində ilk investisiya təşviqi sənədi bərpa olunan enerji istehsalı sahəsi üzrə “Acva Pover Azərbaycan Renevable Energy” MMC-yə verilib.
Şirkətin investisiya təşviqi sənədi verilmiş “240 MW/s gücündə bərpa olunan elektrik enerjisinin (külək enerjisi) istehsalı” layihəsi Xızı və Abşeron rayonlarını əhatə edir. Layihənin reallaşması nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına təqribən 417 milyon manat investisiya yatırılacağı, 45 yeni iş yerinin açılacağı nəzərdə tutulur.
İnvestisiya təşviqi sənədi “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abunayyana “Bakı KOB evi”ndə təqdim edilib. Qeyd edilib ki, Azərbaycanda “yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişafına xüsusi diqqət yetirilir və bu baxımdan bərpa olunan enerji layihələri əhəmiyyətlidir. 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29-un bu il ölkəmizdə keçirilməsi Azərbaycanın “yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişafına verdiyi önəmin göstəricisidir. “Yaşıl iqtisadiyyat” və “yaşıl innovasiya” KOB-ların məhsuldarlığının artırılmasında, əməliyyat xərclərinin azalmasında və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasında önəmlidir.
“ACWA Power” şirkətinin nümayəndələri həmçinin “Bakı KOB evi”ndə startaplar üçün yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, investisiya təşviqi sənədi hüquqi şəxslərə və fərdi sahibkarlara Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində və “Gömrük tarifi haqqında” Qanunda müəyyən edilmiş güzəştləri əldə etməyə əsas verən sənəddir. İnvestisiya təşviqi sənədini almış sahibkarlar 7 il müddətində mənfəət və ya gəlir vergisinin 50 faizindən, əmlak və torpaq vergisindən, həmçinin idxal etdikləri texnika, texnoloji avadanlıq və qurğuların idxalı üçün ödənilən ƏDV-dən və gömrük rüsumundan azad edilir. Sahibkarlar investisiya təşviqi sənədini almaq üçün İqtisadiyyat Nazirliyinə, eləcə də nazirliyin KOB evlərində (Bakı, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində yerləşir) fəaliyyət göstərən xidmət pəncərəsinə müraciət edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 fevral 2024-cü il traixli Fərmanına əsasən sahibkarların 13 istiqamət üzrə strateji investisiya layihələrinə investisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulur. Bu mexanizm sahibkarlara ölkə iqtisadiyyatının mühüm strateji sahələrinə daha çox sərmayə qoyuluşu üçün əlavə imkanlar yaradır.

В результате реализации проекта по производству возобновляемых источников энергии, по которому был выдан первый стимулирующий документ по стратегическим инвестиционным проектам, в экономику страны будет вложено 417 миллионов манатов инвестиций, будет создано 45 новых рабочих мест.
В рамках утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 1 февраля 2024 года «Направления стратегических инвестиционных проектов, предусматривающих выдачу документа о стимулировании инвестиций», первый документ о стимулировании инвестиций был выдан ООО «Acva Pover Azərbaycan Renevable Energy» в области производства возобновляемых источников энергии.
Проект «производство возобновляемой электроэнергии (ветроэнергетики) мощностью 240 МВт/ч», на который выдан документ об инвестиционном стимулировании компании, охватывает Хызинский и Абшеронский районы. В результате реализации проекта в экономику страны будет вложено около 417 миллионов манатов инвестиций, будет создано 45 новых рабочих мест.
Документ о поощрении инвестиций был представлен председателю правления компании «ACWA Power» Мухаммеду Абунаяну в «Бакинском доме МСП». Было отмечено, что развитию «зеленой экономики» в Азербайджане уделяется особое внимание, и в связи с этим проекты в области возобновляемых источников энергии имеют важное значение. Объявление 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира», проведение в этом году в нашей стране 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН по изменению климата -COP29 - свидетельствуют о значении, которое Азербайджан придает развитию «зеленой экономики». «Зеленая экономика» и «зеленые инновации» играют важную роль в повышении производительности МСП, снижении эксплуатационных расходов и повышении конкурентоспособности.
Представители компании «ACWA Power» также ознакомились с условиями, созданными для стартапов в «Бакинском доме МСП».
Отметим, что документ стимулирования инвестиций является документом, дающим основание юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям получать льготы, установленные Налоговым кодексом Азербайджанской Республики и Законом «О Таможенном тарифе». Предприниматели, получившие документ о поощрении инвестиций, освобождаются в течение 7 лет от 50 процентов налога на прибыль или подоходный налог, налога на имущество и землю, а также от НДС и таможенной пошлины, уплачиваемых за ввоз импортируемой техники, технологического оборудования и установок. Предприниматели могут обратиться в Министерство экономики для получения документа о стимулировании инвестиций, а также в сервисное окно Министерства, действующее в домах МСП (расположенных в городах Баку, Хачмаз и Евлах).
В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 1 февраля 2024 года предусматривается предоставление предпринимателям документа о поощрении инвестиций в стратегические инвестиционные проекты по 13 направлениям. Этот механизм предоставляет предпринимателям дополнительные возможности для дальнейшего инвестирования в важные стратегические секторы экономики страны.